Strona główna / Lokalne / Policja. Jeden telefon może uratować czyjeś życie

Policja. Jeden telefon może uratować czyjeś życie

Według wielu osób zima to jedna z najpiękniejszych pór roku. Niestety, zima jest tak samo piękna, jak niebezpieczna. Najbardziej narażonymi osobami na wychłodzenie organizmu są przede wszystkim osoby bezdomne, nieporadne życiowo i pozostające w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Jeżeli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, nie bójmy się i zadzwońmy na numer alarmowy 112. Wykonując zaledwie jeden telefon, możemy uratować czyjeś życie.

Jeżeli widzimy osobę narażoną na wychłodzenie, nie wstydźmy się, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje pomocy, a następnie zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Wówczas operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadysponuje na miejsce odpowiednie służby.

Jeśli w naszym sąsiedztwie znajdują się osoby starsze, żyjące samotnie to także możemy zapukać do ich drzwi i zapytać się, czy wszystko jest w porządku. Czasami mały gest może uratować czyjeś życie.

Niebezpieczne podczas zimy jest także przekonanie, że alkohol rozgrzewa najlepiej. Nic bardziej mylnego. Osoby „rozgrzewające się” wysokoprocentowym alkoholem odczuwają ciepło tylko przez chwilę, jednak jest to złudne odczucie, ponieważ ich organizm po alkoholu wychładza się jeszcze szybciej. Jeżeli osoba straci świadomość po zbyt dużej ilości alkoholu, wtedy o tragedię nietrudno.

Policjanci reagują na każde zgłoszenie dotyczące osób narażonych na wychłodzenie, w tym na punkty zaznaczone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie pod linkiem https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html możemy oznaczyć miejsca grupowania się osób bezdomnych, które są szczególnie narażone na wychłodzenie.

 

st. post. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Zobacz również

Uwaga! Silny wiatr w strefie brzegowej

Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW w Gdyni, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.