Strona główna / Lokalne / Ulica Szmaragdowa. Nowa jezdnia i kontrapasy rowerowe w Przytorze-Łunowie

Ulica Szmaragdowa. Nowa jezdnia i kontrapasy rowerowe w Przytorze-Łunowie

Zakończyła się przebudowa ul. Szmaragdowej w Przytorze-Łunowie, a wraz z finalizacją tego zadania wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Kierowcy: uwaga na znaki, bo ulica jest jednokierunkowa, podobnie, jak fragment ul. Zalewowej.

W ramach inwestycji przebudowana została podziemna infrastruktura wodno-kanalizacyjna, zbudowano oświetlenie ulicy, nową jezdnię wraz z podbudową, chodniki oraz wjazdy do posesji.

W piątek (25 października) została wprowadzona docelowa organizacja ruchu zarówno na ul. Szmaragdowej jak i na Zalewowej, gdzie w trakcie robót obowiązywała organizacja tymczasowa.

I tak na ul. Zalewowej – odcinek od ronda łączącego ją z ul. Sąsiedzką obowiązuje ruch jednokierunkowy w stronę ul. Odrzańskiej. W obu kierunkach można jechać rowerem, przy czym w stronę od Odrzańskiej do Sąsiedzkiej rowerzyści powinni korzystać z wytyczonego kontrapasu.

W przeciwnym kierunku obowiązuje ruch na ul. Szmaragdowej. Tu kontrapas pozwala rowerzystom na jazdę od ul. Zalewowej do Sąsiedzkiej.

Kierowcy natomiast na wlocie od ul. Sąsiedzkiej zobaczą znak “zakazu wjazdu”, natomiast przy wjeździe od strony ul. Odrzańskiej jest znak “droga jednokierunkowa”

Na jezdni wytyczono, oprócz kontrapasa rowerowego, także przystanek autobusowy (bez zatoczki). Zbudowane jest także wyniesienie skrzyżowania z ul. Turkusową jako element wymuszający ograniczenie prędkości pojazdów

 

Zobacz również

Policjanci sprawdzają numery seryjne rowerów

Świnoujscy policjanci prowadzą kontrole rowerzystów. Sprawdzają nie tylko czy łamią przepisy, ale także to czy …

5 komentarzy

  1. Super, normalnie opadam zwrażenia, z dnia na dzień miasto tak pięknieje…

  2. a kiedy kontrapas dla rowerów na Piłsudskiego w stronę centrum? bo teraz to albo po chodniku albo pod prąd. Poza tym Piłsudskiego nie powinna być główną w stosunku do Sienkiewicza bo na Sienkiewicza jest o wiele większy ruch a trzeba się zatrzymywać na stopie bo Piłsudskiego jest główną ! a jest na niej bardzo mały ruch i jest jednokierunkowa to nie powinna by główną.

  3. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Nigdy dobrze nie będzie, dopóki te głąby będą przerabiali nam nasze ulice na takie architektoniczne gnioty.

  4. Nie ma żadnych zatoczek dla samochodów, masakra

  5. Kolejna droga dwukierunkowa zmieniona w jednokierunkowa, miejsce tam jest ale oczywiście kontrapas dla rowerków ważniejszy….głupota totalna. Oprócz tego czy urzędnicy policzyli ile wyniosła budowa kontrapasu w standardzie zwykłej drogi czyli podbudowa asfalt itd? Drożej się chyba nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.