środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin za nami!

Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin za nami!

W piątek i sobotę karatecy z całej Europy zmagali się na matach w hali sportowej w Ahlbecku. Przyjechało 412 zawodników z 24 krajów oraz blisko 200 osób towarzyszących.

Karatecy walczyli w 37 kategoriach wagowych kumite i kata: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy. Była to największa impreza na wyspach w historii świnoujskiego karate. Gośćmi specjalnymi byli zawodnicy z Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Podczas 31. Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin reprezentanci Polski zdobyli 42 medale. W klasyfikacji generalnej Polska zajęła drugie miejsce za Japonią.

Pomógł burmistrz Petersen

Tak duża impreza sportowa była sporym sprawdzianem organizacyjnym. Zawodnicy byli zakwaterowani w największym świnoujskim Hotelu Radisson Blu Resort. Wyzwanie pojawiło się, gdy w trakcie zapisów, okazało się, że do Świnoujścia przyjedzie  nawet 650 osób. W mieście nie ma tak dużej hali sportowej mogącej pomieścić kilkaset zawodników. Wtedy z pomocą przyszedł burmistrz Heringsdorfu Lars Petersen. Zgodził się udostępnić halę w pobliskim Ahlbecku. Mistrzostwa nie odbyłyby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, w tym przede wszystkim rodziców zawodników ze Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin.

Dla hiszpańskich karateków Bałtyk za zimny

Na wyspę Uznam przyjechali zawodnicy, kadra trenerska i sędziowie z 24 krajów. Wśród nich goście z Japonii. W sobotni poranek uczestniczyli w treningu na świnoujskiej plaży. Nad brzegiem morza, ubrani w białe karategi ćwiczyli przed walkami. Widok był zachwycający, chociaż hiszpańscy karatecy tłumaczyli, że są przyzwyczajeni do cieplejszego morza, a wejście do Bałtyku było dla nich nowym doświadczeniem przypominającym kąpiel morsów. Wśród reprezentantów Polski na 31. Mistrzostwach Europy walczyło 7 zawodników ze Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin: Amelia Krawczuk, Dominika Guzowska, Piotr Sujka, Cezary Maciejewski, Mateusz Słowiński, Marcel Prelipcean i Dominik Elbiński.

– Zawsze marzyłem, aby takie zawody zorganizować w Świnoujściu. Udało się dzięki zaangażowaniu wielu osób. Cieszę się z frekwencji oraz poziomu zawodów, a także ciepłych słów sędziów. Udało się nam i nie zawiedliśmy oczekiwań. Także dla mnie to wielka niespodzianka. W tym roku mija 35 lat od mojego pierwszego treningu karate – mówi sensei Paweł Sujka.

Niezwykła oprawa

Hala sportowa w Ahlbecku zmieniła się na dwa dni nie do poznania. Na ścianach powieszono ogromne zdjęcia karateków, ustawiono trzy maty, zamontowano scenę i oświetlenie. Podczas ceremonii otwarcia, hymn Polski zagrała Orkiestra Wojskowa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Prezydent Europejskiej Organizacji Kyokushin Antonio Pinero z Hiszpanii z entuzjazmem ocenił gościnność  Polaków i atmosfera panującą podczas zawodów. Zawody przejdą do historii jako „Małe Mistrzostwa Świata”.

Organizatorem mistrzostw była Świnoujska Akademia Karate Kyokushin. Patronat nad zawodami objęło Ministerstwo Sportu, Ambasada Japonii, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Świnoujście.

 

Klasyfikacja generalna:

  1. Japonia 92 pkt
  2. Polska 85 pkt
  3. Rosja 56 pkt
  4. Bułgaria 35 pkt
  5. Hiszpania 18 pkt
  6. Holandia 16 pkt

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.