Strona główna / Lokalne / 300 ton paliwa żeglugowego wyciekło do Bałtyku. Ćwiczenia bez Niemców

300 ton paliwa żeglugowego wyciekło do Bałtyku. Ćwiczenia bez Niemców

Ww pobliżu Międzyzdrojów odbyła się kolejna edycja ćwiczeń związanych z likwidacją zanieczyszczeń ropopochodnych z powierzchni morza – POLGER 2019.

Niestety w tegorocznej edycji zabrakło przedstawicieli strony niemieckiej, którzy przez problemy techniczne na swoich statkach specjalistycznych zmuszeni zostali w ostatniej chwili do rezygnacji z udziału i w tym roku nie pojawili się na wodach Zatoki Pomorskiej.
Ćwiczenia polegały na symulacji zbierania rozlewu ciężkiego paliwa żeglugowego, jakie przedostało się w ilości 300 ton do wód Bałtyku w rejonie Międzyzdrojów. W epizodzie ćwiczeń realizowanym na pełnym morzu uczestniczyły 3 statki należące do Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Kapitan Poinc, Czesław II oraz Pasat) jak również jednostka pływająca Morskiego Oddziału Straży Granicznej (SG-312 „Kaper 2”) oraz statek należący do Urzędu Morskiego w Szczecinie („Planeta”).

Równolegle z ćwiczeniami na pełnym morzy realizowany był scenariusz zwalczania zanieczyszczeń ropopochodnych, które przedostały się na brzeg morski. Ćwiczenia na plaży realizowane były w rejonie Mrzeżyna i stanowiły część większych ćwiczeń Reagowania Kryzysowego „Gnizado-19”, których organizacją zajął się Wydział Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Oprócz ratowników SAR z BSR-ów w Kołobrzegu i Dziwnowie, na plaży w Mrzeżynie obecni byli również liczni przedstawiciele wielu innych służb m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Wojska, Policji, Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz wolontariusze działający w ramach „Błękitnego Patrolu” organizowanego przez WWF Polska.

Foto: Maciej Grzonka i Bartłomiej Krawczyński/SAR

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

Jeden komentarz

  1. Jakby wyciekło z 300 ton mazutu, to by się chłopaki załamali, że się pobrudzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.