piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Odszedł znany i lubiany świnoujski lekarz Jerzy Płatkiewicz

Odszedł znany i lubiany świnoujski lekarz Jerzy Płatkiewicz

We wtorek, 7.11.2017 roku, w godzinach wieczornych odszedł znany i ceniony świnoujski lekarz Jerzy Płatkiewicz.

Swoją przygodę z naszym Miastem rozpoczął w roku 1970, kiedy przeprowadził się do Świnoujścia i podjął pracę w PPDiUR Odra jako lekarz okrętowy. Przez wiele lat pracował na tym stanowisku pływając na statkach rybołowczych i niosąc pomoc potrzebującym. Trudna to była praca, wymagająca hartu ducha oraz rozległej wiedzy i umiejętności w zakresie medycyny. Doktor Jerzy Płatkiewicz musiał stawiać czoła w trudnych warunkach pracy na morzu różnym problemom zdrowotnym członków załóg, podejmując niejednokrotnie walkę o ich życie nie mając do dyspozycji ani wygodnego gabinetu, ani medycznego personelu pomocniczego. Dzięki swojej rozległej wiedzy, ale też życzliwości i chęci pomagania innym, stawiał czoła tym wyzwaniom i wielu pracowników PPDiUR Odra zawdzięcza mu swoje zdrowie, czy wręcz życie.

Po zakończeniu pracy w przedsiębiorstwie połowowym rozpoczął wieloletnią działalność jako lekarz uzdrowiskowy. Pracował zarówno w Uzdrowisku Świnoujście, jak również wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem liczne świnoujskie sanatoria. Kwalifikował pacjentów do zabiegów, ale też był ich powiernikiem i przede wszystkim przyjacielem. Wykazywał się niezwykłą cierpliwością i zrozumieniem. Był świadom swojego powołania i tego, że ludzie korzystający z leczenia uzdrowiskowego to niejednokrotnie ludzie starsi, po trudnych przeżyciach, wymagający szczególnego podejścia i potrzebujący odrobiny ciepła w bezpośrednim kontakcie. To wszystko dawał im doktor Jerzy, jak go nazywano. Niewielu lekarzy pozostaje w pamięci pacjentów uzdrowisk, kiedy to kontakty ograniczają się do krótkiego okresu przebywania w sanatorium. On pozostał!

Z początkiem tego wieku Jerzy Płatkiewicz przeszedł na zasłużona emeryturę, ale nie oznaczało to rezygnacji z pracy. Nie dla pieniędzy, ale dla chęci niesienia pomocy. Dla tych krótkich chwil, kiedy pacjent i lekarz z powołania nawiązują tę szczególną nić porozumienia. Kiedy stają się sobie w szczególny sposób bliscy. Aktywny zawodowo pozostawał nawet wtedy, kiedy zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową. Do końca, do ostatnich swoich dni był dostępny dla pacjentów. Nie odmawiał nikomu. Nawet wtedy, kiedy ktoś nie mógł zwyczajnie zapłacić. Doktor Jerzy był człowiekiem z misją, dla którego najważniejsze było dobro drugiego człowieka.

Niewielu jest takich ludzi. Niewielu jest w stanie okazać tyle ciepła i zrozumienia, ale też z drugiej strony podjąć niejedną zdecydowaną, lekarska decyzję. Wielu mieszkańców Świnoujścia, ale też kuracjuszy będzie pamiętało doktora Jerzego Płatkiewicza. Dla wielu jego brak będzie wielką wyrwą w duszy. Ale też wielu będzie wspominać dobro, którym nas obdzielał, jego serdeczność i troskę.

Dla mnie Świnoujście utraciło jedną ze swoich Wysp.

Tekst: Stanisław Iwan

Zobacz również

P. Szefernaker: do końca tygodnia do samorządów trafi ok. 4,5 mld zł

Do końca tygodnia do samorządów trafi jedna trzecia z prawie 13,7 mld zł, czyli ok. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.