Strona główna / Lokalne / Premier Mateusz Morawiecki: Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu obniży cenę gazu dla wszystkich odbiorców

Premier Mateusz Morawiecki: Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu obniży cenę gazu dla wszystkich odbiorców

Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy cele: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność – powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Unijne wsparcie wyniesie ok. 553 mln zł.

Inwestycja zapewni m.in. dodatkowe możliwości odbioru gazu dostarczanego drogą morską oraz zwiększenie zdolności regazyfikacji i wysyłki gazu ziemnego. Projekt zakłada rozbudowę funkcjonalności terminala LNG poprzez m.in. budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających czy skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Premier podkreślił, że projekt rozbudowy Gazoportu w znacznym stopniu przyczyni się do zapewnienia Polakom stabilnych dostaw gazu oraz obniżenia cen surowca dla gospodarstw domowych i przemysłu. Jak dodał, dzięki tej inwestycji Polska będzie mogła stać się „hubem gazowym” dla całej centralnej Europy.

Terminal LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego to inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, która pozwala na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. To jedno z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej.

 

 

Zobacz również

Skrzyżowanie ze światłami lepsze od ronda?

Zmotoryzowani mieszkańcy zastanawiają się, czy po otwarciu tunelu w Świnoujściu ruch na ulicach nadmorskiego miasta …

Jeden komentarz

  1. Już w grudniu ubiegłego roku rząd i pralament w nocy przyjęli nadzwyczajne zablokowanie PODWYŻEK cen energii do końca wyborczego 2019 roku. Co będzie się działo 1 stycznia 2010 roku. O jakich więc obniżkach mówi premier ? Ustawa będzie przedłużona, czy dadzą 5% bonifikatę od 100% podwyżek ? A tak na marginesie, dlaczego cena gazu skroplonego kupowanego przez Polskę jest najpilniej strzeżoną od 4 lat tajemnicą
    państwową ? Suweren mógłby porównać i ocenić efektywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.