Strona główna / Lokalne / Wojna, samorządowa wojna!

Wojna, samorządowa wojna!

Do wyborów samorządowych pozostał już tylko rok! Lokalni politycy, mimo że zapewniają, że nie prowadzą żadnej kampanii, od wielu tygodni w pocie czoła szykują się do boju o władzę nad Świnoujściem.

Przyszłoroczne wybory i kilka najbliższych miesięcy będą wyjątkowo „krwawe”.  Po raz pierwszy od wielu lat Janusz Żmurkiewicz ma konkurenta, mającego szansę z nim wygrać. Już dziś widać, że w przedwyborczych szrankach strony użyją dział wielkiego kalibru i niemal każdej metody by wygrać.

Janusz Żmurkiewicz

Obóz „belwederski”, czyli stronnicy Janusz Żmurkiewicza nie próżnują. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów,  organizowany jest komitet wyborczy, który ma poprzeć jego kandydaturę. Trwają także poszukiwania kandydatów na radnych, a na zapole czeka… Nowoczesna (a może PIS?) – na wypadek,  gdyby zmieniły się przepisy wyborcze i komitety mogły wystawiać tylko partie polityczne.

Janusz Żmurkiewicz  podjął już szereg działań mających osłabić najważniejszego oponenta – obóz SLD  z Joanna Agatowską na czele. Według wielu obserwatorów życia politycznego, taką formą osłabiania przeciwnika jest np. skierowanie kilkanaście tygodni temu, przez naczelnika wydziału kontroli  (dawnego działacza Nowej Fali) do prokuratury spraw związanych z OSIR-em. Prokurator bada rzekome nadużycia związane np. z delegacją o wartości 100 zł.

Podobny efekt miał być osiągnięty  poprzez nieudaną próbę  zmianę zarządu  osiedla Warszów. W zarządzie miały zasiąść osoby wyłącznie przychylne obecnej władzy i jej pomysłom budowy terminalu kontenerowego na prawobrzeżu.  Inną metodą walki wyborczej jest, według lokalnych polityków, „żonglowanie” projektami budżetu obywatelskiego. Projekt, który zdobył jedną spore poparcie głosów i był pomysłem Doroty Turlejskiej kojarzonej z SLD – przepadł. Oficjalnie z powodów formalnych. Drugi – zgłoszony przez byłą przewodniczącą osiedla Warszów Sylwię Marszałek – przeszedł do dalszego etapu. Usuwanie tablicy społeczników sprzed domu kultury, za krytykę  włądzy samorządowej to już tylko wisienka na tym smutnym torcie.

Mocno zaktywizował się ostatnio także sam Janusz Żmurkiewicz.  Nie ma chyba spotkania, uroczystości, czy imprezy której by nie zaszczycił swoją osobą.  Na sobotnie spotkanie działkowców, pomimo padającego deszczu, poświęcił znaczną część swojej soboty.

– A to tylko czubek góry lodowej – mówi jeden z urzędników, który  potwierdza, że ciśnienie przedwyborcze z dnia na dzień jest coraz większe. – I będzie jeszcze gorzej – dodaje.

Szranki z obozem

Mimo że w przetrzebionych szeregach SLD, który w ostatnim czasie opuścili tacy działacze jak Piela-Mielczarek, czy Ryszard Kowalski dzieje się niewiele, liderka tej organizacji Joanna Agatowska prowadzi swoją kampanie wyborczą od dłuższego czasu. Widać, że jest zdeterminowana, by stanąć w szranki z Januszem Żmurkiewiczem. Jedną z z metod jaką liderka SLD przyjęła, jest negowanie pomysłów Żmukieiwcza i jego stronników. Można odnieść wrażenie – beznamiętne negowanie, bez analizy czy pomysłu. Widać, że pomysłem na kampanię liderki SLD jest chęć mocnego odróżnienia się od byłego współpracownika – Janusz Żmurkiewicza.  Podczas ostatnich obchodów rocznicy 1 września, SLD reprezentowali seniorzy tej organizacji. Większość z nich jak na razie zachowała legitymację partii, a z rozmówi z nimi wynika, że  trudno im się pogodzić z flirtem jaki Janusz Żmurkiewicz uprawia z PIS-em. Ale czy to wystarczy by SLD zdobyło w radzie miasta kilka mandatów? Pewną nadzieję na poprawę wyniku wyborczego daje SLD koalicja anty-terminalowa na prawobrzeżu, która zdecydowanie poprzez kandydata którą ochroni plażę przed przemysłem.

