Strona główna / Lokalne / Zamiast industrialnie, może być zielono. Czy otoczenie latarni morskiej i fortu wreszcie się zmieni?

Zamiast industrialnie, może być zielono. Czy otoczenie latarni morskiej i fortu wreszcie się zmieni?

Obecny stan terenu nie posiada żadnego zagospodarowania i spójnej kompozycji. Jest zaniedbany i nie spełnia swojej funkcji turystyczno-rekreacyjnej. Foto: Wojciech Basałygo

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Przez lata było jednak bardzo zaniedbane i z pewnością nie było reprezentacyjnym skrawkiem Świnoujścia. Brak parkingu dla aut osobowych, autokarów, brak toalet, brak małej architektury to tylko niektóre z bolączek na które narzekali turyści.

Otoczenie latarni morskiej jest bardzo przemysłowe. Nad placem przebiegają portowe rury, a za płotem są wielkie zbiorniki na pak. Obecny stan terenu nie posiada żadnego zagospodarowania i spójnej kompozycji. Jest zaniedbany i nie spełnia swojej funkcji turystyczno-rekreacyjnej.

Kierowcy zostawiają auta na betonowych, dziurawych  płytach. O takich miejscach jak plac zabaw dla dzieci można jedynie pomarzyć.

Teraz ma się to zmienić. Urząd Miasta, Muzeum Obrony Wybrzeża i Stowarzyszenie Latarń Morskich przygotowało konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby był przyjazny dla turystów i mieszkańców.

Według zamysłu, ma powstać parking dla wszystkich pojazdów w odległości około 400 metrów od latarni morskiej. Będą tam mogły parkować auta osobowe i autokary. Na nabrzeżu do którego dobija statek białej floty ma stanąć zadaszony przystanek z ławką. Będzie też miejsce na punkt gastronomiczny i ścieżka wokół Fortu Gerharda.

Konkurs ma zostać przeprowadzony w najbliższych dniach. Po wybraniu projektu, jest spora szansa na jego realizację.

Zobacz również

Pod okiem policjantów zdali egzamin na kartę rowerową

Uczniowie świnoujskich szkół pod okiem stróżów prawa z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przystąpili do …

2 komentarze

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Kiedyś już jakaś dziewczyna pokazywała projekt swojej wizji tego terenu, ale nie jest z układu i nie ma szansy przebicia się przez pociotków.

  2. Ile lat temu zrobiono to zdjęcie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.