Strona główna / Lokalne / Od września. Nie zabraknie miejsc w przedszkolach i żłobkach

Od września. Nie zabraknie miejsc w przedszkolach i żłobkach

W ciągu ostatnich dwóch lat, w Świnoujściu przybyło 212 miejsc w żłobkach i przedszkolach. Na nowy rok szkolny 2018 – 2019 przyjęto wszystkie dzieci, których rodzice złożyli podania. Rośnie także dopłata miasta do każdego dziecka uczęszczającego do niepublicznej placówki. Z myślą o przyszłości budowane jest nowoczesne przedszkole przy ulicy Bydgoskiej na 200 miejsc.

– Świnoujście jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym wszystkie wnioski o przyjęcie dziecka do żłobka czy przedszkola zostały rozpatrzone pozytywnie – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – To ważne dla rodziców. Wielu z nich ma chociażby kredyty na mieszkania, które musi spłacać. Trudno więc dziwić się, że młode mamy chcą więc szybko wrócić do pracy. Zresztą jaki nie byłby to powód, chcemy im to ułatwić.
Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka dodaje, że tak dobra sytuacja z miejscami w żłobkach i przedszkolach, to duża zasługa bardzo dobrej współpracy miasta z prowadzącym prywatne placówki. Tę bardzo dobrą współpracę podkreślają również dyrektorzy niepublicznych placówek: Urszula Kraska z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Motylek” oraz Adam Ślęczka z Aktywnego Przedszkola i Żłobka „Kogut”

– To zwiększanie ilości miejsc w placówkach idzie dwutorowo – mówi Paweł Sujka. – Z jednej strony my, jako samorząd, otwieramy kolejne miejsca w miejskich placówkach, a z drugiej strony prowadzący placówki prywatne. Miasto z kolei systematycznie zwiększa dotację dla tych placówek, co ma wpływ na wysokość opłat wnoszonych przez rodziców.

W 2016 roku dotacja do jednego dziecka uczęszczającego do niepublicznego żłobka wynosiła 260 złotych. Aktualnie jest to kwota 480 złotych.

– A na przyszły rok, po konsultacjach z prowadzącymi niepubliczne placówki, chcemy zapisać w projekcie budżetu kwotę 550 złotych – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Oczywiście budżet miasta na 2019 roku będzie przyjmowany już przez nową radę miasta, ale finanse miasta są stabilne i pozwalają na zwiększenie subwencji, więc mam nadzieję, że nowi radni to poprą.

W nowym roku szkolnym 2018 /2019 w mieście będzie 277 miejsc w żłobkach (190 w placówce publicznej i 87 w niepublicznych) oraz 1228 miejsc w przedszkolach (1025 w publicznych i 203 w niepublicznych). O 10 zwiększy się ilość miejsc w filii publicznego żłobka na Warszowie, a o 30 w nowej filii przy ulicy Wyspiańskiego.

– To na dziś zaspokaja potrzeby w mieście – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Ale zdajemy sobie sprawę, że te potrzeby będą rosły i dlatego już dziś budujemy nowe przedszkole na 200 miejsce przy ulicy Bydgoskiej. Kolejnych 75 miejsc chcemy uruchomić w Przytorze – Łunowie. To bardzo dynamicznie rozwijające się osiedle. Wybudujemy tam przy szkole nowy obiekt, w którym będzie przedszkole oraz żłobek na 20 miejsc. Tym samym „wyprowadzimy” najmłodszych ze szkoły, zwalniając tam miejsce, dla rosnącej liczby dzieci w wieku szkolnym.

Miasto planuje również uruchomić filię żłobka w Karsiborze na 20 miejsc. Dzięki temu rodzice nie musieliby dowodzić swoje dzieci do Przytoru – Łunowa.
BIK UM Świnoujście

 

Zobacz również

Komu przysługuje dodatek elektryczny. Wniosek do pobrania

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania …

7 komentarzy

  1. Dokładnie, niestety dla mojego dziecka również zabrakło miejsca. Co z tego że miasto dopłaca do prywatnych żłobków jak tam i tak krają kasę z młodych rodziców na dorobku.

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Jad kiełbasiany.

  3. Wszystko super tylko dlaczego miejski żłobek kosztuje do końca roku 530 zł a potem zapewne następna podwyżka :/

  4. Bardzo ciekawe bo moje dziecko z kilkudziesięcioma innymi nie dostało się do zlobka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.