Strona główna / Lokalne / Czy będzie nowe ujęcie wody na Mulniku? Złożono wniosek o decyzję środowiskową

Czy będzie nowe ujęcie wody na Mulniku? Złożono wniosek o decyzję środowiskową

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu złożył wniosek  o wydanie decyzji o środowiskowych, uwarunkowaniach realizacji inwestycji oraz opracowanie wytycznych  do  budowy  ujęcia wody powierzchniowej.

W ramach działań przygotowawczych  do  ogłoszenia przetargu  na inwestycję dotyczącą pozyskania wody  powierzchniowej  na potrzeby wody pitnej dla gminy Świnoujście została wykonana karta  informacyjna przedsięwzięcia  oraz opracowany i złożony  wniosek  do Regionalnej  Dyrekcji Ochrony  Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Dokument ten zawiera zakres  rzeczowy planowanego przedsięwzięcia, opis podstawowych parametrów stanu koncepcyjnego oraz opis przewidywanego wpływu  na środowisko w trakcie jego  realizacji  i na etapie eksploatacji. Ponadto wykonana została pełna inwentaryzacja przyrodnicza  dla tej  inwestycji.

Zostały  także przeprowadzone wiercenia geotechniczne w akwenie Mulnika (19  otworów o łącznym metrażu ponad 160 m) oraz sondowania dynamiczne dna Mulnika. Pobrane w wyniku  wierceń próby  gruntu poddane zostały badaniom laboratoryjnym hydro – i geochemicznym. Umożliwiło  to  sformułowanie wytycznych technologicznych i konstrukcyjnych oraz warunków brzegowych dla budowy  ujęcia wody  w akwenie. Ponadto  pobrano i przebadano próby osadu zalegającego na dnie  Mulnika. Wyniki  badań wykazały, że nie jest to  odpad niebezpieczny i jest możliwość jego  złożenia na składowiskach refutacyjnych. Ma to  znaczący  wpływ na koszty  inwestycji.

W kwietniu 2019 r. na zlecenie  ZWiK,  Państwowy Instytut Geologiczny oddział-Szczecin wykonał projekt  strefy  ochronnej ujęcia wody  w Mulniku.

Obecnie prowadzony  jest tzw. dialog techniczny, do którego zaproszone zostały  firmy  legitymujące się odpowiednim doświadczeniem  projektowym i wykonawczym w zakresie wykonania inwestycji o podobnym charakterze jak  ta planowana w Świnoujściu. Informacje uzyskane w trakcie prowadzonego  dialogu  mają potwierdzić poprawność przyjętych  założeń i  wytycznych  do  budowy ujęcia wody  powierzchniowej i  stacji  uzdatniania oraz wskazać i skorygować słabe punkty. Działania te pozwolą przygotować jak  najbardziej  optymalne wytyczne do PFU.

Źródło: UM Świnoujście

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.