Strona główna / Lokalne / Świnoujście w niepogodę? Kilka naszych propozycji

Świnoujście w niepogodę? Kilka naszych propozycji

Gdy słońce zakrywają ołowiane chmury, a temperatura nie zachęca do leżenia na plaży, można ruszyć w wędrówkę i odkrywać miasto.

 1. Długie spacery

Zaczynając spacer wzdłuż plaży możemy wybrać się na wschód i dotrzeć do białego Wiatraka lub na zachód docierając do trzech niemieckich miejscowości turystycznych. Są tak blisko siebie, że można odwiedzić wszystkie trzy jednego dnia. Wybierając się na spacer po plaży, warto zabrać ze sobą ulubioną książkę.

Park Zdrojowy to kolejne miejsce po plaży warte odwiedzenia. Dziś rosną w nim buki zwyczajne, dęby szypułkowe, jesiony, kasztanowce, klony pospolite, olchy czarne, czy też stanowiska z wiciokrzewem pomorskim.

 1. Rodzinnie na rowerze

Wyprawa na dwóch kółkach to jest to! Trasę można precyzyjnie dostosować do swoich zainteresowań, możliwości czasowych i kondycji. W lewobrzeżnej części miasta, ograniczonej terytorialnie przez Świnę i granicę państwową, znajduje się obecnie ponad dwadzieścia kilometrów ścieżek rowerowych, które łączą najważniejsze punkty kurortu – śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami Ahlbeck i Garz. W granicach Świnoujścia mieści się przeszło sto kilometrów szlaków rowerowych, czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Jeżeli nie mamy roweru, nic straconego. W mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni rowerowych. Przed wyprawą polecamy skorzystać z rady pracowników Informacji Turystycznej (Plac Słowiański 6/1) i poprosić o bezpłatny przewodnik rowerowy.

Szlaki rowerowe:     

 • SZLAK ROWEROWY „ŚWIDNY LAS” – ok 28 km
 • SZLAK ROWEROWY „DOOKOŁA WYSPY KARSIBÓR”
 • MIĘDZYNARODOWY NADMORSKI SZLAK ROWEROWY „R-10”
 • SZLAK ROWEROWY „DOOKOŁA ZALEWU SZCZECIŃSKIEGO”
 • SZLAK ROWEROWY „FEININGERA” – ok. 50 km 
 1. Latawce na plaży

Gdy nie ma tyle słońca, dzieci nie tak chętnie budują na brzegu morza zamków z piasku. Jednak nic straconego. Łopatkę, grabki i wiaderko można zastąpić latawcem. Wiatr w Świnoujściu jest bardzo łaskawy i wybudowany lub kupiony latawiec będzie pięknie łopotał na niebieskim niebie.

 1. Galerie sztuki

Jesteśmy wrażliwi na sztukę i kulturę? W Świnoujściu przez cały rok działają galerie sztuki. Pierwszą z nich jest Miejsce Sztuki 44 (ul. Armii Krajowej 13). Można w niej znaleźć sztukę nowoczesną z pogranicza życia i twórczości.

Kolejnym miejscem jest Galeria „ART” (ul. Wojska Polskiego 1/1).Organizowane w niej są wystawy indywidualne i zbiorowe. Prezentowane są tam prace artystów z Polski i zagranicy. Galeria prowadzi również sprzedaż komisową.

Trzecim miejscem w którym prezentowane są prace artystów, jest Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Piłsudskiego 15).

 1. Fortyfikacje

Podczas I wojny światowej Świnoujście było dużą bazą cesarskiej marynarki, jednak nie stoczono tutaj żadnych walk. W okresie międzywojennym i podczas II wojny świnoujski port był największą bazą Kriegsmarine na Bałtyku. Kiedy w 1945 r Świnoujście okrążyły wojska sowieckie, załoga ewakuowana została okrętami na zachód. Zniszczono wtedy także niektóre fortyfikacje. Po wojnie prace fortyfikacyjne na terenie twierdzy prowadzili Rosjanie i Polacy. Do celów wojskowych wykorzystano większość dawnych umocnień niemieckich. Ostatnie obiekty obronne wzniesiono wokół Świnoujścia w latach 70-tych. Po zakończeniu „zimnej wojny” tutejsze fortyfikacje całkowicie utraciły swoje znaczenie, stając się teraz dużą atrakcją turystyczną. Udostępnione do zwiedzania są: Fort Gerharda (przy latarni morskiej), Podziemne Miasto na Wyspie Wolin (las w pobliżu stacji kolejowej Świnoujście -Przytór), Fort Zachodni (ul. Jachtowa) i Fort Anioła (ul. Jachtowa).

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Jeden komentarz

 1. Brakuje „Baru Kazik” określanego mianem ” Świnoujskiego Zoo”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.