Strona główna / Lokalne / Nie daj się okraść. Zabezpiecz swój rower

Nie daj się okraść. Zabezpiecz swój rower

Wiele osób poruszających się na co dzień rowerem, nie zapina go wchodząc do sklepu lub miejsca pracy. Niestety, okazja często czyni złodzieja, który nie patrzy na markę czy wartość jednośladu a na łatwość jego kradzieży. Jak zatem zabezpieczyć swój rower, aby skutecznie zniechęcić złodzieja?

Zawsze zapinaj rower!

Gdy odstawiamy rower należy go zawsze zapiąć do stojaka rowerowego lub innego na stałe przytwierdzonego do podłoża elementu. Zapinając rower, trzeba pamiętać, że zapięcie go za samo koło przednie lub tylne, może nie wystarczyć. Złodziej, mając zaledwie kilka minut, może wymontować koło i zabrać resztę roweru.

Jakie zapięcie wybrać?

Na rynku dostępne są zabezpieczenia, których cena rozpoczyna się od kilku złotych do nawet tysiąca złotych. Wybierając zabezpieczenie można zakupić między innymi stalowe linki, łańcuchy, u-locki, metalowe składane zapięcia oraz alarmy posiadające na wyposażeniu łączność Bluetooth i GPS, dzięki czemu właściciel roweru zostanie powiadomiony o próbie kradzieży i będzie mógł zlokalizować swój jednoślad. Wybierając zabezpieczenie, należy uwagę skierować na te, które najtrudniej jest sforsować. Warto także pamiętać, że nawet najdroższe zapięcie nie daje nam całkowitej pewności, że złodziej go nie złamie.

Oznakuj rower.

Jednostki policji, w tym Komenda Miejska Policji w Świnoujściu prowadzą akcję znakowania rowerów. Na ramę zostaje naniesiony indywidualny numer, dzięki któremu policjanci będą mieli informację, kto jest prawowitym właścicielem jednośladu. Rowery oznakowane przez policję nie są tak atrakcyjnym łupem dla złodziejów, jak te, które nie są oznakowane.

Zrób zdjęcie i zachowaj dowód zakupu.

W przypadku gdy rower zostanie skradziony, zdjęcie ułatwi policjantom odnalezienie roweru. Ponadto, w przypadku zgłoszenia kradzieży roweru, należy mieć ze sobą dowód zakupu, wraz z numerem ramy roweru oraz dokument tożsamosci.

st. post. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Zobacz również

Po otwarciu tunelu promy „Bielik” co 30 minut

Po otwarciu tunelu w Świnoujściu zmieni się częstotliwość kursowania promów. Zamiast co 20 minut mają …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.