Strona główna / Lokalne / Wieża kontroli ruchu statków w Świnoujściu jest już niepotrzebna

Wieża kontroli ruchu statków w Świnoujściu jest już niepotrzebna

Wieża kontroli ruchu statków w Świnoujściu może zniknąć z krajobrazu miasta. Przed rozbiórką może ją uchronić przekazanie spółce zajmującej się eksploatacją terminalu LNG. Obiekt jest już przestarzały, a jego unowocześnienie wymagałoby dużych środków finansowych.

Wieża kontroli ruchu statków położona jest przy falochronie środkowym, w pobliżu latarni morskiej. Powstała jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku wraz z rozbudową portu. Jej pracownicy nadzorują ruch statków na torze wodnym Szczecin-Świnoujście.

Dzisiejsze rozwiązania nawigacyjne nie wymagają już kontaktu wzrokowego, bo statki wyposażone są w transpondery, a ich pozycje widać na mapach elektronicznych. Dlatego świnoujska wieża będzie funkcjonować tylko do końca 2020 roku.

Jest pomysł, aby wieża została przekazana spółce zajmującej się eksploatacją terminalu LNG.

Operatorzy systemu VTS są w stanie monitorować w czasie rzeczywistym warunki morskie korzystając z kamer, a także wykrywać położenie statków używając systemów radarów oraz automatycznej identyfikacji statków.

Zobacz również

Castorama Smart w Świnoujściu już otwarta

13 października o godzinie 8.00 w Świnoujściu otwarta została Castorama Smart. To już 90. sklep …

5 komentarzy

 1. podglądać z góry plażowiczów

 2. NO i co moze ja rozbierzecie? to od razu mowie NIE!!!! a jak tak TO ROZBIERZCIE LATARNIE MORSKA TEZ NIE SLUZY JUZ NIKOMU NAWIGACJA ELEKTRONICZNA I SATELITARNA WIEC?????? MA STAC JAKO ZABYTEK I CZESC HISTORI , Zostawic i niech sluzy jako atrakcja muzealna PRL i wieza widokowa

  • OK, pokryjesz koszty utrzymania?

  • cały PRL jest do rozbiórki albo na śmietnik historii albo ewentualnie ruskim w paczce wysłać. tak czy inaczej jak nie jest potrzebna i generuje tylko koszty to trzeba to zburzyć a zaoszczędzone środki zainwestować w rozwój. Jak masz hajsy to se to gościu sam utrzymuj ale ze swoich środków. I się tak nie pień bo ci balon pęknie.

  • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

   Spoko Ziom.
   Kobieta z urzędu morskiego mówiła w czasie Radio Szczecin w audycji Czas Reakcji, że wieża nie zniknie z krajobrazu miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.