Strona główna / Lokalne / Grupa Morska – Cała Naprzód: „Karta Mieszkańca” to korzyści dla stałych mieszkańców

Grupa Morska – Cała Naprzód: „Karta Mieszkańca” to korzyści dla stałych mieszkańców

Imienna „Karta Mieszkańca” uprawniająca do rabatów w opłatach np. za wodę i ścieki, miejskie ogrzewanie, ale również w sklepach, kawiarniach, restauracjach i innych zakładach usługowych – to propozycja radnych Grupy Morskiej – Cała Naprzód. Karta przysługiwałaby wyłącznie osobom zameldowanym w Świnoujściu i tu płacącym podatki. Byłaby ważna tylko z dowodem osobistym.

– Stali mieszkańcy Świnoujścia ponoszą wymierne koszty związane tylko z tym, że mieszkają w kurorcie. Wielu, poza plażą, nie korzysta wcale, albo tylko sporadycznie z tego, co oferuje ten kurort – mówi radny klubu Grupa Morska – Cała Naprzód Sławomir Nowicki. – Ale zmuszeni są płacić więcej za usługi, za towary w sklepach, w restauracjach itd. A przecież nie zarabiają tyle, co na przykład w Warszawie. Zresztą i w Warszawie wiele choćby artykułów spożywczych można kupić taniej, niż w Świnoujściu.

Dodaje, że wraz z pozostałymi radnymi klubu Grupa Morska – Cała Naprzód, rozmawiali z wieloma osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, gastronomiczno-usługową w mieście.

– Przyznali oni, że bardzo chętnie udzieliliby rabatu stałym mieszkańcom Świnoujścia, ale w tej chwili nie mają takich możliwości. Nie mogą zastosować dwóch cen na jeden produkt/usługę; jedną dla stałych mieszkańców i drugą dla pozostałych klientów – mówi Sławomir Nowicki. – Wprowadzenie „Karty Mieszkańca” dałoby im możliwość, prawne narzędzie do stosowania rabatów dla świnoujścian.

Radni Grupy Morskiej – Cała Naprzód dodają, że na karcie, stali mieszkańcy mogliby także skorzystać jeśli chodzi o opłaty za wodę i ścieki. Podkreślają, że duża część mieszkań w Świnoujściu (przede wszystkim tych w nowym budownictwie, ale nie tylko) należy do osób spoza Świnoujścia i kraju.

– Wielu z nich ma po kilka, a nawet kilkanaście mieszkań – mówi radny Sławomir Nowicki. – Wykorzystując stale rosnącą atrakcyjność, a co się z tym wiąże popularność naszego miasta, traktują te mieszkania jak „maszynki” do zarabiania pieniędzy. Wynajmując lokale de facto prowadząc działalność gospodarczą, uzyskują niemałe dochody. Nie płacą jednak podatków z tego tytułu w naszym mieście (o ile w ogóle gdzieś płacą, w wielu przypadkach jest to tzw. szara strefa). Natomiast my, stali mieszkańcy, ponosimy tego koszty.

Dodaje, że wszyscy – i stali mieszkańcy i ci, którzy zarabiają na wynajmie mieszkań – płacą tyle samo za zużytą wodę i odbiór ścieków z gospodarstw domowych. Jak twierdzi nie ma możliwości „wyłapania” takich osób, a już na pewno nie tych mieszkających na stałe zagranicą. Jednak rozwiązaniem mogłaby być właśnie „Karta Mieszkańca”.

– Rada Miasta mogłaby podnieść ceny wody i ścieków, z tym jednak zastrzeżeniem, że osoby posiadające „Kartę Mieszkańca”, a więc stali mieszkańcy naszego miasta, mieliby rabat w wysokości podwyżki, a niewykluczone, że jeszcze większą – uważa Sławomir Nowicki.

Dla tych traktujących dochód z wynajmu mieszkań jako dodatkowy zarobek, taka podwyżka nie byłaby dużym kosztem wynikającym z faktu posiadania mieszkań w Świnoujściu i możliwości zarobkowania na nich. Natomiast dla stałych mieszkańców z pewnością byłaby to ulga w domowym budżecie.

– Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nasza propozycja wdrożenia „Karty Mieszkańca” wymaga jeszcze wielu uzgodnień, dopracowań itd., ale uważamy, że warto, aby prezydent naszą propozycje rozważył – dodaje radny.

W interpelacji złożonej na sesji do prezydenta radni Grupy Morskiej – Cała Naprzód wnioskują o powołanie  zespołu, który zająłby się przygotowaniem „Karty Mieszkańca” pod względem technicznym i merytorycznym.

