Strona główna / Lokalne / Testowano maszynę TBM. Wszystko jest gotowe do transportu do Polski. Zobacz film!

Testowano maszynę TBM. Wszystko jest gotowe do transportu do Polski. Zobacz film!

W Chinach zakończono budowę maszyny do drążenia tunelu w Świnoujściu. Środa była ostatnim dniem odbioru wielkiego kreta, ważącego blisko 3000 ton.

– Za naszymi plecami widzimy w tej chwili odbiór maszyny TBM, które odbywały w formule online.  To co dokładnie w tej chwili obserwujemy, to próby ruchowe poszczególnych komponentów maszyny. Zazwyczaj taki odbiór jest w fabryce producenta, lecz z przyczyn oczywistych nie jesteśmy w stanie wykonać go fizycznie na miejscu. Dlatego wykonujemy go w formule online. Musimy przyznać, że jak na razie się to całkiem dobrze sprawdza  – mówi Piotr Flisiak, Dyrektor Kontraktu.

Zanim rozpocznie się drążenie tunelu, maszynę będzie trzeba przetransportować z Chin do Polski.

– Dziś mamy trzeci dzień kończący testy. Wszystkie elementy kluczowe dla maszyny funkcjonują w sposób zgodny z zamierzeniami i w sposób bezpieczny. Mamy nadzieję że dzisiaj podpiszemy protokół odbioru fabrycznego i po tym odbiorze maszyna zostanie zdemontowana, trafi do kontenerów, następnie na statek i wypłynie do nas do Polski w okolicach lipca i powinna dotrzeć tu na nabrzeże 87 w Świnoujściu we wrześniu – mówi Piotr Flisiak.

Po zakończeniu odbiorów maszyna zostanie rozłożona na 129 elementów o wadze około 3 tysięcy ton, zajmujących powierzchnię 10 842 m3. I przetransportowana do Polski. Dystans, który pokona maszyna z Chin do Polski drogą morską to 10350 mil morskich. Cała operacja ma potrwać około 60 dni, z czego czas żeglugi to 45 dni.

Maszyna drążąca tunel docelowo będzie miała ponad 100 metrów długości i 13,5 metra wysokości.

Tunel ma być gotowy do września 2022 roku.

Koszt budowy stałego połączenia to prawie 800 mln złotych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

Centrum Usług Mulnik. Do wydzierżawienia działki pod działalność.

Miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę ostatnich 12 działek pod działalność gospodarczą na terenie powstające właśnie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.