Strona główna / Lokalne / Laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk otworzy Uznamskie Dni Literatury

Laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk otworzy Uznamskie Dni Literatury

Laureatka Nagrody Literackiej Uznam 2012 i nowa laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Olga Tokarczuk z ekskluzywnymi odczytami na Uznamie.

Uznamskie Dni Literatury od 1 do 4 kwietnia 2020 roku pod hasłem „O, wy ludzie” z innymi wybitnymi osobowościami ze świata literatury: laureatką Nagrody Nobla Hertą Müller, publicystą Adamem Krzemińskim, pianistą i poetą Alfredem Brendlem oraz dziennikarzem Simonem Straußem.

Seebad Heringsdorf, 27 lutego. Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Literackiej Uznamu 2012 i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, zaprezentuje pierwszy odczyt w Polsce po przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla podczas Uznamskich Dni Literatury. W czwartek 2 kwietnia 2020 r. o godz. 18.00 będzie czytać z ostatnich swoich książek w hotelu Radisson Blu Resort w Świnoujściu. Oczyt moderowany będzie przez dramaturga i menedżera kultury, Thomasa Schulza. Bilety można nabyć w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu.

We wzruszającym przemówieniu w trakcie inauguracji przyznania Nagrody Nobla Olga Tokarczuk wezwała do nowej postawy narracyjnej i znalazła mocne i jednocześnie napominające słowa: „Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy.” 12 Uznamskie Dni Literatury korzystają z przemówienia Noblistki i zaprosiły od 1 do 4 kwietnia 2020 r. wybitne autorki i wybitnych autorów, którzy wyruszą na poszukiwanie śladów zapomnianych ideałów humanistycznych. Spotkania i odczyty odbędą się w kurortach nadbałtyckich – Heringsdorf, Zinnowitz, Ahlbeck i Świnoujście. „O, wy ludzie…” cytat z Testamentu heiligenstadzkiego Ludwiga van Beethovena – jubileuszowy rok 2020 będzie okazją do świętowania 250 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora – to motto, do którego przyłączą się inne wybitne autorki i inni wybitni autorzy.

Po entuzjastycznie przyjętym debiucie na Uznamie, ostatnia niemiecka laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller, wraca na słoneczną wyspę Uznam. W panelu dyskusyjnym na temat dialogu polsko-niemieckiego publicysta Adam Krzemiński, Konsul Generalny RFN w Gdańsku Cornelia Pieper oraz historyk dr Andreas Kossert zaprezentują imponującą panoramę polsko-niemieckiej historii pod tytułem „Dwa narody, jedno centrum Europy?”. Pianista i poeta Alfred Brendelopowie o Ludwigu van Beethovenie, a dziennikarz Simon Strauß zapyta, czy centralną ideę oświeconej Europy można jeszcze uratować: wolność. Moderatorami będą: dziennikarz Manfred Osten, historyk Andreas Kossert i dziennikarz Joachim Dicks (z NDR Kultur). Przyznanie 10. Nagrody Uznamskich Dni Literatury dla Saša Stanišić urodzonego w roku 1978 w Višegrad (Jugosławia) będzie wyjątkowym dniem dla wszystkich gości. Jury Uznamskich Dni Literatury, w skład której wchodzą znany niemiecki krytyk literacki Denis Scheck, publicysta dr mult. Manfred Osten i historyk dr Andreas Kossert przyznają również nagrodę za powieść Stanišića „Pochodzenie”, która jest „ważnym literackim przebudzeniem w świecie”, która „znów tęskni za prostymi prawdami”.

Nagroda w wysokości 5000 euro oraz miesięczny pobyt na wyspie Uznam, jest skierowana do autorek i autorów, którzy wyświadczyli wybitne usługi na rzecz dialogu europejskiego. Nagroda Uznamskich Dni Literatury jest sponsorowana przez SEETELHOTELS i Uznamskie Dni Literatury.

O Uznamskich Dniach Literatury

Celem Uznamskich Dni Literatury poprzez literaturę jest zrozumienie przeszłości i teraźniejszości Europy, odkrycie nieznanych perspektyw i przezwyciężenie uprzedzeń. Od roku 2009 motywuje to znane autorki i znanych autorów, takich jak Herta Müller, Swetlana Alexijewitsch, Donna Leon, Martin Walser, Hans Magnus-Enzensberger, Christoph Hein, Martin Pollack, Hellmuth Karasek (†), Stefan Chwin, Arno Surminski i Marek Krajewski, aby przybyć na słoneczną wyspę Uznam. Powinno to również w przyszłości sprzyjać wymianie idei i tradycji literackiej na wyspie, związanej między innymi z Maximem Gorkim, Theodorem Fontane, Hansem-Wernerem Richterem i Thomasem Mannem,.

Zobacz również

Grupa Morska: Składamy interpelacje w sprawie pilnych działań na Warszowie

„Na wniosek naszej koleżanki i mieszkanki Warszowa, Pani Doroty Turlejskiej zwróciliśmy się do Prezydenta o …

2 komentarze

  1. dlaczego nie informuję się nas ,że w nienczech jest już około 480 przypadków wirusa?czy miasto nie powinno już zamknąć granicy?

    • Na obecną chwilę jest 48 potwierdzonych przypadków, proszę więc nie siać paniki.
      Poza tym to nie miejsce na takie pytania, należałoby je jeśli już skierować do władz miasta albo ministerstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.