Strona główna / Lokalne / Uniwersalna architektura europejska niszczy klimat kurortu

Uniwersalna architektura europejska niszczy klimat kurortu

W jakim kierunku ma rozwijać się turystyczne Świnoujście? Świnoujska Organizacja Turystyczna była organizatorem debaty „Porozmawiajmy o turystyce”. Gościem spotkania była m. in. architekt doktor Helena Freino, która zauważyła, że miasto oddala się od unikalnej uzdrowiskowej architektury.

– Może zaskoczę niektórych, ale jako architekt pozytywnie oceniam modernizację placu Wolności. Zachowano tam roślinność i zadbano o to, aby była woda. Jednak nie wszystko mi się podoba. Widzę małą dbałość o zachowanie tożsamości chociażby dzielnicy nadmorskiej. Przed wojną był to kurort cesarki z typową architektura uzdrowiskową.  Była charakterystyczna, a zaczęła wkraczać uniwersalna architektura europejska, która trochę niszczy ten klimat. Powstają obiekty takie, jakie można spotkać wszędzie indziej – mówi doktor Helena Freino.

Uczestnicy debaty wyrazili swoją opinię dotyczącą zieleni w mieście. Prywatni inwestorzy w ogromnej większości, po przejęciu działki rozpoczynają prace od wycinki drzew. Podkreślano także, aby nie stracić kontroli nad deweloperami i tym co jest budowane w nadmorskim mieście.

– Jak we wszystkim potrzebny jest umiar. Czasami lepiej jak pewna inwestycja nie powstanie. Wszystko powinno być przemyślane,  musi być jakaś wizja i trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: do czego zmierzamy, jakie ma być to nasze miejsce do życia?  – dodaje Helena Freino.

W debacie większość czasu poświęcono zieleni w dzielnicy nadmorskiej, parkingom oraz wizji Świnoujścia po otwarciu tunelu i obawach związanych z większym ruchem samochodowym.

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

2 komentarze

  1. My się powinniśmy cieszyć i z pocałowaniem w rękę traktować ludzi którzy chcą inwestować w nasze miasto . Tn każdy budynek czyli apartamentowiec to jest rozwój dla miasta i korzyści z podatku od nieruchomości. Czyli nie robiąc nic kasa wpływa do budżetu miasta.Miasto mjac więcej pieniędzy będzie mogło przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę, ciekawe inventy imprezy masowe, które urozmaica nam życie w naszym mieście. Jeszcze dużo zostało do zbudowania. Np Chrobrego po dwóch stronach na wysokości bloku Słowianin (totalny nieład architektoniczny) szczególnie ładnie wygląda maly blok 4 piętrowy z wielkiej płyty i ulokowany w żaden sposób nie logiczny :D) róg po byłej teatralnej czy plac między polo market a dużym kościołem, noi trochę jednak zosto terenu do zabudowy aż do wiatraka. Nie wiem nad czym dyskutować, z dziury wioski cywilizacyjnej w ciągu ostatnich 10 lat staliśmy się w końcu kurortem z prawdziwego zdarzenia. Teraz nie tylko nasze miasto bedzie interesujące dla emerytów, ale również dla zamoznej klienteli, którzy w zyciu do Świnoujścia by nie przyjechali. Bo jak ma wydać duże pieniądze, to jednak to dlaczego ma akurat przyjechać do Świnoujścia.

    Naprawdę cieszmy się tym co jest i że wciąż firmy chcą inwestować. Z tursytka jest tak że tylko przez pewien okres pewne miejsca są modne. Jeśli nie bedizmey się rozbudowywać to staniemy w miejscu, albo będziemy wielkim kurortem na mapie europy albo za jakiś okres po prostu wyjdziemy z mody. Duże klasowe kurorty zawsze sa w modzie, ale takie pośrednie nie. Jak nam zabraknie emerytów niemieckich, to warto przyciągnąc inna klijentele z Europy, którzy zamiast do Grecji przyjadą akurat do Świnoujścia. Dlaczego do Świnoujścia, przecież Bałtyk jest mniej błękitny od morza egejskiego, pogoda nie jest pewna. Czyli zostaje nam infrastruktura. W Dubaju nie ma nic,morze brudne brak rafy, piasek jak na budowie, 3/4 okresu piasek pustynny unoszący się w powietrzu, sprawiając wrażenie jak by była mgła,ale jest infrastruktura i luksus i ludzie to kupują. U nas już jest w jednym przejściu mini Dubaj prz hotelu radison I’m więcej takich miejsc tym swinoujscie się będzie bardizje nakręcać I bardziej topowe i prestiżowe bedzi być w Świnoujściu. ( modne).
    Dyskusja na temat zieleni. Jakiej zieleni, żyjemy na wyspie czy w parku narodowym?? W pasie wydm to żadna bezcenna zieleń tylko zwykła samosiejka, której przed wojną nie było. Wyciąć wszystkie drzewa w pasie wydm, (samosiejke) posadzić nowe inikatowe gatunki w stylu przypominające palmy. Jak ktoś chce pospacerować w naturze w Świnoujściu to od tego mamy piękny Park zdrojowy.

    Dyskusja, że lepiej nie wybudować niż wybudować. Narazie to nie jesteśmy Monte Carlo czy Dubrownik aby dyskutować nad zachowaniem jedno jakiego stylu zabudowy. Jeszcze dużo zostało do wybudowania. Pełno dziur i dzikich miejsc. A uważam styl cesarskiego uzdrowiska z czasów niemieckich to jest nudny styl i idealny pod niemieckiego emeryta. Czyli to był styl Niemiecki. Kto powiedział że my musimy mieć styl Niemiecki. Napewno turyści z całej Europy, rodziny z dziećmi tez nie gustuja w takich klimatach. Nikt nie lubi nudy. Zatem ta uniwersalna architektura europejska jest całkiem na miejscu. Powiem więcej to jest nasz architektura. Podoba mi się, że są style zróżnicowane, każdy coś w mieście znajdzie dla Siebie.

  2. Jedyną wizją jaką mają nasi rodacy jest wizja szybkiego dorobienia się jak najmniejszym kosztem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.