Strona główna / Lokalne / Grupa Morska – Cała Naprzód: „Karta Mieszkańca” to korzyści dla stałych mieszkańców

Grupa Morska – Cała Naprzód: „Karta Mieszkańca” to korzyści dla stałych mieszkańców

Imienna „Karta Mieszkańca” uprawniająca do rabatów w opłatach np. za wodę i ścieki, miejskie ogrzewanie, ale również w sklepach, kawiarniach, restauracjach i innych zakładach usługowych – to propozycja radnych Grupy Morskiej – Cała Naprzód. Karta przysługiwałaby wyłącznie osobom zameldowanym w Świnoujściu i tu płacącym podatki. Byłaby ważna tylko z dowodem osobistym.

– Stali mieszkańcy Świnoujścia ponoszą wymierne koszty związane tylko z tym, że mieszkają w kurorcie. Wielu, poza plażą, nie korzysta wcale, albo tylko sporadycznie z tego, co oferuje ten kurort – mówi radny klubu Grupa Morska – Cała Naprzód Sławomir Nowicki. – Ale zmuszeni są płacić więcej za usługi, za towary w sklepach, w restauracjach itd. A przecież nie zarabiają tyle, co na przykład w Warszawie. Zresztą i w Warszawie wiele choćby artykułów spożywczych można kupić taniej, niż w Świnoujściu.

Dodaje, że wraz z pozostałymi radnymi klubu Grupa Morska – Cała Naprzód, rozmawiali z wieloma osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, gastronomiczno-usługową w mieście.

– Przyznali oni, że bardzo chętnie udzieliliby rabatu stałym mieszkańcom Świnoujścia, ale w tej chwili nie mają takich możliwości. Nie mogą zastosować dwóch cen na jeden produkt/usługę; jedną dla stałych mieszkańców i drugą dla pozostałych klientów – mówi Sławomir Nowicki. – Wprowadzenie „Karty Mieszkańca” dałoby im możliwość, prawne narzędzie do stosowania rabatów dla świnoujścian.

Radni Grupy Morskiej – Cała Naprzód dodają, że na karcie, stali mieszkańcy mogliby także skorzystać jeśli chodzi o opłaty za wodę i ścieki. Podkreślają, że duża część mieszkań w Świnoujściu (przede wszystkim tych w nowym budownictwie, ale nie tylko) należy do osób spoza Świnoujścia i kraju.

– Wielu z nich ma po kilka, a nawet kilkanaście mieszkań – mówi radny Sławomir Nowicki. – Wykorzystując stale rosnącą atrakcyjność, a co się z tym wiąże popularność naszego miasta, traktują te mieszkania jak „maszynki” do zarabiania pieniędzy. Wynajmując lokale de facto prowadząc działalność gospodarczą, uzyskują niemałe dochody. Nie płacą jednak podatków z tego tytułu w naszym mieście (o ile w ogóle gdzieś płacą, w wielu przypadkach jest to tzw. szara strefa). Natomiast my, stali mieszkańcy, ponosimy tego koszty.

Dodaje, że wszyscy – i stali mieszkańcy i ci, którzy zarabiają na wynajmie mieszkań – płacą tyle samo za zużytą wodę i odbiór ścieków z gospodarstw domowych. Jak twierdzi nie ma możliwości „wyłapania” takich osób, a już na pewno nie tych mieszkających na stałe zagranicą. Jednak rozwiązaniem mogłaby być właśnie „Karta Mieszkańca”.

– Rada Miasta mogłaby podnieść ceny wody i ścieków, z tym jednak zastrzeżeniem, że osoby posiadające „Kartę Mieszkańca”, a więc stali mieszkańcy naszego miasta, mieliby rabat w wysokości podwyżki, a niewykluczone, że jeszcze większą – uważa Sławomir Nowicki.

Dla tych traktujących dochód z wynajmu mieszkań jako dodatkowy zarobek, taka podwyżka nie byłaby dużym kosztem wynikającym z faktu posiadania mieszkań w Świnoujściu i możliwości zarobkowania na nich. Natomiast dla stałych mieszkańców z pewnością byłaby to ulga w domowym budżecie.

– Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nasza propozycja wdrożenia „Karty Mieszkańca” wymaga jeszcze wielu uzgodnień, dopracowań itd., ale uważamy, że warto, aby prezydent naszą propozycje rozważył – dodaje radny.

W interpelacji złożonej na sesji do prezydenta radni Grupy Morskiej – Cała Naprzód wnioskują o powołanie  zespołu, który zająłby się przygotowaniem „Karty Mieszkańca” pod względem technicznym i merytorycznym.

