Strona główna / Lokalne / Port w Świnoujściu weźmie rozwód ze Szczecinem. „Będzie dynamicznym ośrodkiem oferującym ludziom pracę” [PRIMA APRILIS]

Port w Świnoujściu weźmie rozwód ze Szczecinem. „Będzie dynamicznym ośrodkiem oferującym ludziom pracę” [PRIMA APRILIS]

Grupa świnoujskich radnych podjęła starania, aby skomunalizować świnoujski port. Według jej liderów, usamodzielnienie naszego portu znacznie wzmocni jego rentowność, zwiększy wpływy do kasy miasta, ale może też być początkiem końca… szczecińskiego portu!

Zespół portów Szczecin-Świnoujście funkcjonuje niemal od samego początku polskiego Świnoujścia. Połączenie tych dwóch portów miało służyć sprawnemu zarządzaniu drugim po Trójmieście, strategicznym zespole portowym w Polsce. Co jakiś czas pojawiają się głosy, że takie połączenie miało jednak służyć bardziej Szczecinowi niż Świnoujściu.

– Co widać np. w strukturze rady nadzorczej, w której na 10 miejsc, jest tylko dwóch przedstawicieli Świnoujścia. Nie ma ani jednego przedstawiciela w zarządzie – mówi jeden z radnych – inicjatorów w/w działań.

Pomysł radnych zakłada, że z majątek świnoujskiego portu (który obecnie w dużej części jest dzierżawiony przez OT Port)  trafi do nowej, miejskiej spółki pod nazwą „Morski Port Świnoujście”.  Do niej ma trafić także przynajmniej połowa udziałów z innych portowych spółek, funkcjonujących w Świnoujściu – między innymi z Terminala Promowego.

– Jednego możemy być pewni – mówi radny.- Nowa spółka będzie inwestować większość dochodu w nasz port. Przed portem konieczność pogłębienia toru podejściowego, modernizacja nabrzeży i nowoczesny sprzęt do przeładunku. W przyszłości widzę nasz port jako nowoczesne, wielofunkcyjne centrum gospodarcze i turystyczne miasta i regionu. Dynamiczny ośrodek oferujący ludziom pracę – dodaje.

Inicjatywą Świnoujścia zainteresowano się kilku posłów. Dziś już wiadomo, że obecny Zarząd Morskich Portów Szczecin- Świnoujście będzie przeciwnikiem rozłączenie portów.

– Taki rozwód jest dziś nie możliwy do przeprowadzenia – mówi stanowczo jeden z dyrektorów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Rzecznej. – Przecież duża część dochodów jak np. z terminala promowego, czy z Terminala LNG nie może pozostać do wyłącznej dyspozycji portu w Świnoujściu – zaznacza.

 

Zobacz również

Wiceminister Witkowski dla PAP: polskie porty zdały egzamin ws. przeładunku węgla

Polskie porty na Bałtyku zdały egzamin w kwestii przeładunku dodatkowych ilości węgla, które zostały zamówione …

3 komentarze

  1. Cwaniaczki z rady kombinują jak skubnąć nie swoją kasę i urządzić kumpli.

  2. Zanim zaczniecie zajmować ciepłe posadki w tych spółkach, polecam lekturę ustawy o portach i przystaniach morskich. Kilka pomysłów przy kieliszku to za mało na taki „PROJEKT”.

  3. tak faktycznie winno być -nie tylko 1 kwietnia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.