Strona główna / Lokalne / Po awarii energetycznej, PEC ponownie uruchamia kotły grzewcze

Po awarii energetycznej, PEC ponownie uruchamia kotły grzewcze

Awaria energetyczna spowodowała, że do świnoujskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nie docierał w nocy prąd. Przez kilka godzin ciepło z miejskiej ciepłowni nie trafiało do mieszkań. Ze względów bezpieczeństwa rozpoczęto procedurę wygaszenia kotłów grzewczych. Brak zasilania zatrzymał pompy i urządzenia sterujące. Jak informuje spółka, prąd już jest, a niebawem rozpocznie się ponowne uruchamianie kotłów. Ciepła woda oraz ogrzewanie powinno wrócić do kaloryferów i kranów w ciągu kilku najbliższych godzin.

PEC Świnoujście na swojej stronie internetowej poinformował odbiorców ciepła o przerwie w pracy ciepłowni spowodowanej brakiem dostaw energii elektrycznej.

– Wszystkie służby techniczne PEC Sp. z o. o. prowadzą działania w celu wznowienia dostaw ciepła. Biuro Obsługi Klienta PEC będzie na bieżąco informować o sukcesywnym wznowieniu dostaw ciepła – czytamy w komunikacie.

Świnoujska ciepłownia jest w pełni zautomatyzowana, z instalacją oczyszczania spalin. Jest głównym dostawcę energii cieplnej w Świnoujściu. Zaopatruje w ciepło blisko 70% mieszkańców miasta. Przedsiębiorstwo posiada jedną ciepłownię, zlokalizowaną w pobliżu centrum miasta. Dzięki tej lokalizacji oraz spalaniu dostępnego i niedrogiego paliwa (węgiel kamienny) PEC Sp. z o.o. dostarcza ciepło mieszkańcom Świnoujścia w najniższej cenie na lokalnym rynku ciepła.

Zobacz również

Ministerstwo Zdrowia: 6322 nowe zakażenia koronawirusem. W Świnoujściu 7 nowych przypadków

Wykryto 6322 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 936; zmarło 346 osób – …

9 komentarzy

 1. wtulony w wydmę

  W Radiu Szczecin, w serwisie informacyjnym o g.9 powiedziano, że jest alternatywne źródło zasilania, ale i tak trzeba było wygaszać kotły. Nie wiem, dlaczego, nie wytłumaczono, ale tak się twierdzi. Przy okazji: szkoda, że już wcześniej lokalni dziennikarze nie zanalizowali dokładnie, co sie może stać w razie awarii – teraz, gdy sie coś nagle dzieje, czytając materiały na wszystkich portalach nie można zrozumieć o co dokładnie chodzi. Choć na świnoujskim info znalazłem najwięcej danych.

 2. Zdaje się ,że ktoś chce nam wmówić,że PEC nie posiada własnego agregatu prądotwórczego ! Przecież w takiej firmie jest to wymóg ustawowy. Prawdopodobnie, jak wnioskuję , nie zadziałała automatyka i agregat nie został odpalony. W takiej sytuacji zatrzymują się pompy i nie tłoczą ciepłej wody w rurociąg. Wtedy rośnie ciśnienie w kotłach, które należy obniżyć. Widocznie przy wprowadzaniu pełnej automatyzacji nie przewidziano,że zastosowana elektronika, która jest narażona na niskie temperatury może zawieść. Uznano pewnie,że przy globalnym ociepleniu ujemnych temperatur w naszym mieście już nie będzie 🙂

 3. a co na to dostawca energii elektrycznej??? ma coś do powiedzenia???

 4. PEC jest również wyposażony w agregat prądotwórczy ( taki żółty kontener od strony Daszyńskiego ) – dlaczego nie zadziałał ?

 5. A co z agregatem który stoi na terenie ciepłowni? Diesel zamarzł ze nie odpalił?

 6. A co z agregatem który stoi na ciepłownia? Diesel zamarzł ze nie odpalił?

 7. Przy okazji tej awarii,czemu miasto nie postawi ciepłowni na gaz?To są koszty wiadomo ale przecież walczymy z zanieczyszczaniem powietrza,a miasto uzdrowiskowe to już powinno myśleć dużo wcześniej o środowisku?

 8. jakiś żart w XXI w – a gdzie agregat rezerwowy ? przecież to jakiś żart !
  tego typu miejsca muszą być zabezpieczane na kilka sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.