Strona główna / Lokalne / Fort Gerharda. Nowa wystawa o nurkach w Marynarce Wojennej

Fort Gerharda. Nowa wystawa o nurkach w Marynarce Wojennej

To wyjątkowa wystawa, w wyjątkowym jubileuszowym roku! W Forcie Gerharda, w Muzeum Obrony Wybrzeża od najbliższego czwartku będzie można oglądać wystawę „Pierwsza Kadrowa nurkowa”.

W dniu 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Rozpoczął się proces wyznaczania granic państwa i budowy podstawowych instytucji administracji państwowej oraz infrastruktury zniszczonej latami zaborów i działaniami  wojennymi. Józef Piłsudski, mianowany 10 listopada 1918 r. na Naczelnika Państwa, swoim dekretem z dnia 28 listopada 1918 r. powołuje Polską Marynarkę Wojenną, co dało prawną podstawę utworzenia Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw  Wojskowych z siedzibą w Warszawie.

– Nurkowie MW to temat prawie w ogóle nieznany. Jubileusz jest dobrym pretekstem by przypomnieć o tych wyjątkowych ludziach, w tym wyjątkowym czasie – mówi Piotr Piwowarczyk, organizator świnoujskiej wystawy.

W nowo powstałej Polskiej Marynarce Wojennej powołano też służby nurków. „Pierwsza Kadrowa Nurkowa 1919-1939”, której jest poświęcona wystawa to ludzie, którzy czynnie uczestniczyli zarówno w walkach obronnych w latach 1918-1920, jak i w procesie tworzenia Marynarki Wojennej, w tym służby nurków. O ich czynach świadczą także wysokie odznaczenia wojskowe polskie i zagraniczne.

Warto przypomnieć, że to już druga wystawa poświęcona naszej Marynarce Wojennej prezentowana w ciągu ostatnich tygodni w Świnoujściu i organizowana przez fortowych muzealników.  W gmachu Muzeum Rybołówstwa prezentowana jest obecnie  wystawa wyjątkowych prac znanego marynisty  Adama Werki.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Nurkowania z Warszawy, współorganizatorem  Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Mecenasem MOW jest firma GAZ SYSTEM S.A. – Operator Gazociągów Przesyłowych.

Zobacz również

Drużyna Bizona Cerkwica nie przyjechała na mecz z Prawobrzeżem Świnoujście

Drużyna Bizona Cerkwica zgłosiła chęć uczestnictwa w Pucharze Prezesa ZZPN. Na dwie godziny przed meczem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.