Strona główna / Lokalne / Tak miasto wspólnie z SM „Słowianin” będzie walczyć z komarami

Tak miasto wspólnie z SM „Słowianin” będzie walczyć z komarami

30 budek dla jerzyków zostanie zamontowanych na wieżowcach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej „Słowianin” stojących przy ulicach: Bohaterów Września – Chrobrego, Gdyńskiej, Matejki i Piastowskiej. Budki przekazało spółdzielni miasto. Przypomnijmy. Jerzyki to sprzymierzeńcy człowieka w walce z komarami.

Budki wykonane są w trocinobetonu. Koszt jednej to 60 złotych brutto. Za wszystkie zapłaciło miasto i nieodpłatnie przekazało spółdzielni. Ta z kolei zajmie się ich montażem na budynkach mieszkalnych.  Budki powinny znajdować się na wysokości minimum 10 metrów. Nie należy ich wieszać jedna pod drugą, ale zasadne jest wieszanie kilku budek obok siebie na jednym budynku. Aby zapewnić jerzykom swobodny dolot do budki, w odległości 10 metrów przed otworem wlotowym nie mogą rosną drzewa.

Większość życia jerzyki spędzają w locie. Budki służą im przede wszystkim podczas okresu lęgowego, do budowy gniazda i wykarmienia piskląt. Tylko w ciągu doby jeden ptak zjada około 20 tysięcy owadów, w tym tych najbardziej dla nas dokuczliwych – komarów.

Stąd decyzja o montowaniu na budynkach gotowych budek – mówi Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście.

Trzeba jednak pamiętać, że budki dla jerzyków nie powinny być zamontowane zbyt nisko. Nie sprawdzają się na domkach jednorodzinnych i innych o niskiej zabudowie. Najlepiej sprawdzają się na wysokich budynkach, np. wieżowcach.

Tekst I UM Świnoujście

Fot. UM Świnoujście

 

Zobacz również

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Wejście na latarnie morskie za darmo

Zachód słońca z wysokości 70 metrów, spotkanie z duchem latarnika, teatr ognia. I to wszystko …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.