Strona główna / Lokalne / „70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk”. Nowa wystawa w muzeum

„70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk”. Nowa wystawa w muzeum

W najbliższy piątek, 23 lutego, o godzinie 18.00, w Muzeum Rybołówstwa Morskiego nastąpi otwarcie wystawy: „70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk”.

Pierwsze po II wojnie światowej, połączenie promowe ze Świnoujścia do Trelleborga w Szwecji uruchomiono 20 lutego 1948 r. Początkowo linię  tę obsługiwały trzy szwedzkie statki, przystosowane do przewozu wagonów kolejowych. Rejs inauguracyjny wykonał prom SS Starke.  Polska jednostka do obsługi tej linii weszła w 1950 r.

W 1954 r. z powodów politycznych, a także narastającej konkurencji, połączenie promowe ze Szwecją zostało zerwane. Żeglugę promową przywrócono dziesięć lat później, otwierając linię Świnoujście – Rønne – Ystad. Do roku 1977 kontrolę nad Bazą Promów Morskich sprawował Zarząd Portów Szczecin, a od tego roku nowo powstała kołobrzeska firma Polska Żegluga Bałtycka. W tym samym roku PŻB uruchomiła nową linię do Kopenhagi, a w 1978 r. przedłużyła ją do Felixstowe w Wielkiej Brytanii.

W 2001 r. Baza Promów Morskich została sprzedana Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, który do dzisiaj jest jej właścicielem. Operatorem jest Terminal Promowy Świnoujście Spółka z o.o., która zarządza największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku  terminalem promowym. Aktualnie korzystają z niego trzy firmy armatorskie: Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line i TT-Line.

Z okazji 70-lecia żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk,  Muzeum Rybołówstwa Morskiego, we współpracy z Terminalem Promowym Świnoujście Spółka z o.o., Polską Żeglugą Bałtycką, Unity Line i TT-Line, przygotowało nową wystawę.  Na ekspozycji prezentowane będą zdjęcia, począwszy od tych najstarszych, z dnia inauguracyjnego rejsu, aż do współczesnych. Zobaczyć będzie można także modele niektórych promów.

Na otwarcie wystawy wstęp wolny. W programie wystąpienie dr Józefa Plucińskiego, wystąpienia gości, pokaz slajdów. Zapraszamy!

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.