Połącz się z nami

Lokalne

Wojna, samorządowa wojna!

Do wyborów samorządowych pozostał już tylko rok! Lokalni politycy, mimo że zapewniają, że nie prowadzą żadnej kampanii, od wielu tygodni w pocie czoła szykują się do boju o władzę nad Świnoujściem.

Przyszłoroczne wybory i kilka najbliższych miesięcy będą wyjątkowo „krwawe”.  Po raz pierwszy od wielu lat Janusz Żmurkiewicz ma konkurenta, mającego szansę z nim wygrać. Już dziś widać, że w przedwyborczych szrankach strony użyją dział wielkiego kalibru i niemal każdej metody by wygrać.

Janusz Żmurkiewicz

Obóz „belwederski”, czyli stronnicy Janusz Żmurkiewicza nie próżnują. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów,  organizowany jest komitet wyborczy, który ma poprzeć jego kandydaturę. Trwają także poszukiwania kandydatów na radnych, a na zapole czeka… Nowoczesna (a może PIS?) – na wypadek,  gdyby zmieniły się przepisy wyborcze i komitety mogły wystawiać tylko partie polityczne.

Janusz Żmurkiewicz  podjął już szereg działań mających osłabić najważniejszego oponenta – obóz SLD  z Joanna Agatowską na czele. Według wielu obserwatorów życia politycznego, taką formą osłabiania przeciwnika jest np. skierowanie kilkanaście tygodni temu, przez naczelnika wydziału kontroli  (dawnego działacza Nowej Fali) do prokuratury spraw związanych z OSIR-em. Prokurator bada rzekome nadużycia związane np. z delegacją o wartości 100 zł.

Podobny efekt miał być osiągnięty  poprzez nieudaną próbę  zmianę zarządu  osiedla Warszów. W zarządzie miały zasiąść osoby wyłącznie przychylne obecnej władzy i jej pomysłom budowy terminalu kontenerowego na prawobrzeżu.  Inną metodą walki wyborczej jest, według lokalnych polityków, „żonglowanie” projektami budżetu obywatelskiego. Projekt, który zdobył jedną spore poparcie głosów i był pomysłem Doroty Turlejskiej kojarzonej z SLD – przepadł. Oficjalnie z powodów formalnych. Drugi – zgłoszony przez byłą przewodniczącą osiedla Warszów Sylwię Marszałek – przeszedł do dalszego etapu. Usuwanie tablicy społeczników sprzed domu kultury, za krytykę  włądzy samorządowej to już tylko wisienka na tym smutnym torcie.

Mocno zaktywizował się ostatnio także sam Janusz Żmurkiewicz.  Nie ma chyba spotkania, uroczystości, czy imprezy której by nie zaszczycił swoją osobą.  Na sobotnie spotkanie działkowców, pomimo padającego deszczu, poświęcił znaczną część swojej soboty.

– A to tylko czubek góry lodowej – mówi jeden z urzędników, który  potwierdza, że ciśnienie przedwyborcze z dnia na dzień jest coraz większe. – I będzie jeszcze gorzej – dodaje.

Szranki z obozem

Mimo że w przetrzebionych szeregach SLD, który w ostatnim czasie opuścili tacy działacze jak Piela-Mielczarek, czy Ryszard Kowalski dzieje się niewiele, liderka tej organizacji Joanna Agatowska prowadzi swoją kampanie wyborczą od dłuższego czasu. Widać, że jest zdeterminowana, by stanąć w szranki z Januszem Żmurkiewiczem. Jedną z z metod jaką liderka SLD przyjęła, jest negowanie pomysłów Żmukieiwcza i jego stronników. Można odnieść wrażenie – beznamiętne negowanie, bez analizy czy pomysłu. Widać, że pomysłem na kampanię liderki SLD jest chęć mocnego odróżnienia się od byłego współpracownika – Janusz Żmurkiewicza.  Podczas ostatnich obchodów rocznicy 1 września, SLD reprezentowali seniorzy tej organizacji. Większość z nich jak na razie zachowała legitymację partii, a z rozmówi z nimi wynika, że  trudno im się pogodzić z flirtem jaki Janusz Żmurkiewicz uprawia z PIS-em. Ale czy to wystarczy by SLD zdobyło w radzie miasta kilka mandatów? Pewną nadzieję na poprawę wyniku wyborczego daje SLD koalicja anty-terminalowa na prawobrzeżu, która zdecydowanie poprzez kandydata którą ochroni plażę przed przemysłem.

