Strona główna / Lokalne / W szkole morskiej. Stanowisko laboratoryjne do badań nieniszczących

W szkole morskiej. Stanowisko laboratoryjne do badań nieniszczących

W 2017 roku, dzięki wsparciu finansowemu ZARZĄDU PORTÓW SZCZECIN – ŚWINOUJŚCIE,   ZESPÓŁ SZKÓŁ MORSKICH im. Eugeniusza  Kwiatkowskiego  w Świnoujściu zakupił bardzo nowoczesne urządzenie – SONOTEC Defektoskop Ultradźwiękowy do zastosowania w badaniach nieniszczących SONOSCREEN ST 10.

Zakup tego urządzenia pozwolił na zbudowanie stanowiska laboratoryjnego do badań nieniszczących. Stanowisko laboratoryjne wyposażone w najnowocześniejszą światową aparaturę pozwala naszym uczniom na zapoznanie się z nowymi metodami badania –bez konieczności niszczenia próbek – między innymi, jakości i poprawności wykonania spawów na kadłubach statków, uszkodzeń wewnętrznych, niewidocznych np. wałów, wad wewnętrznych stali kadłubowych. Na tym stanowisku nasi uczniowie badają próbki spawów, które wykonali samodzielnie.  Pozwala im to ocenić poprawność wykonanego spawu i ewentualne wady. Działania te pozwalają na wyeliminowanie błędów przy wykonaniu następnych próbek spawalniczych. Badają również próbki stali użyte do budowy kadłubów w celu wykrycia niewidocznych wad oraz nieciągłości struktury stali. Metoda ta pozwala wykrywać pęknięcia, zawalcowania, rozwarstwienia, porowatości, nieszczelności na wskroś i inne nieciągłości wewnątrz elementów. Można je również stosować do szacowania zmian mikrostruktury materiału, powstających podczas długotrwałej eksploatacji oraz do pomiaru grubości obiektów. Uczniowie wykonują również badania wałków wykonanych samodzielnie – szukając wad wewnętrznych. Badania ultradźwiękowe są także najtrudniejszą metodą badań nieniszczących. Ich przeprowadzenie wymaga od osoby przeprowadzającej badanie dużej wiedzy teoretycznej popartej jednocześnie dużym doświadczeniem. Zespół przeprowadzający badania ultradźwiękowe zobowiązany jest posiadać odpowiednie kwalifikacje. Stanowisko laboratoryjne z takim urządzeniem pozwala naszej szkole przygotować uczniów do przyszłej pracy związanej z gospodarką morską na odpowiednim poziomie. Dobrze przygotowany uczeń, będzie konkurencyjny na rynku pracy a zainwestowane w niego pieniądze, zwróci z nawiązką w przyszłej pracy.

Władysław Sietko-Sierkiewicz

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Jeden komentarz

  1. Gratuluję zakupu defektoskopu. Rozumiem że kadra szkoląca posiada odpowiednie uprawnienia (UT3) dzięki którym w sposób fachowy może szkolić przyszłych inspektorów NDT. Mam nadzieję że „stanowisko” wyposażone jest nie tylko w pokazane na zdjęciu wzorce W1 i W2 ale również posiada próbki dzięki którym młodzi adepci będą w stanie zobaczyć jak wygląda echo przyklejenia a nie tylko echo dna wzorca. Autor tekstu troszeczkę przesadził z badaniami zmian mikrostruktury…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.