Strona główna / Lokalne / Mieszkalnictwo. Wysokie ceny mieszkań w Świnoujściu zmorą młodych

Mieszkalnictwo. Wysokie ceny mieszkań w Świnoujściu zmorą młodych

W Świnoujściu trwa dyskusja nad polityką mieszkaniową miasta. Radni SLD uważają, że mieszkańcy nie mają możliwości zakupu mieszkań w przystępnych cenach.

Mieszkańcy, których nie stać na zakup własnego mieszkania na zasadach wolnorynkowych, mogą starać się o przyznanie lokalu komunalnego.

Właśnie kończy się budowa bloku komunalnego przy ulicy Steyera. Wewnątrz znajduje się 48 mieszkań, które już niebawem będą zasiedlane. Są to mieszkania 3, 2 i 1-pokojowe.

Problemem jest jednak niskie tempo budowy takich mieszkań. Potrzeb jest znacznie więcej, a nic nie zapowiada, aby to w najbliższym czasie się zmieniło. Można zaryzykować stwierdzeniem, że to właśnie niska podaż tanich mieszkań na rynku powoduje wysoką cenę mieszkań na rynku wtórnym, a także pod wynajem – w myśl prostej zasady, że popyt i podaż kształtują cenę na rynku.

– Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Świnoujściu jest krytyczna. Na 733 mieszkania wybudowane ogółem, 299 zakupionych zostało przez mieszkańców, a 434 zostało sprzedanych mieszkańcom spoza Świnoujścia. Młodzi ludzie nie mając nadziei tutaj na kupno za normalne pieniądze mieszkania, decydują się na dramatyczne ruchy – uważa radna Joanna Agatowska.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz odpiera zarzuty i twierdzi, że ceny nieruchomości ustala rynek.

– Sytuacja w mieście w zakresie budownictwa jest taka jak w całej Polsce. Myślę, że nie jesteśmy w ogonie, a w czołówce. Oczywiście nasi mieszkańcy wyjeżdżają pod Wolin, bo tam można kupić dom z działką za wartość mieszkania jedno- czy dwupokojowego.  Czy mam obwiniać również państwa, że jesteśmy tak atrakcyjnym miastem, że tak wiele osób chce tutaj mieszkać – dopytywał radnych prezydent Świnoujścia.

Zadaniem gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich dochodach.

Terenów na których mogłyby powstać zabudowania komunalne jest niewiele. Jedno z nich przy ulicy Modrzejewskiej w prawobrzeżnej dzielnicy miasta.

Dziś cena metra mieszkania w Świnoujściu na rynku wtórnym zaczyna się od 5 tys. złotych, a za metr nowego mieszkania trzeba zapłacić średnio około 11 tys. zł.

Zobacz również

Medale dla lekkoatletów z OSiR Wyspiarz

W dniu 5 lutego 2023 r., w Szczecinie odbyły się Halowe Mistrzostwa Województwa w Lekkiejatletyce …

9 komentarzy

 1. większość bierze kredyt na 25 albo 30 lat a „wybrańcy” chcą za marne grosze mieszkania komunalne! SKANDAL! komuna się skończyła! jest wolny rynek ! do roboty nygusy a nie czekać na mieszkania za które płacą inni uczciwi podatnicy. Bez wstydu patola komunalna!

 2. darmozjady 500+

  najlepiej to czekać na prawie darmowe mieszkania komunalne i to jeszcze nowe i w dobrym miejscu?! kogo nie stać niech się wyprowadzi za wolin. Mieszkania komunalne jeśli już to powinny być gdzieś np. na końcu warszowa albo na końcu krzywej a nie w centrum i nie powinny być takie tanie i bez prawa wykupu za grosze na własność. Nie podoba się to proszę wziąć kredyt i zmienić pracę.

 3. A jusci To może maja wybudować komunałki przy promenadzie ?!
  Mogę się założyć ze większość tych co wybudowała się pod Wolinem ma w Świnioujsciu mieszkania pod wynajem dla letników

 4. Co z programem mieszkanie na strat ?

 5. Niewidzialna Ręka Rynku to program PAUPERYZACJI społeczeństwa i bogacenia się oligarchii.
  Zysk za wszelką cenę nie ma żadnych walorów społecznych.
  Niestety zostaliśmy zwasalizowani i podlegamy prawom brutalnego korporacyjnego wyzysku.
  Czy to mieliśmy na myśli w 1989 ?

 6. Żmurkiewicz już dawno przestał widzieć „zwykłych’ ludzi. Dla niego liczą się tylko biznesy i bogaci tak uważam. Skoro on się jara tym że weekendowi turyści chcą kupowac mieszkania w Świnoujściu a w du…. ma że mieszkańców na mieszkania nie stać,to ja się pytam dla kogo on pracuje? mieszkańcy go wybrali czy turyściu którzy nawet nie wiedzą kto w tym mieście rządzi.

 7. Nie tak wiele osób chce tu mieszkać, tylko zarabiać na turystach, wynajmując mieszkania. Gdyby mialy kupować mieszkania tylko osoby które będą tu mieszkać na stałe, sytuacja by się całkowicie zmieniła. A drożej jest chyba tylko w Sopocie.

 8. Ale w rządowy program mieszkaniowy to nie wejdziecie bo trzeba by było przekazać miejskie tereny. I to nie po „rynkowych” cenach. Hipokryzja. Dużo gadać i nic nie zrobić. Nie ważni są ludzie tylko polityka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.