Strona główna / Lokalne / Myśląc o świętach, nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Myśląc o świętach, nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dni bezpośrednio poprzedzające ten świąteczny czas to okres, kiedy jesteśmy zabiegani i rozkojarzeni robieniem zakupów w sklepach i przygotowywaniem świątecznych potraw. Pamiętajmy, aby myśląc o świętach, nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Tradycyjnie już Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To również czas, gdy dochodzi do większej ilości włamań i kradzieży kieszonkowych. Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Nawet, gdy wychodzimy tylko do pobliskiego sklepu, sprawdźmy czy drzwi i okna są zamknięte. Nie zapominajmy o załączeniu dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu). W okresie bezpośrednio poprzedzającym święta dojazd do sklepu, zrobienie nawet małych zakupów i powrót do domu, zajmie nam dużo więcej czasu niż zazwyczaj. Możemy także poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się z naszym domem/mieszkaniem w czasie, gdy nas nie ma.

Parkując pojazdy, nie pozostawiajmy w nich w widocznym miejscu przedmiotów wartościowych i pamiętajmy o dokładnym zamknięciu auta. Gdy będziemy pakować do niego zakupy, torebkę połóżmy w bagażniku, nie zostawiajmy jej w wózku, gdyż zajęci pakowaniem możemy nawet nie zauważyć, gdy ktoś ją nam ukradnie. Zachowajmy również ostrożność podczas korzystania z transportu publicznego, w szczególności w pociągach, autobusach i tramwajach, a także na dworcach kolejowych, w portach lotniczych i na przystankach komunikacyjnych. Złodziej może być praktycznie wszędzie i czeka tylko na okazję, żeby nas okraść. Pozostawiony w koszyku lub na ladzie portfel, niedomknięta torebka, niepotrzebne afiszowanie się większą ilością pieniędzy są swoistym zaproszeniem dla przestępcy.

Aby nie paść ofiarą kieszonkowca:

– trzymajmy torebkę czy plecak z przodu, zamknięciem do siebie;

– klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Nasze mieszkanie zanim zdążymy zareagować;

– nie trzymajmy portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb;

– płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy;

– podczas mierzenia garderoby, płacenia w sklepie, nie odstawiajmy torebki na podłogę lub ladę  złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment;

– zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół siebie w sklepie czy autobusie;

– zwiększmy czujność, bądźmy ostrożniejsi niż zwykle, tak, żeby nadchodzące święta wspominać przyjemnie.

Starajmy się unikać miejsc zatłoczonych i stale pilnujmy swojego bagażu. Nie pozostawiajmy go bez opieki, ani pod opieką przygodnie spotkanych osób.

Zaabsorbowani robieniem zakupów, pamiętajmy również o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi, aby nie doszło do ich zaginięcia, o co nie jest trudno, zwłaszcza w zatłoczonych centrach handlowych.

Jak co roku, w okresie przedświątecznym policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były spokojne i bezpieczne.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Weekend na sportowo z udziałem lekkoatletów z klubu OSiR „Wyspiarz”

Ponad tysiąc młodych sportowców z całej Polski walczyło o pierwsze medale podczas PZLA Mistrzostw Polski …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.