Strona główna / Lokalne / Czym grozi kąpiel w fontannie? Sanepid ostrzega

Czym grozi kąpiel w fontannie? Sanepid ostrzega

Fontanny stanowią element architektury miejskiej, a nie miejsce przeznaczone do kąpieli, dlatego brodzenie czy kąpiel w fontannach nie dość, że jest zabronione to może szkodzić zdrowiu.

– Zagrożenie wiąże się przede wszystkim z drobnoustrojami, które się tam namnażają, zwłaszcza gdy wzrasta temperatura powietrza. Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie uznawana jest za wodę czystą i bezpieczną, a w rzeczywistości nie jest ona przeznaczona ani do spożycia, ani do kąpieli. Nie powinno się myć w niej również rąk – przestrzega Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Stanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Wykorzystywanie fontann jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda w tych urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana jak w przypadku pływalni, a jej jakość nie podlega systematycznej kontroli przez Inspekcję Sanitarną.

Istotną rolę w zanieczyszczaniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty), ale także od ludzi. W wodzie, w której kąpią się zwierzęta i ludzie mogą się  namnażać mikroorganizmy pochodzenia fekalnego m.in. barterie e.coli, enterokoki kałowe jak również wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze.

– Kąpiel w fontannie może grozić m.in. wysypką powodowaną przez bakterie e.coli albo grzybicą, którą mogą przenosić zwierzęta domowe. W przypadku zakażenia drogą doustną mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka a także zatrucia pokarmowe – wymienia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Stanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie.

Osoby, które po kąpieli w fontannie będą odczuwać takie dolegliwości powinny zgłosić się do lekarza.

W fontannach kąpiemy się na własne ryzyko, ponieważ woda w nich nie jest badana pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia.

Zobacz również

Mikołajkowy parkrun

Sobotni poranek zgromadził w Parku Zdrojowym sporą grupę Pań Mikołajowych i Panów Mikołajów blisko 50 …

Jeden komentarz

  1. Moze czas pomyśleć żeby cos takiego zrobic dla dzieci w letnie ciepłe dni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.