Strona główna / Lokalne / Idealne warunki do szkolenia ratowników medycznych. WSPR otworzyła Ośrodek Symulacji Medycznych

Idealne warunki do szkolenia ratowników medycznych. WSPR otworzyła Ośrodek Symulacji Medycznych

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego zakończyła budowę Ośrodka Symulacji Medycznych. To pierwsze w kraju  takie szkoleniowe centrum należące do pogotowia.  Obiekt powstał w filii WSPR w Międzyzdrojach. Wiedzę w nim zdobywać będą ratownicy medyczni z Pomorza Zachodniego wspólnie z kolegami po fachu z Niemiec. Nowe miejsce otwarto w poniedziałek, 27 stycznia 2020 roku. W uroczystości uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Utworzenie Ośrodka Symulacji Medycznych to jeden z elementów projektu INTERREG VA „Zintegrowane transgraniczne Ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii (InGRiP)”. Dzięki niemu powstała nowoczesna infrastruktura szkoleniowa. Nowe centrum wyposażono w sprzęt i aparaturę techniczną, a koszt jej zakupu wyniósł 2,7 mln zł. To głównie symulatory pacjentów: mobilny symulator urazowy, symulator ratunkowy pacjenta, symulator porodowy, osłuchowy oraz symulator pediatryczny i symulator niemowlęcia. Te nowoczesne urządzenia to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka, w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne. Wyglądają i reagują jak pacjenci, bo mrugają oczami, porusza się ich klatka piersiowa, wydają dźwięki, krwawią, można zmierzyć ich puls, podać im leki. Ponadto pomieszczenia, w których znajdować się będą symulatory, zostaną wyposażone w urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk, co umożliwia po ćwiczeniach dokładnie ocenić, przeanalizować postępowanie zespołu oraz wyciągnąć konstruktywne wnioski.
– Mam nadzieję, że sukces tego projektu będzie przekuwał się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionów przygranicznych oraz turystów przebywających na terenie Pomorza Zachodniego oraz Maklemburgii – mówił zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. – Trzymam kciuki za dalsze sukcesy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aby wciąż była najlepszą w Polsce – dodał.
OSM ma być miejscem, w którym szkolić się będą zarówno polscy jak i niemieccy ratownicy medyczni. Z tego też powodu już na początku 2019 roku rozpoczęły się lekcje nauki języka obcego. W 120-godzinym kursie – ze strony WSPR – uczestniczyli pracownicy m.in. filii ze Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa czy Pyrzyc. Wszystko po to, aby ułatwiać przyszłą współpracę i komunikację, tym bardziej, że przedsięwzięcie przewiduje około 1000 treningów z symulacji medycznej.
– Osoby uczestniczące w szkoleniu będą miały możliwość uczenia się na własnych błędach, bez ponoszenia ryzyka skrzywdzenia żywych osób. Forma takiej nauki pozwala na spokojne przeanalizowanie poszczególnych zdarzeń i wyeliminowanie tragicznych w skutkach błędów medycznych – powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Roman Pałka.
Całość zaplanowanych i wykonanych działań wpisuje się w zadanie pn. „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. Jego celem jest integracja i optymalizacja współpracy odpowiedzialnych instytucji oraz świadczeniodawców ratownictwa w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego w obszarze wsparcia, a przy tym zapewnienie zgodnego z aktualnymi wytycznymi zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia w przewidzianym czasie. To także program pilotażowy, który może być wzorem dla innych województw i landów rozważających wdrożenie podobnych rozwiązań. Prace przy przedsięwzięciu, współfinansowanym z programu INTERREG VA, rozpoczęto już w 2014 roku. Do projektu przystąpiło 7 partnerów, w tym:
Universitätsmedizin Greifswald, Klinik für Anästhesiologie – partner wiodący,
Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald,
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie,
Landkreis Vorpommern-Greifswald / Eigenbetrieb Rettungsdienst,
Gemeinnützige Rettungsdienst Märkisch-Oderland GmbH,
DRF Stiftung Luftrettung gemeinnützige AG,
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Koszt zadania rozłożonego na trzy lata to ponad 2,3 mln euro. Unijne dofinansowanie działań sięga prawie 2 mln euro. Budżet WSPR w Szczecinie w ramach projektu wynosi ok. 1 mln euro, z czego wkład własny Stacji zamyka się kwotą 156 tys. euro.
Źródło: WZP

Zobacz również

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.