Strona główna / Lokalne / Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zorganizowali debatę społeczną skierowaną do młodzieży pod hasłem „Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą”. Poświęcona ona była odpowiedzialnemu korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami oraz rozważnemu realizowaniu ambicji kierowcy.

Organizatorom debaty zależało na tym, by uświadomić młodym ludziom, że każdy z uczestników ruchu drogowego może przyczynić się do ograniczenia nieprawidłowych zachowań na drodze.

Z inicjatywy świnoujskich policjantów w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I odbyła się debata społeczna pt: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą”.

W spotkaniu uczestniczył m.in. Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu mł. insp. Andrzej Mordak, podinsp. Stanisław Sajko z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie, kpt Marcin Kubas rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu, a także młodzież i pedagodzy ze świnoujskich szkół średnich.

Celem debaty było uświadomienie jej uczestnikom, jakie zagrożenia niesie za sobą uczestnictwo w ruchu drogowym, jak niebezpieczne dla życia i zdrowia może być nadmierne zaufanie swoim umiejętnościom, a także uzmysłowienie młodzieży, że posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami, to przywilej, który zobowiązuje. Jej adresatami byli młodzi ludzie, którzy dopiero będą starali się o prawo jazdy bądź posiadają je od niedawna.
Funkcjonariusze przedstawili analizę stanu bezpieczeństwa na terenie kraju oraz województwa zachodniopomorskiego, w trakcie której poruszanych było wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg, przeanalizowano przyczyny i skutki wypadków, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. Z pewnością w duży stopniu na postrzeganie tego zagadnienia wpłynęły zdjęcia, które przedstawiały wraki samochodów, biorących udział w wypadkach samochodowych.

Policjanci zaprezentowali młodzieży film pt;” Eksperyment”, przedstawiający test przeprowadzony na grupie młodych kierowców, wykonujących przejazd samochodem pod wpływem alkoholu i brak wyobraźni związanej z taką jazdą. Dzięki prezentacji filmu oraz prezentacjom multimedialnym każdy uczestnik spotkania mógł uświadomić sobie, jaki wpływ na organizm człowieka mają alkohol czy środki odurzające, jak niebezpieczna jest jazda pod ich wpływem, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak istotną rolę podczas jazdy odgrywa rozsądek kierowcy.

Podczas spotkania chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Ci, którzy spróbowali „jazdy próbnej”wzdłuż wyznaczonej linii między pachołkami, mogli przekonać się, jakie wypaczenie postrzegania obrazów powoduje obecny w organizmie alkohol, np. zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, niemożność określenia kierunków czy podwójne widzenie, przez co zapanowanie nad pojazdem w stanie nietrzeźwym jest prawie niemożliwe i stwarza ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu.

Zabierający głos prelegenci zamierzali zwiększyć świadomość młodych kierowców na temat zagrożeń oraz promować właściwe postawy uczestników ruchu drogowego. Młodych kierowców uczulono na fakt, że każda z podejmowanych przez nich za kierownicą decyzji niesie za sobą konsekwencje. Z tego też powodu niezwykle ważne jest żeby umieć je przewidywać. Prelegenci szczególny nacisk kładli na tematy zagrożeń jakie czekają na nich „za kółkiem” oraz postawy, które każdy odpowiedzialny i rozsądny uczestnik ruchu drogowego powinien w sobie wykształcić, m.in. obniżenie skłonności do szybkiej, brawurowej jazdy i podejmowania ryzyka na drodze.

Przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej zaprezentował m.in zdjęcia akcji ratowniczych z wypadków samochodowych, instruował, jak należy się zachować w sytuacji, gdy stajemy się świadkami wypadku drogowego oraz przestrzegał młodych słuchaczy przed brawurową jazdą samochodem, która niejednokrotnie ma tragiczny finał.

Zabierający głos prelegenci promowali właściwe postawy uczestników ruchu drogowego oparte na wzajemnej życzliwości, a także przybliżyli uczestnikom debaty konsekwencje prawne, zdrowotne wynikające ze spowodowania wypadku drogowego.

Uczniowie szkół po wysłuchaniu prelekcji zadawali pytania zaproszonym gościom oraz mogli przedstawić swoje opinie w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na koniec wypełnili ankiety, gdzie anonimowo wyrażali swoje opinie o wartości przeprowadzonej debaty.

Organizatorzy debaty wyrażają nadzieję, iż spotkanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a uczestnicząca w nim młodzież stanie się w przyszłości odpowiedzialnymi i bezpiecznymi użytkownikami dróg

asp. szt. Beata Olszewska/AG

Zobacz również

Zakład opiekuńczy prosi o planszówki i książki. Zaprasza na kiermasz

ZOD FREGATA sp. z o.o. świadczy usługi pielęgnacyjno–opiekuńcze dla osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, ze znacznym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.