Strona główna / Lokalne / Zamiast industrialnie, może być zielono. Czy otoczenie latarni morskiej i fortu wreszcie się zmieni?

Zamiast industrialnie, może być zielono. Czy otoczenie latarni morskiej i fortu wreszcie się zmieni?

Obecny stan terenu nie posiada żadnego zagospodarowania i spójnej kompozycji. Jest zaniedbany i nie spełnia swojej funkcji turystyczno-rekreacyjnej. Foto: Wojciech Basałygo

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Przez lata było jednak bardzo zaniedbane i z pewnością nie było reprezentacyjnym skrawkiem Świnoujścia. Brak parkingu dla aut osobowych, autokarów, brak toalet, brak małej architektury to tylko niektóre z bolączek na które narzekali turyści.

Otoczenie latarni morskiej jest bardzo przemysłowe. Nad placem przebiegają portowe rury, a za płotem są wielkie zbiorniki na pak. Obecny stan terenu nie posiada żadnego zagospodarowania i spójnej kompozycji. Jest zaniedbany i nie spełnia swojej funkcji turystyczno-rekreacyjnej.

Kierowcy zostawiają auta na betonowych, dziurawych  płytach. O takich miejscach jak plac zabaw dla dzieci można jedynie pomarzyć.

Teraz ma się to zmienić. Urząd Miasta, Muzeum Obrony Wybrzeża i Stowarzyszenie Latarń Morskich przygotowało konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby był przyjazny dla turystów i mieszkańców.

Według zamysłu, ma powstać parking dla wszystkich pojazdów w odległości około 400 metrów od latarni morskiej. Będą tam mogły parkować auta osobowe i autokary. Na nabrzeżu do którego dobija statek białej floty ma stanąć zadaszony przystanek z ławką. Będzie też miejsce na punkt gastronomiczny i ścieżka wokół Fortu Gerharda.

Konkurs ma zostać przeprowadzony w najbliższych dniach. Po wybraniu projektu, jest spora szansa na jego realizację.

Zobacz również

Za 9 euro przez miesiąc można podróżować po całych Niemczech

Za 9 euro można podróżować koleją po Niemczech przez miesiąc w czerwcu, lipcu lub sierpniu. …

2 komentarze

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Kiedyś już jakaś dziewczyna pokazywała projekt swojej wizji tego terenu, ale nie jest z układu i nie ma szansy przebicia się przez pociotków.

  2. Ile lat temu zrobiono to zdjęcie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.