Strona główna / Lokalne / Czy wycofany ze służby okręt podwodny trafi do Świnoujścia?

Czy wycofany ze służby okręt podwodny trafi do Świnoujścia?

Trwa walka o to, gdzie trafi wycofany ze służby w Marynarce Wojennej okręt podwodny typu Kobben. 53-letni okręt wycofano ze służby w grudniu. Chęć opieki nad emerytem zgłosiło Świnoujście i obiecało udostępnić go turystom.

Taki wniosek złożył Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda, a za realizację pomysłu kciuki mocno trzyma prezydent Janusz Żmurkiewicz. Stworzono nawet projekt miejsca, w którym okręt mógłby spocząć na stare lata. Miałoby to być nabrzeże pomiędzy Fortem Gerharda, a falochronem centralnym.

Świnoujście nie jest jedynym miastem, które chciałoby, aby podwodny okręt u nich stał. Rękę do góry wyciągają: Drawsko Pomorski, Gdynia, Szczecin, a nawet Puck.

Okręt ORP  “Kondor” ma 54 lata, a przez ostatnie 13 lat służył w Marynarce Wojennej. Do Polski trafił z Norweskiej Marynarki Wojennej. Został wybudowany w 1964 r. w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Ma ponad 47 metry długości i prawie 5 szerokości.

Zobacz również

Morderstwo przed budynkiem prokuratury w Świnoujściu. Nie żyje kobieta!

Do tragedii doszło we wtorek przed budynkiem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu. Według nieoficjalnych informacji mordercą …

Jeden komentarz

 1. Był statek STRAŻAK 25-Nie wymagający tyle zachodu -trudno poszedł na “żletki”-co okręt podwodny(lokalizacja nie trafiona choć pomysł godny uwagi).
  Nie trafiony-słaba lokalizacja logistyczna.
  Jedynym dobrym miejscem jest nabrzeże ŻŚ przy Placu Rybaka(bezpieczne, małe prądy,dużo miejsca i bardzo ułatwiona ochrona i dostęp)
  Gdyby(gdybanie to Polska specjalność)było extra połączenie wodne między falochronami to miało by to sens.Tak skończy się na oglądaniu tego okrętu z główki zachodniej.
  Jeżeli powstanie tunel,to w jakim zakresie i czy bezpłatnie będą pływać promy Bieliki lub Karsibory,na przeprawie Warszów.
  Jeżeli powstanie Terminal Kontenerowy przy terminalu LNG to zapomnijcie o dostępie do Fortu i Falochronu po stronie Warszowa.
  OT Port nie pozwoli na przejazd tylu turystów przez swój teren.
  Jest wiele ,Jeżeli,jeśli i tym podobnych.
  Fakt budują lub odbudowywują drogę” Ku Morzu”która ma za pewnie być drogą dla cystern LNG i TIR-ów z kontenerami ,wtedy rowerkami się nie przejedzie.
  Latarnia Morska i Fort zostaną tylko wspomnieniem.
  Nie sieję zamętu ja to wiem i czuję,że tak będzie.
  Będzie po prostu następny beton,a po nas choć by popiół!!!!
  Jeżeli powstanie Terminal Kontenerowy? to jak dojedziemy do dawnej “Główki Wschodniej(teraz Centralnej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.