Strona główna / Lokalne / Od początku kontroli granicznych skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski

Od początku kontroli granicznych skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski

Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna była prowadzona od 15 marca br. W sumie na granicy wewnętrznej skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski – poinformowała w sobotę PAP rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Przekazała, że w związku z epidemią kontrole graniczne wprowadzono 15 marca. “Kontrole wprowadzono z uwagi na zagrożenie COVID-19 i choć była już przywracana przez Polskę wcześniej pięciokrotnie, to nigdy nie na taką skalę” – powiedziała.

Wskazała, że od 15 marca granicę wewnętrzną można było przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. “Pozostałe szlaki komunikacyjne umożliwiające przekroczenie granicy zostały zablokowane” – podkreśliła.

“Kontrola nie była, tak jak w poprzednich przypadkach, np. podczas EURO 2012 czy ŚDM (Światowych Dni Młodzieży – PAP), prowadzona wyrywkowo. Działania kontrole prowadzono przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a kontroli granicznej towarzyszyła kontrola sanitarna prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, służby medyczno-sanitarne lub wojsko” – tłumaczyła.

Podała, że od początku kontroli granicznej na kierunku wjazdowym do Polski skontrolowano w sumie 2 481 848 osób. “W tym najwięcej na odcinku granicy z Niemcami 1 969 845. Na granicy z Czechami skontrolowano 385 415 osób, ze Słowacją – 14 217, z Litwą – 34 623, w portach morskich – 55 026 i w lotniczych – 22 722” – wyliczyła.

Rzeczniczka KG SG podkreśliła również, że każdej doby w działania związane z tymczasowo przywróconą kontrolą graniczną na granicy wewnętrznej, w tym do kontroli ruchu granicznego i ochrony granicy, zaangażowanych było średnio ok. 670 funkcjonariuszy.

“Podczas prowadzonych kontroli na granicy wewnętrznej ujawniono 270 osób, które usiłowały przedostać się do Polski, przekraczając granicę RP niezgodnie z przepisami. Na granicy z Niemcami takich osób było 105, w tym najwięcej, bo 51 obywateli RP i 24 obywateli UA, na granicy z Czechami – 107 osób w tym 49 obywateli Czech i 29 obywateli Ukrainy, na granicy ze Słowacją – 40 osób, w tym 15 obywateli Polski i 10 obywateli Słowacji oraz na granicy z Litwą – 15 osób” – podała.

Przypomniała również, że zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji kontrole na odcinku granicy z Litwą zakończono o godz. 9.00 w piątek 12 czerwca. Na pozostałych odcinkach granicy wewnętrznej kontrole zakończono o północy z 12 na 13 czerwca br. (PAP)

Zobacz również

Policjanci sprawdzają numery seryjne rowerów

Świnoujscy policjanci prowadzą kontrole rowerzystów. Sprawdzają nie tylko czy łamią przepisy, ale także to czy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.