POPISOWA cisza…

O ile wśród przedstawicieli lewicowego establishmentu przez wewnętrzne podziały wrze, w POPiSowych organizacjach cisza. Przed burzą? Pojedynczy radni PIS-u próbują namawiać do startu z ich list wyróżniające się osobistości wyspiarskiego żywota. Co rusz pojawiają sie plotki o przejęciu do organizacji znaczących nazwisk z np. Grupy Morskiej. Widać także, że zbliżające się wybory rozbiją koalicję, którą na potrzeby walki z Joanną Agatowską stworzył Janusz Żmurkiewicz z PO, PiS i Grupą Morską. Ta ostania grupa zresztą też chyba nie ma na siebie pomysłu- poza silnym liderem, jakim jest Sławomir Nowicki o stowarzyszeniu słychać tylko przy okazji mikro-eventów tak jak czytanie książek w szpitalu. Do wyborów rok. Dla niektórych bardzo gorący rok.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

27 komentarzy

 1. Świnoujście potrzebuje kandydatka/tki lewicy, a więc nurtu politycznego stojącego po stronie ludzi, przyrody, a nie zysków korporacji, deweloperów. Do tego musi to być osoba ideowa, a nie koniunkturaliści, jakim okazał się być obecny prezydent. Do tego większość jego działań nie miała i nie ma nic wspólnego z lewicą.

 2. Jak czytam większość komentarzy to przestaję się dziwić powiększonym gabarytom pewnej pani, bo tam się wszyscy pchają bez mydła. Nie wiem tylko czy w Świnoujściu jest wystarczająca ilość intratnych stanowisk, aby wszystkich na nich poupychać. Krokodyle z wielką paszczą do gadania, a z krótkimi rączkami do roboty. Wstyd.

 3. Jeszcze swego kandydata nie przedstawił Pis,gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

 4. Czas Żmurkiewicza się już dawno skończył.Z każdym kolejnym rokiem jego rządzenia nasze piękne do tej
  w pory miasto zamienia się w betonową pustynię.Tylko Pani Agatowska może ten proces odwrócić.Poza tym jest młoda,inteligentna i już mocno doświadczona. Idealna na to stanowisko.Cala moja rodzina na Nią zagłosuje.

 5. SLD dostatecznie przez tych kilkanaście lat upodliło to miasto. Czas na głebokie zmiany..

 6. Czas na zmiany dość już nakradli i nakłamali teraz jeszcze handlarzy chcą wypieprzyć z promenady a to przeciesz jest atrakcja dla turystów no ale wiadomo o co chodzi panu Prezedentowi i jego spółce chce turystów zwerbować do galeri bo mają tam udziały i znajomi sklepy ludzie nie pozwulcie na to bo to jest chore Agatowska musi wygrać a w tedy będą zmiany ale takie jakie mieszkańcy chcą a nie ta banda pod siebie wszystko robią z resztą prezydent i jego spóła to same chorągiewy z kaczą z parti do parti ludzie bez chonoru brak słów teraz karateka odszedł z SLD ambicji brak normalne chorągiewy jak PO!!!!!!!!

 7. To jasne, że czas na zmiany!

 8. Taaa. Śmieszą takie działania jak to nazwano micro-eventy. Działania na pokaz i obliczone na wybory tylko. Czas na zmiany. Pytanie co (złego) wyPISlą inni…

 9. Godne pożałowania jest optowanie „mediów” świnoujskich za ochroniarzem z osiru. I gdyby tak dać wiarę tym miejscowym lewackim mediom to można by pomyśleć ,że niejaka Pani Agatowska prezydenturę ma pewną.Ta garstka antyżmurkiewiczowych oszołomów od rana do wieczora obsiada wszelkie witryny i tam te głupie przypiski ogłasza.Tymczasem oprócz tych miejscowych piśmideł istnieje jeszcze własna obserwacja i zdrowy rozsądek Obywateli. I to się będzie liczyło w wyborach .Jak w ogóle można negować kandydaturę dotychczasowego prezydenta Pana Żmurkiewicza , którego wiekopomne zasługi dla Świnoujścia są widoczne aż do stolicy włącznie, człowieka za czasów którego rządów miasto zmieniło oblicze na nowoczesny nadmorski kurort i ma jeszcze szanse za sprawą terminala kontenerowego stać się liczącym europejskim portem morskim. Ubolewam nad tym,że już do wyborów będzie ten sldowski jazgot sprzeciwu, wszystkim nawet najsłuszniejszym inicjatywom miasta ,byleby zdobyć poklask naiwnych. Oczywiście wszystkie partie i stronnictwa ( za wyjątkiem zdegradowanego sld) powinny poprzeć kandydaturę Pana Żmurkiewicza aby po pierwszej turze sprawa stała się jasna a miasto nadal spokojnie rozwijało się na chwałę obywateli. Dziwi mnie powściągliwość miejscowej Nowoczesnej bo jakoś tak generalnie milczą we wszystkich sprawach a partia w naszych warunkach ma szansę być największą siłą.

  • Nowoczesna największą siłą? Z Konkolewską na czele? Proszę… Nikt zasług Prezydenta nie neguje, lecz już dośc chłop się nachapał. Wystarczy!

