Strona główna / Lokalne / Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – eliminacje miejskie w Świnoujściu

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – eliminacje miejskie w Świnoujściu

Wczorajszy dzień dla wielu uczniów ze świnoujskich szkół podstawowych minął pod znakiem zmagań w eliminacjach miejskich dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizatorem Turnieju była Komenda Miejska Policji w Świnoujściu, Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Szkołą Podstawowa nr 6. Zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich.

Wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świnoujściu odbywały się eliminacje miejskie turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W rozgrywkach wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych nr 1, 2, 4 i 6 oraz szkoły podstawowej Fundacji LOGOS. Organizatorem turnieju była Komenda Miejska Policji w Świnoujściu, Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Szkoła Podstawowa nr 6.

Celem Ogólnopolskiego turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży szkolnej poprzez m.in. ugruntowanie wiedzy z zakresu przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, a także popularyzowanie roweru, jako środka transportu, rekreacji i sportu.

Niezbędnym warunkiem przystąpienia do konkursu było posiadanie karty rowerowej.  Uczniowie biorący udział w zawodach najpierw przystąpili do testu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, udzielając odpowiedzi na 25 pytań dotyczących przepisów na drodze oraz znajomości znaków drogowych. Dodatkowe 10 pytań dotyczyło ruchu pojazdów na skrzyżowaniach. Po zmaganiach teoretycznych zawodnicy mieli okazję pokazać swoje umiejętności praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej np. opatrując rany czy złamane kończyny.

Kolejnym etapem rywalizacji było sprawdzenie umiejętności jazdy na rowerze w miasteczku ruchu drogowego. Weryfikacji poddano spostrzegawczość uczniów i precyzję podczas jazdy jednośladem po torze przeszkód. Mieli oni do pokonania m.in. „ósemkę”, której krawędzie ograniczały drewniane słupki, jazdę slalomem między słupkami czy równoważnię. Zmagania młodzieży oceniali policjanci ze świnoujskiej drogówki.

Po ponad trzygodzinnej rywalizacji i zaciętej walce ostatecznie pierwsze miejsce drużynowo w kategorii szkół podstawowych zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie Adrianna Swiniarska, Wiktoria Partyka, Adrian Jena i Rafał Puchała. Drugie miejsce zajęli reprezentanci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie Wiktoria Kuś, Jagoda Nowicka, Piotr Kołodziński i Jacek Zalewski. Ostatnie miejsce na podium przypadło Szkole Podstawowej nr 4 w składzie Maja Wiśniewska, Amelia Jaworska, Miłosz Lipiński i Jakub Jaczewski. Indywidualnie wśród uczniów świnoujskich podstawówek najlepszy okazał się Rafał Puchała, zaraz za nim uplasował się Jacek Zalewski, z minimalną różnicą punktów na trzecim miejscu znalazł się Miłosz Lipiński.

Rywalizację na poziomie szkół gimnazjalnych wygrała Szkoła Podstawowa nr 6 w składzie Michał Ożóg, Tomasz Labiś i Jan Korczyński. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 1 w składzie Michał Orłow, Mateusz Grabowski i Marcin Lechicki.  Wśród nich najlepszy okazał się Michał Ożóg, zajmując indywidualnie pierwsze miejsce, tuż za nim uplasował się Jan Korczyński, a na trzecim Tomasz Labiś.

Tym samym w eliminacjach wojewódzkich Świnoujście reprezentować będzie drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Nagrody i dyplomy dla uczestników turnieju ufundował Urząd Miasta Świnoujście.

Zdaniem funkcjonariuszy, przygotowanie teoretyczne i praktyczne młodych uczestników turnieju, było na bardzo wysokim poziomie. Należy mieć nadzieję, że wzrost świadomości wśród młodzieży będzie owocował w przyszłości mniejszą liczbą zdarzeń drogowych z ich udziałem.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.