Strona główna / Lokalne / Świnoujście oddało Polskiemu LNG 7 mln złotych. Czy straci jeszcze 32 mln zł?

Świnoujście oddało Polskiemu LNG 7 mln złotych. Czy straci jeszcze 32 mln zł?

Prezydent Świnoujścia zwrócił Polskiemu LNG kwotę 7 mln zł, a 13 marca wydał decyzję o zaliczeniu kwoty 32 mln zł na poczet podatku od nieruchomości za rok 2019. To oznacza, że jeżeli SKO nie wyda innej decyzji, w tym roku do kasy miasta z tytułu podatków Polskiego LNG wpłynie dużo mniejsza kwota.

Chodzi o sprawę z 2016 roku gdy Prezydent Miasta Świnoujścia wszczął wobec Polskiego LNG S.A. postępowanie podatkowe dotyczące ustalenia wysokości podatku od nieruchomości za rok 2016. Organ zakwestionował wartość podatku wykazaną przez Spółkę w deklaracji podatkowej za 2016 r.

Po trwającym dwa i pół roku postępowaniu podatkowym, Prezydent wydał (we wrześniu 2018 roku) decyzję stwierdzającą, że Spółka powinna zapłacić podatek od nieruchomości za rok 2016 w wysokości 33 mln zł.

PLNG dokonało zapłaty wraz z odsetkami na kwotę 6 mln zł. Jednocześnie wniesiono odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego argumentując, że Prezydent Miasta dokonał błędnego określenia stanu faktycznego i w konsekwencji błędnie ustalił moment powstania obowiązku podatkowego dla terminalu LNG.

W dniu 19 lutego 2019 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję, na mocy której decyzja Prezydenta została uchylona i sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, tj. Prezydenta Miasta.

Kolegium orzekło, że organ I instancji nie ustalił, czy po rozpoczętym w grudniu 2015 roku rozruchu wykonywane były działania, które można ocenić jako użytkowanie i nakazał przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w kierunku ustalenia czy rozruch stanowi etap procesu budowlanego oraz czy po nim nastąpiły działania, które mogą być ocenione jako rozpoczęcie użytkowania.

Prezydent Miasta zwrócił Spółce kwotę 7 mln zł, wydał też decyzję o zaliczeniu kwoty 32 mln zł na poczet podatku od nieruchomości za rok 2019.

Postępowanie podatkowe prowadzone przez Prezydenta Miasta Świnoujścia od 18 marca 2016 r. nadal się toczy, jako, że organ nie wydał prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawie.

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

7 komentarzy

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Migają się płacić, jeszcze niech ścigają ludzi o zwrot długopisów i proporczyków, które rozdawali ludziom na Warszowie.

  2. Spokojnie będzie niedługo kolejna specustawa i pstryk nie będzie 40 baniek … śledzie sobie jak ma wyglądać specustawa terminalowa tam będzie zapis o zmianie sposobu naliczania podatków od takich inwestycji

  3. Gazoport to dla Świnoujścia żyła złota i dzięki temu można bardziej szastać kasą. Gazoport nie powinien płacić tak dużych podatków dla miasta bo gazoport jest ogólnopolski a nie świnoujski.

  4. po co wszczynał????

  5. Myślę że gdy weszli na teren już powinni płacić za użytkowanie, czy jeśli pierwszy statek przypłynie za10 lat to mogą być na gruncie miasta? Niegospodarność firmy ma być problemem miasta?

  6. Bieżnie ile się da .Nie dajcie się wydymać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.