Strona główna / Lokalne / Czy wycofany ze służby okręt podwodny trafi do Świnoujścia?

Czy wycofany ze służby okręt podwodny trafi do Świnoujścia?

Trwa walka o to, gdzie trafi wycofany ze służby w Marynarce Wojennej okręt podwodny typu Kobben. 53-letni okręt wycofano ze służby w grudniu. Chęć opieki nad emerytem zgłosiło Świnoujście i obiecało udostępnić go turystom.

Taki wniosek złożył Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda, a za realizację pomysłu kciuki mocno trzyma prezydent Janusz Żmurkiewicz. Stworzono nawet projekt miejsca, w którym okręt mógłby spocząć na stare lata. Miałoby to być nabrzeże pomiędzy Fortem Gerharda, a falochronem centralnym.

Świnoujście nie jest jedynym miastem, które chciałoby, aby podwodny okręt u nich stał. Rękę do góry wyciągają: Drawsko Pomorski, Gdynia, Szczecin, a nawet Puck.

Okręt ORP  “Kondor” ma 54 lata, a przez ostatnie 13 lat służył w Marynarce Wojennej. Do Polski trafił z Norweskiej Marynarki Wojennej. Został wybudowany w 1964 r. w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Ma ponad 47 metry długości i prawie 5 szerokości.

Zobacz również

Jest wykonawca nowego ujęcia wody

Konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa oraz STRABAG AG z Austrii wygrało przetarg …

Jeden komentarz

 1. Był statek STRAŻAK 25-Nie wymagający tyle zachodu -trudno poszedł na “żletki”-co okręt podwodny(lokalizacja nie trafiona choć pomysł godny uwagi).
  Nie trafiony-słaba lokalizacja logistyczna.
  Jedynym dobrym miejscem jest nabrzeże ŻŚ przy Placu Rybaka(bezpieczne, małe prądy,dużo miejsca i bardzo ułatwiona ochrona i dostęp)
  Gdyby(gdybanie to Polska specjalność)było extra połączenie wodne między falochronami to miało by to sens.Tak skończy się na oglądaniu tego okrętu z główki zachodniej.
  Jeżeli powstanie tunel,to w jakim zakresie i czy bezpłatnie będą pływać promy Bieliki lub Karsibory,na przeprawie Warszów.
  Jeżeli powstanie Terminal Kontenerowy przy terminalu LNG to zapomnijcie o dostępie do Fortu i Falochronu po stronie Warszowa.
  OT Port nie pozwoli na przejazd tylu turystów przez swój teren.
  Jest wiele ,Jeżeli,jeśli i tym podobnych.
  Fakt budują lub odbudowywują drogę” Ku Morzu”która ma za pewnie być drogą dla cystern LNG i TIR-ów z kontenerami ,wtedy rowerkami się nie przejedzie.
  Latarnia Morska i Fort zostaną tylko wspomnieniem.
  Nie sieję zamętu ja to wiem i czuję,że tak będzie.
  Będzie po prostu następny beton,a po nas choć by popiół!!!!
  Jeżeli powstanie Terminal Kontenerowy? to jak dojedziemy do dawnej “Główki Wschodniej(teraz Centralnej)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.