Strona główna / Lokalne / Dwa kościoły z miejskim dofinansowaniem
DCIM100MEDIADJI_0288.JPG

Dwa kościoły z miejskim dofinansowaniem

Kościoły pw. Gwiazdy Morza oraz pw. Chrystusa Króla otrzymały miejską dotację na prace konserwatorskie. Oba kościoły otrzymały po 200 tys. złotych. Decyzję o przyznaniu dotacji podjęli miejscy radni.

Kościół pw. Chrystusa Króla z XVIII wieku został wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni. Dotacja na rewaloryzację wnętrza budynku kościoła pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu jest kontynuacją przedsięwzięć remontowych realizowanych w ostatnich latach. Kolejnym etapem prac zgodnie ze złożonym wnioskiem o dotację będą roboty drewnopochodne na poddaszu kościoła. Powyższe prace będą stanowiły siódmy etap prac konserwatorskich i restauratorskich prowadzonych od 2013r. W wyniku tych prac wyremontowano dotychczas prezbiterium, ściany boczne budynku, elewację frontową. Wymieniono dwie pary drzwi wejściowych do wieży z odtworzeniem wyglądu drzwi istniejących, wyremontowano część podłogi drewnianej strychu oraz podesty drewniane w wieży, a także oczyszczono elementy drewniane konstrukcji więźby dachowej, podestów wieży i konstrukcji hełmu.

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris” to neogotycka świątynia z końca XIX stulecia – do II wojny światowej jedyny kościół katolicki w Świnoujściu. Na podstawie kilkukrotnych oględzin budynku parafii stwierdzono konieczność wymiany pokrycia dachów. W złym stanie technicznym jest także ściana szczytowa przybudówki budynku parafialnego – widoczne są szczeliny oraz rozwarstwienia i wybrzuszenia cegieł. Zakres renowacji dachu oraz ściany szczytowej budynku parafialnego kościoła pw. NMP Gwiazdy Morza swoim zakresem obejmie: rozbiórkę pokrycia dachowego nie nadającego się do użytku, przemurowanie kominów, uzupełnienie ubytków i naprawa części zniszczonych powierzchni dachu, odgrzybianie desek i bali, izolację poziomą i krycie dachu, spoinowanie murów ściany szczytowej, uzupełnienie tynków zewnętrznych i malowanie ściany szczytowej.

 

Zobacz również

Korupcja przy budowie parkingu w Świnoujściu

Dwaj wrocławscy przedsiębiorcy zatrzymani przez CBA. Chodzi o korupcję w związku z budową parkingu przy …

Jeden komentarz

  1. Dlaczego niektórych tak bardzo boli, że z miejskich pieniędzy rewitalizuje się zabytki. Nie patrzcie to jak na miejsce kultu religijnego, tylko jak na zabytek. Pytanie do władz miasta – dlaczego nie inwestujecie pieniędzy w pozostałe zabytki: forty, wieża przy ul. Piłsudskiego, wieża ciśnień na marinie, czy budynki magazynowe na basenie północnym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.