Strona główna / Lokalne / Strategiczni partnerzy

Strategiczni partnerzy

W 2018 roku dzięki współpracy Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda z firmą GAZ System S.A planowanych jest szereg wspólnych przedsięwzięć, dzięki którym wzrośnie atrakcyjność fortowego muzeum,  prowadzone będą  działania edukacyjne i kontynuowane prace przy zagrożonych, fortecznych zabytkach. Taki Mecenas to prawdziwy skarb, którego świnoujskim muzealnikom zazdrości wiele muzeów w Polsce!

Przypomnijmy, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A jest  mecenasem Muzeum w Forcie Gerharda od ubiegłego roku. Firma, która jest strategiczną spółką polskiej gospodarki poza muzeum wspiera w Świnoujściu różnorakie inicjatywy – między innymi organizację Dni Twierdzy, czy świnoujskich ratowników WOPR.

Bateria torpedowa coraz bliżej turystów!

Jednym z obiektów, który najbardziej korzysta na  współpracy z Mecanasem jest lądowa bateria torped. Obiekt, który powstał na początku X wieku zachował się do dziś w postaci relików- baraku magazynowego, w których przechowywano torpedy i stanowiska kierowania ogniem.

– To wyjątkowe relikty. Jedyne tego typu zachowane w tej części wybrzeża Bałtyku- oczywiście jedyny taki zabytek w Polsce- mówi Dariusz Krzywda.

W ubiegłych latach udało się obiekt zinwentaryzować, przygotować dokumentacje by wpisać go do  rejestru zabytków. W ubiegłym roku stanęła tablica, z rekonstrukcją rysunkową całego kompleksu.  W 2018 roku, w ramach kontynuowania współpracy w obiekcie pojawią się drzwi drewniane, a w otoczeniu obiektu rozpoczną się prace porządkowe. Dodajmy- ciężkim sprzętem, bo wokół obiektu zlokalizowane są żelbetonowe płyty pozostawione po niedokończonych inwestycjach sprzed 50 lat.

Pięknieje fortowe muzeum

Na współpracy z Gaz System i Terminalem LNG  korzystają zabytkowe, unikalne muzealia. W ubiegłych latach, dzięki wsparciu Mecenasa fortowym muzealnikom udało się między innymi przeprowadzić remont armaty PaW-600 – jedynego tego typu zabytku w Europie. Konserwację zachowawczą przeszła część kolekcji zabytkowego uzbrojenia z fortowej zbrojowni, a w 2018 roku w ręce konserwatorów zabytków trafi unikalna, forteczna lufa z XVIII wieku, wydobyta z dna fortowej fosy.

– Dzięki wsparciu Mecenasa zabytki trafią do profesjonalistów! – mówi Piotr Kucharski.- Taka konserwacja daje gwarancję, że te pamiątki historii przetrwają w niepogorszonym stanie dla przyszłych pokoleń. Dla naszego muzeum to priorytet!

Zmiany szykują się też w Podziemnym Mieście.  Kontynuowane będą prace remontowe w podziemiach kompleksu, a dzięki nowej inicjatywie muzealników jego wnętrza i okoliczne fortyfikacje odwiedzą w ramach specjalnych szkoleń przewodnicy PTKK i nauczyciele.

Współpraca biznesu i przemysłu z kulturą w Świnoujściu ma się dobrze! I oby trwała jak najdłużej.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.