– Mamy karty mieszkańców uprawniające do zniżek w Aqua Parku, mamy Bon Seniora… Dlaczego miasto nie może pójść krok dalej? – mówi Sławomir Nowicki. – Naszym zdaniem powinno. To przyniesie stałym mieszkańcom konkretne korzyści, odczuwalne przez każdego w portfelu. Zaoszczędzone w te sposób pieniądze mogliby przeznaczyć na edukację swoich dzieci, wnuków, na zdrowie. Ludzie będą mogli z czystym sumieniem powiedzieć „w Świnoujściu warto mieszkać, bo nasi radni, nasz prezydent dba o stałych mieszkańców”. Przypomnę – dodaje – że Karta Mieszkańca była jednym z ważnych punktów naszego programu wyborczego i tak, jak pozostałe pomysły, staramy się znaleźć dla niej poparcie.

 

Radna Sylwia Marszałek

Radna  Dorota Mikulska

Radny Sławomir Nowicki

Zobacz również

Wizja zero – policjanci ogniwa ruchu drogowego ze Świnoujścia podczas akcji „Dni bezpieczeństwa na drogach”

Wizja zero, czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych to wizja przyświecająca akcji pod nazwą …

7 komentarzy

 1. Tak, to się nazywa myk podwyższa cenę wody żeby ja niby zrabatowac a potem tak zostanie. Lepiej przestańcie się troszczyć o mnie mieszkańca

 2. Wyższe ceny turystów, wyższe podatki ( tak, tak: za te nowe piękne apartamenty płaci się inną stawkę!) na plaży port LPG i być może jeszcze kontenerowy, prom dla wybrańców – Świnoujście welcome to.

 3. Mieszkaniec : to może zainteresuje się sam , kilka telefonów moze Twoja wizyta i wszystko Mamie załatwisz , mój Tato juz w październiku wykorzystał praktycznie cały bon seniora i jest bardzo zadowolony.Nic Ciebie to przedsiębiorco nie kosztuje , a Mama bedzie szczęśliwa, jako przedsiębiorcy taka karta moze dać Ci wiecej niz myślisz , strefa to kwestia czasu -musi być a jeżeli dostaniesz preferencje jako mieszkaniec sam bedziesz chcial posiadać taka karte np. po to aby taniej parkować.
  Ceny wody beda rosły tak jak śmieci – pomysl o świadomej konsumpcji wody i segregacji śmieci -tu jest rozwiazanie !
  Co do gazu to tak masz rację- mamy lng i właściciel powinien sprzedać nam gaz taniej .
  Pozdrawiam

 4. Mają całkowicie rację . Popieram !!

 5. Proponuje zobaczyc jak to od lipca 2019 bedzie funkcjonować w ..Kołobrzegu ,elementy wymienione przez GM proponuje włączyć do przykładowej karty mieszkańca , liczba programów w Kołobrzegu do wdrożenia u Nas
  Karte otrzyma ten co ma meldunek i … płaci tu podatki !
  Zamiast rabatów za wodę czy inne media, proponuję dac ulgę w podatku od nieruchomości-szybciej i mniej boleśnie dla miasta .
  W karcie chipowej “zaszyć” środki z bonu seniora , docelowo : zaszyć kase na bon juniora (przedszkola i żłobki )
  -preferencyjna stawka za strefe parkowania ,
  – wykup za 44 zł bilet miesięczny na KA. ( normalny ) wszystkie linie .
  -zamiast naklejki na auto- karta daje prawo wjazdu na promy Bielik
  -karta do Aquaparku
  – znizki w placówkach ktore przystąpią do systemu( gastronomia ,handel , usługi)
  – karta moze rowniez dawać dostep do korespondencji kierowanej przez UM do mieszkańców, po rejestracji dostajesz SMS logujesz się do profilu bo każda karta jest personalizowane i czytasz np. ze podatek za nieruchomość w 2020 wynosi tyle i tyle ..
  Cały system mozna finansować z różnych programów EU .
  Świetny system do komunikacji z mieszkańcami i duza otwartość na przyszłość.

 6. Magicy od wymyślania ta Grupa Morska. Cały czas cos wymyślają ale robić to mają inni? ja jestem przedsiębiorcą i zadnych kart nie chcę. Obniżcie podatki dla nas i nie podnoscie cen wody i gazu to wtedy uwierzę w wasze dobre intencje. Nie wprowadzajcie strefy płatnego parkowania bo nikt do mnie nie dojedzie jak będzie musiał płacić za parking itd. Wymyśliliście Bon seniora i moja mama nie ma gdzie go zrealizować. Tak wymyślacie. Takie populistyczne zagrywki.

 7. na pewno lepszy pomysł niż rower miejski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.