piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Wycinka drzew. Radni też ponoszą za nią odpowiedzialność

Wycinka drzew. Radni też ponoszą za nią odpowiedzialność

Kto odpowiada za wycinkę drzew pod miejskie inwestycje? Promenada zdrowia, przebudowa ulic, czy wreszcie budowa zakładu pielęgnacyjno – opiekuńczego – te wszystkie inwestycje mają wspólny mianownik – wiążą się z koniecznością wycinki drzew. Magistrat przekonuje, że wycinka jest niezbędna i zgodna z prawem.

Prezydent publicznie wypowiedział się, że dziwi się głosom niektórych radnych, którzy wcześniej podnosili rękę uchwalając plany inwestycyjne na najbliższe lata, a dziś sprzeciwiają się wycince drzew pod te właśnie inwestycje.

Spotkanie z radnymi

Wycinka drzew w dzielnicy nadmorskiej jest żywo komentowana przez mieszkańców miasta.

Spotkanie w tej sprawie z radnymi zorganizowano we wtorek w świnoujskim magistracie. Gospodarzem był Dariusz Śliwiński – Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Śliwiński i jednocześnie prezes Uzdrowiska Świnoujście. Samorządowiec zaprosił na spotkanie tylko jednego redaktora portalu internetowego. Reszta dziennikarzy dowiedziała się o spotkaniu albo pokątnie, albo „post factum”. Do dyspozycji byli miejscy urzędnicy, a radni zadawali pytania.

Podczas spotkania zgodzono się z jednym – że radni powinni mieć świadomość, że podnoszenie ręki za inwestycją budowaną na terenie zalesionym, musi wiązać się z wycięciem drzew. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Beata Tułodziecka-Terenda podkreśliła, że wycinka drzew przy każdej inwestycji realizowanej przez miasto, odbywa się na podstawie decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Nasadzenia zastępcze

Czy nasadzanie jednego nowego drzewa w zamian za jedno usuwane jest dobrym rozwiązaniem? Zapytaliśmy o to naszych czytelników, którzy uważają to za najlepsze rozwiązanie, jednak zaznaczają, że żadne młode drzewo nie zastąpi kilkudziesięcioletniego. Wskazują też na potrzebę szybkiej rewitalizacji drugiej części Parku Zdrojowego, a także budowę kolejnych parków i skwerów.

Zielony budżet obywatelski

Mieszkańcy, którym na sercu leży los przyrody, uważają, że w Świnoujściu – po konsultacjach z mieszkańcami – należy utworzyć nowe parki na osiedlach, a co roku powinny powstawać kolejne tereny zielone, miejsca na parki i skwery proponowane przez świnoujścian. Dobrym pomysłem byłoby wydzielenie części budżetu obywatelskiego na „zielone inwestycje”.

 

Zobacz również

P. Szefernaker: do końca tygodnia do samorządów trafi ok. 4,5 mld zł

Do końca tygodnia do samorządów trafi jedna trzecia z prawie 13,7 mld zł, czyli ok. …

4 komentarze

  1. Ludzie to jednak potrafią być durniami. Zwłaszcza krótkowzroczni politycy-tutaj radni. Bedzue betonowo, będzie łyso, będzie hujowo a Ci będą zadowoleni. Wycięli to przy czym człowiek odpoczywa…. co za durnota.

  2. Wycinka legalna ale czy na prawdę pod promenadę zdrowia trzeba było aż tyle lasy wyrżnąć ? Wstrząsające .

  3. Absurdem jest, że te nasadzenia można zrobić w innym miejscu, a niekoniecznie w pobliżu wyciętych drzew. Co z tego, że ktoś dosadzi 10 drzew tam, gdzie i tak jest ich dużo?

  4. A jak radni protestują przeciwko wycince drzew na obszarze ca. 500 ha lasu i nieodwracalnemu, totalnemu zniszczeniu plaży na Warszowie to słyszę, że tylko uprawiają POLITYKIERSTWO I NIC IM DO TEGO ?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.