Strona główna / Lokalne / Miejskie autobusy po nowemu. Sprawdź co się zmieni!

Miejskie autobusy po nowemu. Sprawdź co się zmieni!

Komunikacja Autobusowa Sp. z o.o szykuje się do wprowadzenia nowego układu linii komunikacyjnych w lewobrzeżnej części miasta. Generalnie chodzi o to, aby autobusem można było dojechać do jak największej ilości miejsc, a czas oczekiwania na przystanku w godzinach szczytu nie był dłuższy niż 10-15 minut.

Będzie więcej linii i więcej autobusów. Proponowany układ sieci autobusowej był już konsultowany z radnymi; będzie jeszcze z mieszkańcami miasta. Poniżej publikujemy najważniejsze informacje dotyczące połączeń miejskimi autobusami na uznamskiej części Świnoujścia.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat miasto Świnoujście ulega dynamicznej i ciągłej rozbudowie.  Komunikacja autobusowa musi się dostosować do tych zmian. To również dobry moment, aby niektóre obowiązujące w tej chwili połączenia ulepszyć z wygodą dla pasażerów. Proponowana sieć połączeń powstała po analizie sytuacji komunikacyjnej miasta, wynikających z tego potrzeb mieszkańców i turystów oraz wniosków zgłaszanych przez pasażerów.

Analiza dotyczyła przede wszystkim przebiegu i atrakcyjności tras komunikacyjnych, częstotliwości kursowania autobusów, konkurencyjności względem innych środków transportu oraz skomunikowania dzielnic miasta z ważnymi obiektami, jak szkoły, przedszkola i żłobki, urzędy, ZUS, przychodnie lekarskie, miejsca handlu, sportu i rozrywki, zakłady pracy, cmentarz oraz atrakcje turystyczne – mówi Elżbieta Bogdanowicz, prezes K.A. Sp. z o.o.. – Chcemy, aby nasze autobusy zabezpieczały w możliwie największym stopniu potrzeby transportowe mieszkańców, a kształt sieci komunikacyjnej był możliwie prosty.

Nowe przystanki na ulicach Staszica i Kościuszki

Wbrew niektórym opiniom, nowa sieć połączeń autobusowych, nie oznacza powrotu do tzw. starej, tej która obowiązywała do początków 2013 roku. Rozwój miasta i związane z tym obecne potrzeby pasażerów różnią się bowiem od tych sprzed lat. Z tamtych i obecnych rozwiązań komunikacji miejskiej, istotne zmiany nie będą wprowadzane w stosunku do linii nr 2. Od wielu bowiem lat cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów i nie ma wniosków o zmianę jej trasy czy też likwidację tej linii w ogóle.

Nowością jest propozycja powstania przystanków przy szkołach przy ulicach Kościuszki oraz Staszica, z których mogliby korzystać uczniowie, mieszkańcy licznych tam bloków oraz rodzice, których dzieci uczęszczają do pobliskiego przedszkola. Usytuowanie przystanku między blokami na ulicy Staszica przybliży miejską komunikację do większej liczby osób.

Szybkie linie

Kolejna nowość to uruchomienie tzw. szybkich linii, którymi pasażerowie będą mogli w krótkim czasie przemieścić się z jednego miejsca w drugie, bez konieczności objechania „połowy” miasta. Chodzi o szybkie skomunikowanie np. osiedla Posejdon z centrum/przeprawą promową, osiedla Zachodniego z centrum/przeprawą promową i dzielnicą nadmorską, a także centrum/przeprawa promowa z dzielnicą uzdrowiskową.

Oprócz tzw. szybkich linii, mają funkcjonować linie uzupełniające. Autobusy będą nimi co prawda jechały nieco dłużej, ale zabiorą pasażerów także z innych przystanków w mieście. Poza tym, linie te pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania na autobus do 10, maksymalnie 15 minut.

Jeśli ktoś spóźni się na jeden autobus, to nie będzie musiał czekać kilkadziesiąt minut na drugi, bo najpóźniej za kilkanaście minut przyjedzie kolejny – wyjaśnia Elżbieta Bogdanowicz. – Autobusy z linii szybkich i uzupełniających będą bowiem jeździły naprzemiennie.

Autobusy na „Grodek”, cmentarz i targowisko

Komunikacja Autobusowa planuje również uruchomić – brakującego dziś – przystanek na ulicy Konstytucji 3 Maja (odcinek od skrzyżowania z ulicą Matejki do skrzyżowania w z ulicą Piastowską/ koło straży pożarnej).

W nowej sieci połączeń chcemy także ulepszyć dojazd autobusem do cmentarza, przychodni zdrowia przy ulicy Kapitańskiej. O to wnioskowali do nas pasażerowie – mówi Elżbieta Bogdanowicz. – Również na prośby pasażerów zwiększymy ilość połączeń do targowiska miejskiego przy ulicy Kołłątaja.

Dla poprawy dostępności komunikacyjnej szpitala miejskiego (w kontekście minimalnej liczby pasażerów pomiędzy przystankiem przeprawa promowa a Kapitanat Portu), Komunikacja Autobusowa proponuje skierowanie trasy linii 2 przez ul. Jana z Kolna, Mieszka I, Rogozińskiego i Wybrzeże Władysława IV.

W lecie do Wiatraka

W okresie letnich wakacji szkolnych proponuje się uruchomienie nowej linii, która umożliwi dojazd do krańca ulicy Uzdrowiskowej w pobliże popularnego Wiatraka, kursując na trasie Kapitanat Portu – Prom – Pl. Wolności – Konstytucji 3 Maja – Wojska Polskiego – Os. Posejdon – Moniuszki – Żeromskiego (powrót Słowackiego) – Słowackiego – (powrót Trentowskiego) – Uzdrowiskowa pętla.

Po przebudowie ul. Wojska Polskiego układ linii w lewobrzeżnej części miasta zostanie uzupełniony przez nową linię, która pozwoli uruchomić przewozy w ramach komunikacji miejskiej z pętli przy granicy państwa w kierunku centrum miasta.

Ramka 1

Pamiętaj!

Dzieci do 8 lat oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (z ważna legitymacją szkolną) jeżdżą ZA DARMO autobusami komunikacji miejskiej w Świnoujściu.

Ramka 2

Szanowni Państwo. To pierwsza informacja na temat proponowanej nowej sieci połączeń komunikacji miejskiej skierowana do mieszkańców, ale oczywiście nie ostatnia. W kwietniu będziemy z Państwem szeroko konsultować propozycje linii autobusowych oraz ich rozkłady jazdy. Chcielibyśmy wdrożyć nową sieć od czerwca tego roku.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

2 komentarze

  1. Wszystko dobrze ale to już nie stare jelcze które mają duszę, nimi się przyjemnie jeździło ale niestety te czasy już nie wrócą.

  2. nie co się zmieni, a co wróci sprzed lat ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.