Strona główna / Lokalne / Tak wygląda budowa maszyny do wiercenia tunelu w Świnoujściu

Tak wygląda budowa maszyny do wiercenia tunelu w Świnoujściu

Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine) dla inwestycji budowy stałego połączenia tunelowego wysp Wolin i Uznam jest już w budowie. Najpierw zostanie zmontowana w zakładzie producenta, a potem zdemontowana i przetransportowana do Świnoujścia. Ale na ten moment musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy. 

Konsorcjum budujące świnoujski tunel zleciło wykonanie TBM firmie China Railway Engineering Group Co. Ltd (CREG). Podobnie jak cały kontrakt wykonywany jest w formule “zaprojektuj i wybuduj”, także w takiej formule powstaje maszyna. Wprawdzie urządzenie jest podobne do innych, które służą tego rodzaju inwestycjom, jednakże musiało być ono zaprojektowane pod to konkretne zadanie. To oznacza, że musi ono spełniać parametry dedykowane tunelowi, jakie wskazali polscy projektanci tunelu.

Zgodnie z raportem przesłanym przez producenta TBM, CREG już zakończył fazę projektową i rozpoczął wykonywanie maszyny. Jak widać na zdjęciach wszystkie elementy są potężnej wielkości.

Świnoujska maszyna będzie miała zewnętrzną średnicę 13,46 m. Sama tarcza będzie mieć średnicę 12 m. Cała konstrukcja ma mieć długość 101 m i będzie ważyła 2740 ton. Kompletna maszyna ma być zmontowana w Chinach najpóźniej w maju 2020 r.

Zobacz również

Stoczniowcy boją się sprzedaży. „Każdy pomysł, by uratować miejsca pracy, jest dobry”

Stoczniowcy ze Świnoujścia boją się likwidacji swojego zakładu pracy. – Znowu pojawił się temat sprzedaży …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.