POPISOWA cisza…

O ile wśród przedstawicieli lewicowego establishmentu przez wewnętrzne podziały wrze, w POPiSowych organizacjach cisza. Przed burzą? Pojedynczy radni PIS-u próbują namawiać do startu z ich list wyróżniające się osobistości wyspiarskiego żywota. Co rusz pojawiają sie plotki o przejęciu do organizacji znaczących nazwisk z np. Grupy Morskiej. Widać także, że zbliżające się wybory rozbiją koalicję, którą na potrzeby walki z Joanną Agatowską stworzył Janusz Żmurkiewicz z PO, PiS i Grupą Morską. Ta ostania grupa zresztą też chyba nie ma na siebie pomysłu- poza silnym liderem, jakim jest Sławomir Nowicki o stowarzyszeniu słychać tylko przy okazji mikro-eventów tak jak czytanie książek w szpitalu. Do wyborów rok. Dla niektórych bardzo gorący rok.

Czytaj dalej
27 komentarzy

27 Comments

 1. fungia temu

  17 września 2017 na 17:41

  Świnoujście potrzebuje kandydatka/tki lewicy, a więc nurtu politycznego stojącego po stronie ludzi, przyrody, a nie zysków korporacji, deweloperów. Do tego musi to być osoba ideowa, a nie koniunkturaliści, jakim okazał się być obecny prezydent. Do tego większość jego działań nie miała i nie ma nic wspólnego z lewicą.

 2. gość temu

  17 września 2017 na 15:53

  Jak czytam większość komentarzy to przestaję się dziwić powiększonym gabarytom pewnej pani, bo tam się wszyscy pchają bez mydła. Nie wiem tylko czy w Świnoujściu jest wystarczająca ilość intratnych stanowisk, aby wszystkich na nich poupychać. Krokodyle z wielką paszczą do gadania, a z krótkimi rączkami do roboty. Wstyd.

 3. Obywatel temu

  16 września 2017 na 19:33

  Jeszcze swego kandydata nie przedstawił Pis,gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

 4. Kaczor temu

  16 września 2017 na 16:36

  Czas Żmurkiewicza się już dawno skończył.Z każdym kolejnym rokiem jego rządzenia nasze piękne do tej
  w pory miasto zamienia się w betonową pustynię.Tylko Pani Agatowska może ten proces odwrócić.Poza tym jest młoda,inteligentna i już mocno doświadczona. Idealna na to stanowisko.Cala moja rodzina na Nią zagłosuje.

 5. Gregor temu

  16 września 2017 na 13:34

  SLD dostatecznie przez tych kilkanaście lat upodliło to miasto. Czas na głebokie zmiany..

 6. Góral temu

  16 września 2017 na 00:05

  Czas na zmiany dość już nakradli i nakłamali teraz jeszcze handlarzy chcą wypieprzyć z promenady a to przeciesz jest atrakcja dla turystów no ale wiadomo o co chodzi panu Prezedentowi i jego spółce chce turystów zwerbować do galeri bo mają tam udziały i znajomi sklepy ludzie nie pozwulcie na to bo to jest chore Agatowska musi wygrać a w tedy będą zmiany ale takie jakie mieszkańcy chcą a nie ta banda pod siebie wszystko robią z resztą prezydent i jego spóła to same chorągiewy z kaczą z parti do parti ludzie bez chonoru brak słów teraz karateka odszedł z SLD ambicji brak normalne chorągiewy jak PO!!!!!!!!

 7. jaro temu

  15 września 2017 na 19:29

  To jasne, że czas na zmiany!

