Strona główna / Lokalne / Testowano maszynę TBM. Wszystko jest gotowe do transportu do Polski. Zobacz film!

Testowano maszynę TBM. Wszystko jest gotowe do transportu do Polski. Zobacz film!

W Chinach zakończono budowę maszyny do drążenia tunelu w Świnoujściu. Środa była ostatnim dniem odbioru wielkiego kreta, ważącego blisko 3000 ton.

– Za naszymi plecami widzimy w tej chwili odbiór maszyny TBM, które odbywały w formule online.  To co dokładnie w tej chwili obserwujemy, to próby ruchowe poszczególnych komponentów maszyny. Zazwyczaj taki odbiór jest w fabryce producenta, lecz z przyczyn oczywistych nie jesteśmy w stanie wykonać go fizycznie na miejscu. Dlatego wykonujemy go w formule online. Musimy przyznać, że jak na razie się to całkiem dobrze sprawdza  – mówi Piotr Flisiak, Dyrektor Kontraktu.

Zanim rozpocznie się drążenie tunelu, maszynę będzie trzeba przetransportować z Chin do Polski.

– Dziś mamy trzeci dzień kończący testy. Wszystkie elementy kluczowe dla maszyny funkcjonują w sposób zgodny z zamierzeniami i w sposób bezpieczny. Mamy nadzieję że dzisiaj podpiszemy protokół odbioru fabrycznego i po tym odbiorze maszyna zostanie zdemontowana, trafi do kontenerów, następnie na statek i wypłynie do nas do Polski w okolicach lipca i powinna dotrzeć tu na nabrzeże 87 w Świnoujściu we wrześniu – mówi Piotr Flisiak.

Po zakończeniu odbiorów maszyna zostanie rozłożona na 129 elementów o wadze około 3 tysięcy ton, zajmujących powierzchnię 10 842 m3. I przetransportowana do Polski. Dystans, który pokona maszyna z Chin do Polski drogą morską to 10350 mil morskich. Cała operacja ma potrwać około 60 dni, z czego czas żeglugi to 45 dni.

Maszyna drążąca tunel docelowo będzie miała ponad 100 metrów długości i 13,5 metra wysokości.

Tunel ma być gotowy do września 2022 roku.

Koszt budowy stałego połączenia to prawie 800 mln złotych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

Castorama Smart w Świnoujściu już otwarta

13 października o godzinie 8.00 w Świnoujściu otwarta została Castorama Smart. To już 90. sklep …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.