– Mamy karty mieszkańców uprawniające do zniżek w Aqua Parku, mamy Bon Seniora… Dlaczego miasto nie może pójść krok dalej? – mówi Sławomir Nowicki. – Naszym zdaniem powinno. To przyniesie stałym mieszkańcom konkretne korzyści, odczuwalne przez każdego w portfelu. Zaoszczędzone w te sposób pieniądze mogliby przeznaczyć na edukację swoich dzieci, wnuków, na zdrowie. Ludzie będą mogli z czystym sumieniem powiedzieć „w Świnoujściu warto mieszkać, bo nasi radni, nasz prezydent dba o stałych mieszkańców”. Przypomnę – dodaje – że Karta Mieszkańca była jednym z ważnych punktów naszego programu wyborczego i tak, jak pozostałe pomysły, staramy się znaleźć dla niej poparcie.

 

Radna Sylwia Marszałek

Radna  Dorota Mikulska

Radny Sławomir Nowicki

Zobacz również

Jacek i Michał na zawodach w zimowym pływaniu w Gdyni

W dniach 4-5.02.2023 r. w Gdyni na Marinie Gdyńskiej odbyły się zawody zimowego pływania Gdynia …

7 komentarzy

 1. Tak, to się nazywa myk podwyższa cenę wody żeby ja niby zrabatowac a potem tak zostanie. Lepiej przestańcie się troszczyć o mnie mieszkańca

 2. Wyższe ceny turystów, wyższe podatki ( tak, tak: za te nowe piękne apartamenty płaci się inną stawkę!) na plaży port LPG i być może jeszcze kontenerowy, prom dla wybrańców – Świnoujście welcome to.

 3. Mieszkaniec : to może zainteresuje się sam , kilka telefonów moze Twoja wizyta i wszystko Mamie załatwisz , mój Tato juz w październiku wykorzystał praktycznie cały bon seniora i jest bardzo zadowolony.Nic Ciebie to przedsiębiorco nie kosztuje , a Mama bedzie szczęśliwa, jako przedsiębiorcy taka karta moze dać Ci wiecej niz myślisz , strefa to kwestia czasu -musi być a jeżeli dostaniesz preferencje jako mieszkaniec sam bedziesz chcial posiadać taka karte np. po to aby taniej parkować.
  Ceny wody beda rosły tak jak śmieci – pomysl o świadomej konsumpcji wody i segregacji śmieci -tu jest rozwiazanie !
  Co do gazu to tak masz rację- mamy lng i właściciel powinien sprzedać nam gaz taniej .
  Pozdrawiam

 4. Mają całkowicie rację . Popieram !!

 5. Proponuje zobaczyc jak to od lipca 2019 bedzie funkcjonować w ..Kołobrzegu ,elementy wymienione przez GM proponuje włączyć do przykładowej karty mieszkańca , liczba programów w Kołobrzegu do wdrożenia u Nas
  Karte otrzyma ten co ma meldunek i … płaci tu podatki !
  Zamiast rabatów za wodę czy inne media, proponuję dac ulgę w podatku od nieruchomości-szybciej i mniej boleśnie dla miasta .
  W karcie chipowej „zaszyć” środki z bonu seniora , docelowo : zaszyć kase na bon juniora (przedszkola i żłobki )
  -preferencyjna stawka za strefe parkowania ,
  – wykup za 44 zł bilet miesięczny na KA. ( normalny ) wszystkie linie .
  -zamiast naklejki na auto- karta daje prawo wjazdu na promy Bielik
  -karta do Aquaparku
  – znizki w placówkach ktore przystąpią do systemu( gastronomia ,handel , usługi)
  – karta moze rowniez dawać dostep do korespondencji kierowanej przez UM do mieszkańców, po rejestracji dostajesz SMS logujesz się do profilu bo każda karta jest personalizowane i czytasz np. ze podatek za nieruchomość w 2020 wynosi tyle i tyle ..
  Cały system mozna finansować z różnych programów EU .
  Świetny system do komunikacji z mieszkańcami i duza otwartość na przyszłość.

 6. Magicy od wymyślania ta Grupa Morska. Cały czas cos wymyślają ale robić to mają inni? ja jestem przedsiębiorcą i zadnych kart nie chcę. Obniżcie podatki dla nas i nie podnoscie cen wody i gazu to wtedy uwierzę w wasze dobre intencje. Nie wprowadzajcie strefy płatnego parkowania bo nikt do mnie nie dojedzie jak będzie musiał płacić za parking itd. Wymyśliliście Bon seniora i moja mama nie ma gdzie go zrealizować. Tak wymyślacie. Takie populistyczne zagrywki.

 7. na pewno lepszy pomysł niż rower miejski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.