Strona główna / Lokalne / Będzie kompromis w sprawie S3? 500 metrów estakady i 700 nasypu

Będzie kompromis w sprawie S3? 500 metrów estakady i 700 nasypu

Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Świnoujście, radni wyrazili stanowisko w sprawie rozwiązań ujętych w studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla budowy drogi S3. Radni sugerując się głosem mieszkańców zaproponowali rozwiązanie kompromisowe.

Według niego, na terenie niezurbanizowanym, droga miałaby być poprowadzona na nasypie, a na terenie Warszowa na 500-metrowym wiadukcie. Przedstawiciele GDDKiA zapewnili, że ten wariant będzie poddany analizie.

Wraz z pomysłem budowy wiaduktu pojawił się jeszcze jeden pomysł. Sami mieszkańcy zaproponowali, aby pod wiaduktem były zrobione miejsca parkingowe, tak aby w przypadku niesprzyjającej pogody na morzu i przerw w kursowaniu promów, kierowcy mogli zaparkować tam pojazdy, zamiast zostawiać je na ulicach Warszowa – tak jak to było w poprzednich latach.

Droga ekspresowa S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn jest planowana jako dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Przyjęty przez rząd w lipcu 2017 roku Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zapewnił środki na realizację tego odcinka drogi S3. Wcześniej takiego zapewnienia finansowania nie było. W związku z tym realizacja tego ważnego odcinka drogi ekspresowej S3 jest planowana do roku 2023. Od końca 2015 roku przygotowywana jest dokumentacja studialna. Obecnie toczy się procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowej (wniosek złożono w grudniu 2017 roku). W jej ramach jest badana kwestia wpływu planowanej drogi na środowisko. Decyzja środowiskowa określi wariant przebiegu drogi ekspresowej i środowiskowe uwarunkowania jej realizacji.

Zobacz również

Komu przysługuje dodatek elektryczny. Wniosek do pobrania

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania …

Jeden komentarz

  1. Projektowana S3 kończy się w okolicy Terminalu Promowego. Pytanie więc brzmi czy przebieg drogi w tunelu będzie odpowiadał wymaganiom dla drogi klasy S ??, czyli drogi dwu jezdniowej z dwoma pasami ruchu dla każdego kierunku i pasem awaryjnym?? Jak na razie będzie to twór podobny do wąskiej kiszki, czyli parokilometrowego odcinka S3 koło Ostromic, która korkuje się przy większym natężeniu ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.