 8. PodPisEk temu

  15 września 2017 na 18:32

  Taaa. Śmieszą takie działania jak to nazwano micro-eventy. Działania na pokaz i obliczone na wybory tylko. Czas na zmiany. Pytanie co (złego) wyPISlą inni…

 9. marynarz temu

  15 września 2017 na 17:16

  Godne pożałowania jest optowanie „mediów” świnoujskich za ochroniarzem z osiru. I gdyby tak dać wiarę tym miejscowym lewackim mediom to można by pomyśleć ,że niejaka Pani Agatowska prezydenturę ma pewną.Ta garstka antyżmurkiewiczowych oszołomów od rana do wieczora obsiada wszelkie witryny i tam te głupie przypiski ogłasza.Tymczasem oprócz tych miejscowych piśmideł istnieje jeszcze własna obserwacja i zdrowy rozsądek Obywateli. I to się będzie liczyło w wyborach .Jak w ogóle można negować kandydaturę dotychczasowego prezydenta Pana Żmurkiewicza , którego wiekopomne zasługi dla Świnoujścia są widoczne aż do stolicy włącznie, człowieka za czasów którego rządów miasto zmieniło oblicze na nowoczesny nadmorski kurort i ma jeszcze szanse za sprawą terminala kontenerowego stać się liczącym europejskim portem morskim. Ubolewam nad tym,że już do wyborów będzie ten sldowski jazgot sprzeciwu, wszystkim nawet najsłuszniejszym inicjatywom miasta ,byleby zdobyć poklask naiwnych. Oczywiście wszystkie partie i stronnictwa ( za wyjątkiem zdegradowanego sld) powinny poprzeć kandydaturę Pana Żmurkiewicza aby po pierwszej turze sprawa stała się jasna a miasto nadal spokojnie rozwijało się na chwałę obywateli. Dziwi mnie powściągliwość miejscowej Nowoczesnej bo jakoś tak generalnie milczą we wszystkich sprawach a partia w naszych warunkach ma szansę być największą siłą.

  • gosc temu

   16 września 2017 na 08:50

   Nowoczesna największą siłą? Z Konkolewską na czele? Proszę… Nikt zasług Prezydenta nie neguje, lecz już dośc chłop się nachapał. Wystarczy!

  • do marynarza temu

   16 września 2017 na 12:06

   Drogi panie. Ten wpis brzmi jak wpis człowieka, który trzęsie tyłkiem przed prezydenturą inną niż Żmurkiewicza. Lewackie media? A kim jest Żmurkiewicz? I jakie media są lepsze? Lokalna tv nadająca w kółko jedynego słusznego władcę miasta na modłę telewizji koreańskiej? Tego przecież już nie można słuchać. Czas Żmurkiewicza się skończył. Odwrócił się od sporej części mieszkańców, poszedł na układ z partiami, których część członków to koniunkturaliści i karierowicze. Terminal kontenerowy to skandal, cios dla turystyki w tym mieście i niewielkie korzyści w stosunku do strat. Nowoczesna? Ot, zbieranina ludzi, którzy bardzo chcieliby porządzić. Ich pomysł to przykleić się do Żmurkiewicza, poklepać w klawiaturę (najlepiej pohejtować u Agatowkiej, bo na własnych profilach marazm i brak zainteresowania) i tyle pomysłów. Pewnie wydawało się im także, że w kraju będą znaczącą siłą, zastąpią PO, ale wyszedł z tego klops.

   • Gregor temu

    16 września 2017 na 13:38

    A osoba która non stop co wybory jest kandydatem na kandydata to nie koniunturalista. Przepraszam koniunturalistka?

    • DO GREGORA temu

     16 września 2017 na 16:21

     Nie. A ten twój ukochany prezio to dla odmiany co wybory mówi, że to ostatnia jego kadencja i nie może jakoś od stołka się oderwać.

  • normalny temu

   17 września 2017 na 08:35

   Marynarz… wymień chociaż 3 sukcesy Żmurkiewicza…
   Facet umiejętnie potrafi wykorzystać pracę wszystkich podmiotów (prywatni inwestorzy w dzielnicy nadmorskiej, prace wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni, itp itd). Nawet jak McD powstał to też władza się przy tym kręciła – jakby to był ich sukces. TO samo jak oddawali do użytkowania Corso.
   Jak się zastanowić, to co zrobił Żmurkiewicz, co byłoby ewidentnie jego sukcesem? Coś, co inny Prezydent by nie zrobił?
   Ja takich rzeczy nie widzę. Osobny temat , to jeśli nie Janusz to kto? Ja lepszego kandydata nie widzę.
   Przykra, smutna prawda….