  • Drogi panie. Ten wpis brzmi jak wpis człowieka, który trzęsie tyłkiem przed prezydenturą inną niż Żmurkiewicza. Lewackie media? A kim jest Żmurkiewicz? I jakie media są lepsze? Lokalna tv nadająca w kółko jedynego słusznego władcę miasta na modłę telewizji koreańskiej? Tego przecież już nie można słuchać. Czas Żmurkiewicza się skończył. Odwrócił się od sporej części mieszkańców, poszedł na układ z partiami, których część członków to koniunkturaliści i karierowicze. Terminal kontenerowy to skandal, cios dla turystyki w tym mieście i niewielkie korzyści w stosunku do strat. Nowoczesna? Ot, zbieranina ludzi, którzy bardzo chcieliby porządzić. Ich pomysł to przykleić się do Żmurkiewicza, poklepać w klawiaturę (najlepiej pohejtować u Agatowkiej, bo na własnych profilach marazm i brak zainteresowania) i tyle pomysłów. Pewnie wydawało się im także, że w kraju będą znaczącą siłą, zastąpią PO, ale wyszedł z tego klops.

  • Marynarz… wymień chociaż 3 sukcesy Żmurkiewicza…
   Facet umiejętnie potrafi wykorzystać pracę wszystkich podmiotów (prywatni inwestorzy w dzielnicy nadmorskiej, prace wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni, itp itd). Nawet jak McD powstał to też władza się przy tym kręciła – jakby to był ich sukces. TO samo jak oddawali do użytkowania Corso.
   Jak się zastanowić, to co zrobił Żmurkiewicz, co byłoby ewidentnie jego sukcesem? Coś, co inny Prezydent by nie zrobił?
   Ja takich rzeczy nie widzę. Osobny temat , to jeśli nie Janusz to kto? Ja lepszego kandydata nie widzę.
   Przykra, smutna prawda….

 10. Żadnym wypadku Boże chron od zmurkiewicza.inowickiego
  Tylko Agatowska

 11. Jeżeli ktoś jest „nachapany” to już ma dość a Nowy czeka.Wolę doświadczenie od osobistego czaru o bardzo zmiennych sympatiach.

 12. Oby Agatowska została prezydentem. Swoją drogą – dzięki swinoujskie.info, że piszecie jak jest. Ostatnio napisałem, że lubię Agatowską, a nie lubię koalicji PO-PiSowej i Żmurkiewicza na stronie lokalnej telewizji, to mi nie dopuścili. Pozdrawiam!

  • A ja to ona ma predyspozycje by zostać burmistrzem? Potrzebujemy człowieka bez układów. Tragedia tego miasta to ludzie czyhający na stołki przy agatce.

 13. Popieram Pana Leona – artykuł Pana Redaktora niezwykle trafny – jako baczny obserwator poczynań naszych włodarzy w ostatnim czasie, w szczególności w stosunku do Prawobrzeża zapomnianego przez większość. Arogancja i brak szacunku dla własnych wyborców. Czas na zmiany w tym mieście. Ja również popieram Panią Joannę – człowiek, który widzi nie tylko promenadę, ale dostrzega problemy nas mieszkańców i angażuje się w ich rozwiązywanie. A przynajmniej próbuje mimo tego całego puczu jaki nam zafundowała koalicja/nie koalicja POPIS-owa Grupa M. Wstyd proszę Państwa!!!

 14. Aska!!! My jesteśmy z tobą! Za tobą!!! Działaj i wygrywaj!!! Czas na zmiany!!!

 15. Ani ONA ani ON. Będzie jakiś innych kandydat?

 16. Najpoważniejsze szanse na wygraną ma p.Agatowska.Trzymam za Nią kciuki.Co do obecnego prezydenta to jego błędem było,że w porę nie odszedł na emeryturę.Teraz to już mocno widać,że na młodszych czas… .

  • Facet nie potrafi się sensownie wypowiadać. Bełkocze. Widać niestety jego olbrzymią zmianę z ciągu ostatniej kaddencji. Przykre że zamiast powiedzieć sobie dość nadal planuje mieszać w mieście..

 17. Żadna wojna, po prostu przyszedł czas na nowego włodarza. Pan Żmurkiewicz już się nachapał i wystarczy mu. Miałby jeszcze szanse gdyby pozbył się tej Michalskiej czy Sujki. Z rodziną chętnie poprzemy Panią Joannę Agatowską!

  • Pani Michalska nie jest zła. Oprócz tego że ma pogląd betonowania miasta o czym wiele osób mówi to patrzy jje dobrze z oczu. Gorzej z tą drugą osobą- panem S. który jest bardzo… fałszywy w swoich działaniach. Z jednej strony się uśmiecha, z drugiej kopie dołek. Życzy wszystkim prawdziwych przyjaciół a sam jakby trochę nie do końca się tego trzyma. Nie ładnie i to się mi nie podoba. Od niedawna jestem wyjątkowo przeciwna temu co ta władza robi. Paszoł- jak to mówi mój dziadek. Koniec

 18. I takie Kroniki lubię! Prawdziwe i dosadne. Bez pudrowania. To co się dzieje i opisaliście to rzeczywiście tylko czubek góry lodowej. Tak trzymać. Dziś wszyscy was czytają i to Wy jesteście szasną na to by te zakłamanie i układziki porozbijać/
  Oby Was nikt nie przekupił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.