Strona główna / Lokalne / Debata o bezpieczeństwie na terenie odtworzonego posterunku Świnoujście-Warszów

Debata o bezpieczeństwie na terenie odtworzonego posterunku Świnoujście-Warszów

Mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia mogli po raz kolejny spotkać się z policjantami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Okazją ku temu była debata społeczna, która odbyła się w środę na Warszowie, gdzie w 2016 roku odtworzono Posterunek Policji.

We wrześniu 2016 roku został odtworzony Posterunek Policji w Świnoujściu – Warszów, znajdujący się w prawobrzeżnej części miasta. Po ponad roku jego funkcjonowania policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu postanowili spotkać się w ramach debaty społecznej z mieszkańcami i porozmawiać, by poznać ich opinie oraz uwagi na ten temat.

Debata odbyła się ona w środę 22 listopada 2017 roku w filii Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Sosnowej na Warszowie. Jej celem była diagnoza aktualnie występujących problemów, zagrożeń bezpieczeństwa mieszkańców prawobrzeżnej części Świnoujścia oraz ustalenie oczekiwań społecznych, co do sposobów reaktywnego rozwiązywania zdiagnozowanych problemów.

Na zainicjowane przez stróży prawa spotkanie zostali zaproszeni, oprócz mieszkańców tej części miasta, przedstawiciele władz samorządowych, radni, przedstawiciele Staży Miejskiej, rad osiedli i stowarzyszeń, pomocy społecznej oraz administracji mieszkaniowej ZGM.

Debatę rozpoczął Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu mł. insp. Andrzej Mordak, który przywitał przybyłych gości. Kierownik Posteruku Policji Świnoujście – Warszów asp. sztab. Krzysztof Ostrowski przedstawił informacje o stanie bezpieczeństwie na terenie prawobrzeża przed i po odtworzeniu posterunku, co było punktem wyjścia do dyskusji.

Problemy zgłaszane przez mieszkańców były szczegółowo analizowane i omawiane z udziałem przedstawicieli instytucji, której problem dotyczył. Wypracowane wnioski zostały uszczegółowione i będą w przyszłości realizowane przez poszczególne podmioty mające wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Policjanci uzgodnili z uczestnikami debaty ponowne spotkanie za kilka miesięcy w celu zweryfikowania realizacji zgłoszonych postulatów.

Podczas debaty stróże prawa zapoznali uczestników z „Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która służy do zgłaszania policjantom najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców zagrożeń społecznych czy niepokojących sytuacji oraz z aplikacją „Moja Komenda” – pierwszym mobilnym przewodnikiem po polskich jednostkach Policji, dzięki któremu można w prosty sposób odnaleźć najbliższą jednostkę, a następnie sprawdzić, jak najszybciej do niej trafić czy skontaktować się z dzielnicowym danego rejonu.

Ważnym aspektem, który został poruszony w trakcie debaty była służba dzielnicowego, który poprzez podejmowane działania ma nieodzowny wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców swojego rejonu służbowego. Przybliżone zostały sylwetki dzielnicowych prawobrzeża Świnoujścia oraz działania priorytetowe ich służby. Nie zabrakło również cennych rad ze strony mundurowych o tym jak unikać zagrożeń na drodze czy też jak nie paść ofiarą oszustów, działających metodą „na wnuczka”, czy „na policjanta”.

Spotkanie zakończyło się wypełnieniem przez obecnych ankiet, gdzie mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od policjantów kamizelki oraz opaski odblaskowe, ulotki profilaktyczne, a seniorzy dodatkowo alarmy kieszonkowe.

Debata z jednej strony pomogła w identyfikowaniu problemów społecznych wymagających podjęcia działań przez policjantów pełniących służbę w odtworzonym posterunku, z drugiej – sprzyjała dyskusji na temat jego funkcjonowania, a tym samym służąc dostosowywaniu policyjnych działań do rzeczywistych potrzeb społecznych.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.