 10. Anonim temu

  15 września 2017 na 15:11

  Żadnym wypadku Boże chron od zmurkiewicza.inowickiego
  Tylko Agatowska

 11. po prostu ja temu

  15 września 2017 na 14:56

  Jeżeli ktoś jest „nachapany” to już ma dość a Nowy czeka.Wolę doświadczenie od osobistego czaru o bardzo zmiennych sympatiach.

 12. mieszkaniec temu

  15 września 2017 na 14:00

  Oby Agatowska została prezydentem. Swoją drogą – dzięki swinoujskie.info, że piszecie jak jest. Ostatnio napisałem, że lubię Agatowską, a nie lubię koalicji PO-PiSowej i Żmurkiewicza na stronie lokalnej telewizji, to mi nie dopuścili. Pozdrawiam!

  • Gregor temu

   16 września 2017 na 13:43

   A ja to ona ma predyspozycje by zostać burmistrzem? Potrzebujemy człowieka bez układów. Tragedia tego miasta to ludzie czyhający na stołki przy agatce.

 13. Obserwator temu

  15 września 2017 na 13:50

  Popieram Pana Leona – artykuł Pana Redaktora niezwykle trafny – jako baczny obserwator poczynań naszych włodarzy w ostatnim czasie, w szczególności w stosunku do Prawobrzeża zapomnianego przez większość. Arogancja i brak szacunku dla własnych wyborców. Czas na zmiany w tym mieście. Ja również popieram Panią Joannę – człowiek, który widzi nie tylko promenadę, ale dostrzega problemy nas mieszkańców i angażuje się w ich rozwiązywanie. A przynajmniej próbuje mimo tego całego puczu jaki nam zafundowała koalicja/nie koalicja POPIS-owa Grupa M. Wstyd proszę Państwa!!!

 14. czyt. temu

  15 września 2017 na 12:49

  Aska!!! My jesteśmy z tobą! Za tobą!!! Działaj i wygrywaj!!! Czas na zmiany!!!

 15. m temu

  15 września 2017 na 12:40

  Ani ONA ani ON. Będzie jakiś innych kandydat?

 16. Lelek temu

  15 września 2017 na 12:34

  Najpoważniejsze szanse na wygraną ma p.Agatowska.Trzymam za Nią kciuki.Co do obecnego prezydenta to jego błędem było,że w porę nie odszedł na emeryturę.Teraz to już mocno widać,że na młodszych czas… .

  • Basia temu

   15 września 2017 na 13:17

   Facet nie potrafi się sensownie wypowiadać. Bełkocze. Widać niestety jego olbrzymią zmianę z ciągu ostatniej kaddencji. Przykre że zamiast powiedzieć sobie dość nadal planuje mieszać w mieście..

 17. mieszkanka temu

  15 września 2017 na 12:04

  Żadna wojna, po prostu przyszedł czas na nowego włodarza. Pan Żmurkiewicz już się nachapał i wystarczy mu. Miałby jeszcze szanse gdyby pozbył się tej Michalskiej czy Sujki. Z rodziną chętnie poprzemy Panią Joannę Agatowską!

  • Basia temu

   15 września 2017 na 13:16

   Pani Michalska nie jest zła. Oprócz tego że ma pogląd betonowania miasta o czym wiele osób mówi to patrzy jje dobrze z oczu. Gorzej z tą drugą osobą- panem S. który jest bardzo… fałszywy w swoich działaniach. Z jednej strony się uśmiecha, z drugiej kopie dołek. Życzy wszystkim prawdziwych przyjaciół a sam jakby trochę nie do końca się tego trzyma. Nie ładnie i to się mi nie podoba. Od niedawna jestem wyjątkowo przeciwna temu co ta władza robi. Paszoł- jak to mówi mój dziadek. Koniec

 18. Leon Ryszard temu

  15 września 2017 na 12:01

  I takie Kroniki lubię! Prawdziwe i dosadne. Bez pudrowania. To co się dzieje i opisaliście to rzeczywiście tylko czubek góry lodowej. Tak trzymać. Dziś wszyscy was czytają i to Wy jesteście szasną na to by te zakłamanie i układziki porozbijać/
  Oby Was nikt nie przekupił.

  • Anonim temu

   15 września 2017 na 14:51

   To zakłamanie, mistrzu polszczyzny, TO zakłamanie!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524