Strona główna / Lokalne / Wracamy do sprawy. Dlaczego leśnicy wycinają drzewa?
Las to ekosystem. Umiejętne wycinanie i sadzenie by zapewnić ciągłość i różnorodność lasu to sztuka.

Wracamy do sprawy. Dlaczego leśnicy wycinają drzewa?

Najdalej wysunięty na zachód cyple w Świnoujściu, to tzw. „worek” – miejsce szczególnie cenne z uwagi na jeziora, mokradła i las, który jest naturalnym schronieniem dla dziko żyjących zwierząt. Dlaczego w tym miejscu prowadzona jest wycinka drzew?

Wycinkę drzew prowadzi Nadleśnictwo Międzyzdroje. Jak informują leśnicy, wycinka jest spowodowana potrzebami hodowlanymi drzewostanu w celu „zachowania różnorodności przyrodniczej”. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba.

– Wygląda to okropnie. Las w tym miejscu jest strasznie przetrzebiony. Jakie to względy przyrodnicze wymagają interwencji pił? Czyżby i u nas pojawił się kornik drukarz? – zastanawia się jeden z mieszkańców.

Leśnicy jednak tłumaczą, że działają zgodnie z prawem, a wycinka była zaplanowana już dawno. Jak mówią specjaliści od lasów, racjonalna gospodarka prowadzona przez leśników w Polsce gwarantuje, że drewna nigdy nie zabraknie. Na miejsce ściętych drzew sadzi się bowiem nowe, które posłużą do produkcji drewna za kilkadziesiąt lat lub później. Choć czekać trzeba długo – w odróżnieniu od węgla i ropy – drewno jest surowcem odnawialnym. Pobieranie pożytków na zrębach w postaci drewna następuje w okresie kiedy drzewo zaczyna proces starzenia się. Taki wiekowy las stopniowo traci swoją stabilność, a drewno traci swoje właściwości. Zaczyna być podatny na choroby… nie nadaje się już do budowy domów, ani nawet na opał. Próchniejące drewno jest natomiast przydatne dla ekosystemu leśnego. Dlatego nie wszystkie drewno  z lasu jest w Polsce zabierane. Niektóre fragmenty lasu zostawia się do naturalnej śmierci (oddalone od szlaków turystycznych), a na zrębach pozostawia się kępy starodrzewi i pozostałości pozrębowe (gałęzie, igliwie itp.)

Tzw. worek to cypel o powierzchni 76,5 ha przekazany przez NRD po ponownym wytyczeniu granicy w 1951 roku. Teren włączono do Polski aby zapewnić Świnoujściu dostęp do ujęcia wody. Po niemieckiej stronie teren tworzy Park Natury Wyspy Uznam.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Jeden komentarz

  1. Dlaczego człowiek widzi tylko PRODUKCJĘ ? Myślałam że drzewa są po to by było czyste powietrze, żebysmy mogli życ obok przyrody. To jest chore !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.