Strona główna / Lokalne / 300 ton paliwa żeglugowego wyciekło do Bałtyku. Ćwiczenia bez Niemców

300 ton paliwa żeglugowego wyciekło do Bałtyku. Ćwiczenia bez Niemców

Ww pobliżu Międzyzdrojów odbyła się kolejna edycja ćwiczeń związanych z likwidacją zanieczyszczeń ropopochodnych z powierzchni morza – POLGER 2019.

Niestety w tegorocznej edycji zabrakło przedstawicieli strony niemieckiej, którzy przez problemy techniczne na swoich statkach specjalistycznych zmuszeni zostali w ostatniej chwili do rezygnacji z udziału i w tym roku nie pojawili się na wodach Zatoki Pomorskiej.
Ćwiczenia polegały na symulacji zbierania rozlewu ciężkiego paliwa żeglugowego, jakie przedostało się w ilości 300 ton do wód Bałtyku w rejonie Międzyzdrojów. W epizodzie ćwiczeń realizowanym na pełnym morzu uczestniczyły 3 statki należące do Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Kapitan Poinc, Czesław II oraz Pasat) jak również jednostka pływająca Morskiego Oddziału Straży Granicznej (SG-312 „Kaper 2”) oraz statek należący do Urzędu Morskiego w Szczecinie („Planeta”).

Równolegle z ćwiczeniami na pełnym morzy realizowany był scenariusz zwalczania zanieczyszczeń ropopochodnych, które przedostały się na brzeg morski. Ćwiczenia na plaży realizowane były w rejonie Mrzeżyna i stanowiły część większych ćwiczeń Reagowania Kryzysowego „Gnizado-19”, których organizacją zajął się Wydział Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Oprócz ratowników SAR z BSR-ów w Kołobrzegu i Dziwnowie, na plaży w Mrzeżynie obecni byli również liczni przedstawiciele wielu innych służb m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Wojska, Policji, Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz wolontariusze działający w ramach „Błękitnego Patrolu” organizowanego przez WWF Polska.

Foto: Maciej Grzonka i Bartłomiej Krawczyński/SAR

Zobacz również

Miasto jest w sporze z wykonawcą Promenady Zdrowia i ul. Wojska Polskiego

Firma MCC wykonywała w Świnoujściu trzy inwestycje. 22 lutego 2021 roku została zawarta ugoda z …

Jeden komentarz

  1. 𝗣𝘂𝗻𝗸𝘁 ➔ •

    Jakby wyciekło z 300 ton mazutu, to by się chłopaki załamali, że się pobrudzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.