Strona główna / Lokalne / Nowy projekt kodeksu wyborczego wprowadzi zmiany w przyszłorocznej radzie miasta

Nowy projekt kodeksu wyborczego wprowadzi zmiany w przyszłorocznej radzie miasta

Trwają prace nad zmianami ordynacji wyborczej. Wiadomo, że pojawią się zapisy o kamerach w lokalach wyborczych, przezroczystych urnach do głosowań i jednolitych kartach wyborczych. Minister Jarosław Gowin zdradził, że rząd chce wprowadzić zakaz możliwości startowania jednocześnie na urząd prezydenta i do rady miasta. Co to oznacza w przypadku Świnoujścia?

Dziś podział mandatów liczy się metodą D’Hondta. Oparta jest na zasadzie proporcjonalnej reprezentacji z listami. Oznacza to, że mandaty ustala się w zależności od ilości głosów oddanych na całe listy. Politycy znając sposób rozdziału mandatów, „jedynki” list obsadzali tzw. „koniami”. Najczęściej to dotychczasowi prezydenci/burmistrzowie miast i gmin. Teraz ma się to zmienić.

To oznacza, że w przypadku Janusza Żmurkiewicza, czy Joanny Agatowskiej, nie będą mogli znaleźć się na listach do rady miasta. O ile przykład tych dwóch osób nie będzie problemem, bo zarówno przy Żmurkiewiczu, jak i Agatowskiej są osoby mogące „pociągnąć listy”, o tyle inne ugrupowania mogą mieć poważny orzech do zgryzienia.

Zobacz również

Miejski Dom Kultury zawiesza zajęcia grupowe

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne na terenie kraju, od dzisiaj, 26 października do 30 listopada …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.