Strona główna / Koronawirus / Wojewoda wypracuje rozwiązanie dla pracowników transgranicznych

Wojewoda wypracuje rozwiązanie dla pracowników transgranicznych

Zobowiążę wojewodów, by w trybie pilnym postarali się wypracować jakieś rozwiązanie dla pracowników transgranicznych, żeby to zarobkowanie za granicą było możliwe bez konieczności kwarantanny, ale z koniecznością izolacji – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier odpowiadał we wtorek na Facebooku na pytania internautów. Na pytanie, co ze zniesieniem obowiązkowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych Morawiecki odparł, że rząd pochyla się nad tą sprawą. “Będę starał się znaleźć jakiś złoty środek, ale proszę mi wierzyć, że dostawaliśmy wiele maili, petycji, telefonów i wręcz gróźb ze strony różnych grup mieszkańców i starostów, a także burmistrzów i wójtów, którzy bardzo się bali tego, że ten ruch przygraniczny będzie w sposób bez przeszkód dozwolony” – powiedział premier.

“Dlatego raz jeszcze zobowiążę wojewodów, żeby w trybie pilnym postarali się wypracować jakieś kolejne rozwiązanie dla osób takich jak pani, takich jak państwo, żeby to zarobkowanie za granicą było możliwe bez konieczności kwarantanny, ale z koniecznością izolacji do takiego stopnia, żeby pozostali mieszkańcy czuli się też zaopiekowani” – oświadczył szef rządu.

Premier zwrócił uwagę, “że na przykład w województwie lubuskim między innymi, dzięki tym przepisom, dzisiaj jest jeden z najniższych wskaźników zakażeń”.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu do 26 kwietnia, z możliwością przedłużenia, pozostaje obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską. (PAP)

Zobacz również

PKP Intercity: z soboty na niedzielę zmiana czasu – 15 pociągów stanie na godzinę

W najbliższy weekend w nocy z 30 na 31 sierpnia, w związku ze zmianą czasu …

21 komentarzy

 1. Ten anonim, co nikomu nie życzy leczyć się w Niemczech, powinien popracować nad znajomością języka. To na tyle

 2. To się w głowie nie mieści że przekroczenie Odry powoduje Coronavirusa.

 3. zamknąć granice całkowicie!!!

 4. Nikomu nie życzę leczyć się w Niemczech.

 5. A może zapytacie się mieszkańców? Jest czysto niech tak zostanie.Chcecie do pracy to droga otwarta.

 6. Ale wy jesteście ludzie ograniczeni aż żal czytać. Wyobrażacie sobie że nie wszyscy mogą wszystko rzucić i przenieść się dla pracy za granicę bo hmm na przykład mają rodziny jak wy? Nie każdy może nawet się przenieść bo nie wszyscy wspierają rozwiązania z noclegiem. Po trzecie jak myślicie że w PL nie ma wirusa i dzięki zamkniętym granicom i brak możliwości pracy u sąsiada “u nas jest czysto” to gratuluję płytkiej wyobraźni

 7. Ludzie powracający na terenie Niemiec są objęci niemieckim systemem zdrowia i ubezpieczeń. Jeżeli ktoś z nich zechce, w co nie wierzę, skorzystać z pomocy polskiego lekarza musi za tą pomoc zapłacić. Zanim się napisze taki głupi komentarz, to trzeba trochę wiedzy na ten temat posiadać

  • Jeśli ktoś jest objęty ubezpieczeniem na terenie Niemiec i będzie potrzebował opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej w tym w Polsce nie musi za to zapłacić. Koszty pokrywa kasa chorych pacjenta. Wiem bo mam takie ubezpieczenie, bo korzystałam z opieki zdrowotnej na terenie Polski i nie zapłaciłam ani złotówki i wiem bo pracuje jako pielęgniarka w Niemczech i wiem jak to funkcjonuje

 8. Weście się egoiści opamiętajcie ….

 9. Jak nie bylo kwarantan dla przygranicznych pracowników to nie bylo wzrostu zachorowan. Mpgli jie sprowadzac samolotami tylu ludzi. Jak dalej maja byc granice zamkniete to niech dadza pewne srofki do zycia dla ludzi.a nie zostawić ich samych sobie

 10. Pracownicy transgraniczni pracujący przy Gazoporcie zwolnieni są z obowiązku kwarantanny, tak więc nie straszcie już tym wirusem z Niemiec…

 11. no to będzie wysyp zarażeń

 12. A jaki problem? Chcą niech pracują za granicą i czasowo tam mieszkają, tamtejsi pracodawcy wspierają takie działanie. Mam tylko jedno ale…Jak zachorują, niech tu nie wracają na darmowe leczenie z moich podatków. A płaciłem i płacę dużo.

  • w Niemczech służba zdrowia stoi na lepszym poziomie a niemieckie ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty leczenia, więc się nie martw że ktoś będzie się pchał do polskiego szpitala żeby z twoich podatków skorzystać…

  • Plasisz malo. Nie z podatkow, tylko ze skladek zdrowotych. I problem polega natym, ze oni nie pracuja “zagranica”. nie mowimy o ludziach, ktoorzy pracuja w Kolonii, czy Monachium, czy nawet w Berlinie. Chodzi o ludzi, ktorzy z domu do pracy maja pol godziny drogi (niekoniecznie ze strony polskiej na niemiecka, bo tylesamo mieszka po stronie niemieckiej, a pracuje (czy nawet zatrudnia pracownikow we wlasnej firmie) po stronie polskiej. I odprowadza tu takie same skladki na leczenie, jak ty. Ale nie moga przyjechac do pracy, albo dowiezc starym rodzicom zakupow i lekow, co ty mozesz robic, nawet, jak pracujesz 100 kilometorow od domu.

 13. znając Polakow to nawet jak dostana nakaz od udania się od granicy do domu i tak bedą sie szwendać po mieście.więc to głupi pomysł…mamy na razie ,,czysto” i niech tak zostanie.

  • Mamy “czysto”? A ile testów wykonano do tej pory w Świnoujściu? Ile testów wykonuje się w ogóle w całej Polsce? W Niemczech wykonuje się 4 miliony w tygodniu, a tendencja wzrasta. Jeśli wziąć pod uwagę, że w Polsce jest połowę mniej obywateli – czy wykonuje się w Polsce 2 miliony testów? To raczej Niemcy mogliby mieć obawy wpuszczać Polaków do siebie, ale oni nie są tak podszyci tchórzem jak wy, którzy podobno mieliście za przodków powstańców, od listopadowego po warszawskie. Gdzie twój gen odwagi? Czego się tak boisz? Myślisz, że będą do ciebie strzelać z wirusa? Stosuj się do zaleceń, myj dokładnie ręce, noś maseczkę, którą dostałeś za darmo od Prezydenta Miasta, nie obściskuj się z nikim – i przestań robić w portki ze strachu bo ci papieru toaletowego zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.