Strona główna / Lokalne / Prezydent Świnoujścia za oddzieleniem stoczni od Szczecina [FILM]
Protest stoczniowców w grudniu 2017 roku. Żądali wówczas m.in. oddzielenia świnoujskiej części stoczni od Szczecina. Foto: Wojciech Basałygo

Prezydent Świnoujścia za oddzieleniem stoczni od Szczecina [FILM]

Stocznia Gryfia ma bardzo trudną sytuację finansową. We wtorek pisaliśmy o opóźnieniach w naprawie jednostek i zatorach płatniczych dla podwykonawców i kooperantów. W poniedziałek prezydent Świnoujścia uczestniczył w posiedzeniu Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego na którym spotkał się ze związkowcami. Uzdrowieniem może być odłączenie się od Szczecina i komunalizacja. – Taki pomysł musi być poprzedzony dyskusją i analizami – zastrzega Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. 

MSR Gryfia składa się z dwóch części – dużo lepiej radzącego sobie Świnoujścia oraz dołującego Szczecina. W Świnoujściu zatrudnionych jest o połowę mniej stoczniowców niż w Szczecinie.  Przed połączeniem stocznia w Świnoujściu wypracowywała zysk i dobrze sobie radziła na rynku stoczniowym.

– Powinniśmy wrócić do tego co było, czyli utworzyć samodzielny podmiot gospodarczy – MSR w Świnoujściu. Kiedyś funkcjonował taki podmiot i zupełnie dobrze sobie radził. Ma predyspozycje, żeby funkcjonował samodzielnie – uważa Janusz Żmurkiewicz.

Prezydent miasta porównuje sytuację w stoczni do tej, która była przed laty w Uzdrowisku Świnoujście. Przyznaje, że chociaż bardzo się tego obawiano, okazało się, że komunalizacja była mądrą decyzją.

– Uzdrowisko Świnoujście też miało problemy, jego właścicielem było Ministerstwo Zdrowia. Swego czasu podjęto mądrą decyzję, przekazując Uzdrowisko Świnoujście i Kołobrzeg samorządowi województwa. Dzisiaj te uzdrowiska kwitną, remontują się obiekty, przyjmują nowych pacjentów – przypomina sobie prezydent. – Nie byłoby złe, ale spróbować MSR Gryfia przekazać dla samorządu województwa, który dysponuje finansami. To wymaga dyskusji i szerokich analiz. (…) To jest moja propozycja, którą przekazałem panu marszałkowi – mówi Janusz Żmurkiewicz.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. powstała w wyniku połączenia dwóch zachodniopomorskich zakładów, które od września 2013r., prowadzą działalność jako jedna spółka. Stocznia posiada dwa zakłady produkcyjne, w Szczecinie i Świnoujściu. Zakład w Świnoujściu prowadzi działalność od 1968r.

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

9 komentarzy

 1. Żmurkiewicz, jak zwykle populistycznie bredzisz. Świnoujska stocznia nie ma i nie miała hali produkcyjnej ani doku. W biurowcu statków się nie remontuje, ani nie robi produkcji. Decyzja o budowie biurowca zamiast hali była początkiem końca stoczni. Rada nadzorcza podjęła taką decyzję.

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  A co na ten temat ma do powiedzenia była posłanka Ewka, co spadła z drzewka???

 3. Jestem przerażony myśleniem co niektórych, przecież każde poparcie jest dobre jeżeli jest wymierna korzyść dla mieszkańców ( pieniądze na tunel) .Za panowania Tuska wszelkie środki szły do Gdańska , nasze województwo było wtedy bardzo zaniedbane . Prezydent Żmurkiewicz potrafi wykorzystać wszelkie sposoby na pozyskanie środków i nie rozumię jak można z tego zrobić zarzut , to tylko świadczy o jego zaradności . Przecież on to robi dla nas , inni którzy tu przyjeżdżają doceniają to chwaląc piękno naszego miasta pod każdym względem . My Świnoujścianie negujemy i chcemy to wszystko pogrzebać oddając głos na osobę która nic ale to zupełnie nic nie zrobiła dla tego miasta.

 4. Jak taki pomysł aby województwo skomunalizowało Stocznię przedstawiła rok temu Agatowska na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta to Żmurkiewicz ją wyśmiał i powiedział, że się nie da. teraz nagle przed wyborami sam lansuje taki pomysł? przecież to zwykła ściema przedwyborcza. Wyłącznie przedwyborcza. Stocznię chce kupić podobno Zarząd Morskich Portów Szczecin i Swinoujście, którego Żmurkiewicz jest członkiem Rady Nadzorczej. Nawet im nie fiknie, bo kasę od nich dostaje. I mam nadzieję że puścicie ten komentarz, bo mu skreena zrobiłem.

 5. Jestem innego zdania. W Swinoujsciu nie radza sobie z prostymi pracami.

  • Kto sobie nie radzę !

  • 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

   Chyba Twój stary.

   • Wasza śmieszna stocznia nadaje się jedynie do remontów bananow poza sezonem na płazy.Nawet swoich doków nie macie bo przecież między innymi 2 jest ze Szczecina. I takie ostatnie pytanie,przez kogo jest remontowany okręt ORP Lublin? No właśnie,wszystko idzie do Szczecina… odłączczcie się,będzie lepiej dla każdego,wrócicie do swoich kajaków i copiatkowych grilow po robocie na stoczni.

 6. no niemożliwe… przecież jego pisowski kolega ze Szczecina, poseł K. Zaremba twierdzi że stocznia Gryfia wychodzi na prostą… czyżby pis kłamał?? nieeee…. Warto dodać, że posiedzenie w tak ważnej sprawie zbojkotowali parlamentarzyści należący do pis i zaproszony minister gospodarki morskiej…. Fajni ludzie popierają Żmurkiewicza na prezydenta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.