Strona główna / Lokalne / Setna dostawa gazu dopłynęła do Świnoujścia

Setna dostawa gazu dopłynęła do Świnoujścia

Do portu w Świnoujściu przypłynął w piątek statek Al Safliya. Jest to setna  dostawa skroplonego gazu do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Od prawie pięciu lat dwa ogromne kriogeniczne zbiorniki Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są symbolami Świnoujścia podobnie jak latarnia morska czy tzw. Wiatrak. Niebawem rozpocznie się budowa kolejnego zbiornika.

Pierwszy metanowiec Al Nuaman przypłynął w grudniu 2015 roku do Świnoujścia z Kataru z dostawą 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Od tego czasu przy nabrzeżu gazoportu cumowało 99 jednostek z Kataru, Norwegii, USA, które dostarczyły do Polski 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Dostawy gazu drogą morska uniezależniły Polskę od drogich dostaw z Rosji i zapewniły bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Obecna roczna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 miliardów metrów sześciennych. Dzięki rozbudowie do 2023 roku terminal osiągnie przepustowość 8,3 miliarda metrów sześciennych.

Inwestycja warta prawie 2 miliardy złotych przewiduje budowę trzeciego zbiornika na LNG, drugiego nabrzeża i infrastruktury do załadunku i rozładunku. Dzięki temu wzrośnie częstotliwość dostaw do portu.

Zobacz również

Świnoujski szpital: „Byliśmy na Jarmarku Wikingów”

Nawet wiking musi dbać o zdrowie – stąd obecność pracowników świnoujskiego szpitala na Festiwalu Słowian …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.