piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Co kryje się za kamieniem węgielnym w centrum Świnoujścia?

Co kryje się za kamieniem węgielnym w centrum Świnoujścia?

Dwa lata temu informowaliśmy, że w fundamentach po dawnej kamienicy, przy Placu Kościelnym jest ciekawy ślad przeszłości. Kamień węgielny ma wyryty niemiecki napis. Może skrywać prawdziwy, historyczny skarb. W ubiegły czwartek sprawą zainteresował się radny Sławomir Nowicki, który poprosił, aby zwrócić się do właściciela nieruchomości o zabezpieczenie cennej pamiątki.

Granitowy głaz waży pewnie nie mniej niż kilkaset kilogramów. Na jego boku wprawna ręka kamieniarza wyryła napis: PWA BRANDT LEGTI DEN GRUNDSTEIN. Pierwsza jego część to najprawdopodobniej inicjały i nazwisko znanej świnoujskiej rodziny, która zamieszkiwała nasze miasto przez niemal 100 lat. Druga część napisu jasno wskazuje, że ten niepozorny głaz to kamień węgielny budynku, który niegdyś stał nad głazem. Płyta może przykrywać komorę w której mogą znajdować się ciekawe zabytki, upamiętniające budowlę z XIX wieku.

Warto przypomnieć, że zwyczaj umieszczania pod budowlą lub na jej szczycie, kamienia węgielnego jest bardzo stary i pochodzi jeszcze z czasów rzymskich.

Zobacz również

Od dziś zmiany organizacji ruchu związane z budową ronda

Wykonawca budowy drogi ekspresowej S3 zawiadomił, że od dnia 6 października wprowadzi czasowe zmiany organizacji …

Jeden komentarz

  1. Gdzie to jest dokładnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.