Strona główna / Lokalne / Unikaty z archiwum

Unikaty z archiwum

Twierdza Portowa przypominała prawdziwy średniowieczny zamek. Redite fortu – tak jak  kaponiery- posadowiono na kilkuset dębowych palach! Dzięki wsparciu spółki Gaz -System, mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża, do Świnoujścia trafiło kolejnych kilkadziesiąt  archiwalnych planów z czasów budowy pruskiej twierdzy!

Od wielu lat jednym z najważniejszych zadań jakie realizuje fortowe muzeum są szeroko pojęte badania historyczne. Poza badaniami prowadzonymi na forcie najwartościowszym źródeł pozyskiwania nowych informacji są archiwa. W Polsce, Niemczech i Szwecji.

– A nawet we Francji. – mówi Jakub Kasiński z fortowego muzeum. – Kwerendy są bardzo kosztowne, a niemal każdy z podjętych badań i poszukiwań są wykonywane po raz z pierwszy. Dlatego bez zewnętrznego wsparcia takie prace są trudne do zorganizowania.

Większość pozyskanych planów- tak jak podczas poprzednich kwerend – pochodzi z lat 50-tych XIX wieku. Wszystkie pozyskane archiwalia  nie były dotąd publikowane – a nawet kopiowane.

– Cześć planów to projekty, cześć inwentaryzacja przedsięwzięć już zrealizowanych- opowiada Jakub Kasiński. – Widać na  nich np. sposób budowania fundamentów- z drewnianych pali i kamieni.  Budowle tymczasowe z drewna, które do dziś się nie zachowały.  Na innym planie dokładnie wskazano lokalizacje tymczasowych magazynów amunicji, w których miano magazynować 1000 pocisków kalibru 15 cm i 250 kalibru 21 cm. Podczas przebudowy fortu w latach 70-tych XIX wieku prusacy postanowili fort wyposażyć w dodatkowe toalety z kilkunastoma oczkami klozetowymi- zamiast sześciu na forcie miało ich być aż 24.

Każdy będzie mógł je zobaczyć!

Muzealnicy przygotowują publikację- monografię twierdzy. Jej druk planowany jest jednak dopiero za kilka lat. Wcześniej- bo już w 2021 roku- w fortowym muzeum planowane są dwie wystawy na których będzie można obejrzeć część planów Twierdzy Portowej i Fortu Gerharda.

Już dziś – w imieniu  Muzeum i spółki Gaz System S.A serdecznie na te wydarzenie zapraszamy.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Prezesem spółki jest Tomasz Stępień.

Zobacz również

Dopłata do roweru elektrycznego dla każdego mieszkańca Świnoujścia? Tego chcą niektórzy radni

– Uważamy, że jest odpowiedni moment do tego, aby stworzyć program dopłat zachęcający mieszkańców naszego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.