Strona główna / Lokalne / Zabrał kluczyki pijanemu kierowcy

Zabrał kluczyki pijanemu kierowcy

Mieszkaniec Świnoujścia zareagował natychmiast, gdy zorientował się, że siedzący za kierownicą mężczyzna jest nietrzeźwy. Kiedy kierowca bmw skręcając, zahaczył o krawężnik i chciał wysiąść, świadek wyjął ze stacyjki kluczyki i powiadomił Policję. 26-latek miał w organizmie ponad 2,1 promila.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu podjęli interwencję przy ulicy Bohaterów Września, gdzie zgłoszono kłótnię między dwoma mężczyznami. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że świadek zauważył jak skręcający samochód osobowy marki BMW zahaczył o krawężnik, po czym siedzący za kierownicą zatrzymał pojazd i próbował wysiąść. Świadek, który nabrał podejrzeń, że mężczyzna jest pijany, zabrał mu kluczyki od pojazdu, przytrzymał i zadzwonił na Policję.

Policjanci przebadali 26-letniego świnoujścianina alkomatem i wtedy okazało się, że ma on w organizmie ponad 2,1 promila alkoholu. Ponadto sprawdzenia w policyjnych systemach informatycznych wykazały, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania wydane przez prezydenta miasta.

W związku z popełnionymi przestępstwami 26-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, gdzie trzeźwiał. Następnego dnia mundurowi przedstawili mu dwa zarzuty, tj. kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz nie zastosowania się do decyzji administracyjnej organu.

Zgodnie z kodeksem karnym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, 10 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, kilkutysięczna grzywna oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5.000 zł.

Natomiast za przestępstwo z artykułu 180a kodeksu karnego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Dodatkowo sąd będzie mógł orzec wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Postawa świadka, który zareagował wobec nietrzeźwego kierującego jest godna pochwały. W przypadku informacji o zamiarze kierowania pojazdem przez osobę spożywającą alkohol,  zawsze zareagujmy. Nie dopuśćmy takiej osoby do jazdy. Być może taką postawą uratujemy czyjeś życie!

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.