Strona główna / Lokalne / 25 lat ORP “Śniardwy”

25 lat ORP “Śniardwy”

W piątek, 24 stycznia, w Porcie Wojennym w Gdyni obchodzono 25. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP Śniardwy. Z tej okazji załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.

Biało-czerwoną banderę na ORP “Śniardwy” podniesiono po raz pierwszy 28 stycznia 1994 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi.

Uroczystość rozpoczęła się w sali tradycji 13. Dywizjonu Trałowców, gdzie gości oraz załogę powitał dowódca okrętu kapitan marynarki Krzysztof Dytko. W uroczystości wzięli udział m.in.: Matka chrzestna okrętu Pani Anna Komorowska, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Pior Nieć, dowódca 13. Dywizjonu Trałowców komandor porucznik Jarosław Iwańczuk, dowódcy okrętów z 13.dTr, a także byli dowódcy i członkowie załogi.

Podczas zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał wyrazy szacunku żołnierzom rezerwy oraz wszystkim żołnierzom związanym z okrętem, dziękując im za ich lata służby. Serdeczne życzenia pomyślności oraz szczere podziękowania przekazał do żołnierskich rodzin za to, że przez ten cały czas wspierają ich i dodają im sił w realizacji misji, jaką jest gwarantowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie.

Trałowiec ORP Śniardwy – TR 645 wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Podobnie jak pozostałe trałowce bazowe projektu 207 M (typu Mamry) na co dzień stacjonuje w Gdyni. Zbudowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w latach 1991 – 1994. Są to jednostki małomagnetyczne przeznaczone do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego. Trałowce projektu 207 M stanowią zmodernizowaną wersję okrętów 207 P (typu Gardno). Zastosowano na nich nowszej generacji wyposażenie hydrolokacyjne, trałowe i artyleryjskie.

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.