Strona główna / Lokalne / Aktywne ferie w mieście? Poznaj 7 możliwości

Aktywne ferie w mieście? Poznaj 7 możliwości

W woj. zachodniopomorskim trwają ferie zimowe. Wiele rodzin z dziećmi chce ten czas spędzić aktywnie, stąd decyduje się na wyjazd w góry. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Zimowego wyjazdu w tym roku nie planuje aż 48 proc. Polaków. Ale nic straconego. Ferie w mieście także mogą mieć sportowy charakter.

Sezon ferii zimowych trwa w najlepsze, a w polskich ośrodkach narciarskich trwa prawdziwe oblężenie. Z roku na rok jazda na nartach i snowboardzie zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Co jednak w sytuacji, gdy nasz budżet domowy lub inne obowiązki nie pozwalają na wyjazd? A tego w tym roku nie planuje blisko połowa Polaków, bo aż 48 proc. – wynika z badania „Wydatki na ferie zimowe 2019”. W domu najczęściej pozostaną mieszkańcy województwa lubelskiego i śląskiego – 65 proc. Wyjazdów nie planuje też większość osób z województwa łódzkiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego (ok. 60 proc.).

Ferie w domu nie muszą jednak być nudne i kojarzyć się wyłącznie z oglądaniem telewizji lub siedzeniem przed komputerem. Nawet jeśli nie planujemy zimowych szaleństw na stoku, to nadal tę dwutygodniową przerwę od zajęć szkolnych możemy spędzić aktywnie. Przedstawiamy 7 możliwości.

  1. Lodowisko

Jazda na łyżwach to jedna z najpopularniejszych zimowych aktywności. Sztuczne lodowiska są dostępne już nie tylko dla mieszkańców dużych miast, ale również mniejszych miejscowości. A ponieważ lodowiska są czynne tylko zimą, warto wykorzystać ten fakt właśnie w ferie. Tym bardziej, że wiele lodowisk w tym okresie zwykle oferuje uczniom zniżki za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Nie musimy także posiadać własnego sprzętu. Zazwyczaj przy każdym obiekcie funkcjonują wypożyczalnie łyżew, co oznacza, że na łyżwach może jeździć każdy, kto tylko ma ochotę.

  1. Narty

Narty wszystkim bezsprzecznie kojarzą się z górami. Jednak ich brak to nie przeszkoda, by móc szusować. W polskich miastach powstaje coraz więcej sztucznych stoków, które mogą stanowić idealne miejsce do stawiania pierwszych narciarskich kroków lub szlifowania dotychczasowych umiejętności pod okiem instruktora.

  1. Park rozrywki

Wizyta w parku rozrywki to dobry pomysł na wspólną i aktywną zabawę dzieci z rodzicami. Tego typu miejsca cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród najmłodszych i młodzieży szkolnej, ale również wśród studentów czy dorosłych. Rosnące zainteresowanie formami aktywnego wypoczynku sprawia, że tego rodzaju obiektów na mapie Polski przybywa coraz więcej, a dodatkowo często są one sprofilowane tematycznie, np. park trampolin, park wodny czy dmuchany park rozrywki. Co ważne, zabawa w parku ma wymiar nie tylko czysto rozrywkowy, ale również prozdrowotny.

Podskoki na dmuchańcach to nie tylko duża dawka śmiechu i pozytywnej energii, ale również sposób na poprawienie kondycji i koordynacji ruchowej. Aktywności na dmuchanych platformach angażują większą partię mięśni niż np. gra w piłkę, kosza czy siatkówkę. A dodatkowo, co może przekonać dorosłych, to także sposób na spalanie zbędnych kalorii. Tylko w ciągu 1 godziny zabawy na dmuchańcach możemy pozbyć się aż 800 kcal. To więcej od godzinnej jazdy na rowerze czy pływania” – mówi David Fordham, właściciel Bounce największego na świecie dmuchanego parku rozrywki, który powstał w zeszłym roku w Lublinie.

  1. Sanki

Chyba nie ma w Polsce osób, które nigdy nie zjeżdżały na sankach. Ta forma zimowej rekreacji ma niezliczoną rzeszę fanów, a żeby móc z niej korzystać wystarczą tylko niewielkie wzniesienie i śnieg. A na brak tego ostatniego jak na razie znaczna część Polski nie może w tym roku narzekać.

  1. „Zima w mieście”

Niemal w każdej miejscowości Młodzieżowe Domy Kultury oraz szkoły organizują akcję pn. „Zima w mieście”, w ramach której pod okiem opiekunów odbywają się różne zajęcia tematyczne, np. sportowe, plastyczne czy muzyczne. Dodatkowo w ramach akcji bardzo często są organizowane wspólne wyjścia na lodowiska lub basen.

  1. Basen

Szaleństwa w wodzie to synonim nie tylko dobrej zabawy, ale również troski o kondycję fizyczną. Dzięki popularności krytych pływalni ta forma rozrywki nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla okresu letniego. Bardzo często w czasie zimowej przerwy od szkoły na basenach organizowane są dodatkowe zajęcia i animacje oraz specjalne dwutygodniowe kursy, np. ratownictwa lub nurkowania. Poza atrakcyjnym programem zajęć, wiele pływalni oferuje w tym czasie także specjalne zniżki na jednorazowe wejścia i karnety.

  1. Kręgle

Rodzinny turniej w kręgle? Czemu nie! Sportowa rywalizacja z lekkim przymrużeniem oka może być idealnym sposobem na aktywny wypoczynek całą rodziną. Uczniowie starszych klas mogą natomiast sprawdzić i porównać swoje umiejętności ze znajomymi. Nastolatkowie lubią wizyty w kręgielniach, a tym bardziej sportowe zmagania.

Zobacz również

Plac budowy tunelu jest porządkowany

Na wyspie Wolin, wokół stacji Trafo TK2 wykonywana jest mała architektura, między innymi ogrodzenie budynku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.