Połącz się z nami

Lokalne

Świnoujście. Eldorado dla wędkarzy

Opublikowano

w dniu

Archipelag wysp to prawdziwe eldorado dla wędkarzy. Tylu różnorodnych łowisk próżno by szukać w innych regionach Polski. To dlatego, że woda słona miesza się tu ze słodką. Dzięki temu na styku rzeki Świny i Bałtyku powstały wyjątkowe warunki dla uprawiania wędkarstwa. W wodach otaczających wyspy występują liczne gatunki ryb zarówno słodkowodnych, jak i morskich. Przełom wiosny i lata to doskonała okazja na złowienie sandacza, leszcza, czy szczupaka. W grudniu warto wpaść tutaj złapać okonia lub wielką płoć. W Świnoujściu można również złowić lina, śledzia, karasia, miętusa, a nawet flądrę, czy dorsza. Na wyspach licznie występuje też krąp. Profesjonaliści potrafią złapać do 5 kg ryb w przeciągu zaledwie godziny!

Wędkarze będą na wyspach naprawdę rozpieszczani. Liczne rozlewiska, kanały, zatoczki sprawiają, że w Świnoujściu można zaszyć się z wędką na długie godziny i cieszyć się spokojnym łowieniem. I to o każdej porze roku. Kto lubi bardziej aktywne wędkowanie może spróbować swoich sił na pełnym morzu. O sprzęt nie trzeba się martwić, bo wszystko co potrzebne dostaniemy na miejscu, w licznych sklepach wędkarskich

Sukces w wędkowaniu na wyspach zależy od umiejętnego podpatrywania natury, a w szczególności od rozpoznawania przypływów i odpływów. Odgrywają one bowiem dużą rolę przy przemieszczaniu się ryb między Zalewem Szczecińskim a Bałtykiem. Pewną wskazówką będą miejscowi wędkarze. Jeżeli stoją przy nabrzeżu na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego (w pobliżu placu Rybaka) to wiadomo, że ryba jest w mieście. Jak ich tam nie ma, to znaczy, że pojechali łowić na Mulnik lub Kanał Barkowy. Warto też wiedzieć, że jak są sztormy, wtedy z wędkowania nic nie będzie.

Na Uznamie jest co najmniej kilka dobrych miejsc. Jednym z nich jest Wybrzeże Władysława IV, a w szczególności odcinek od przeprawy promowej w stronę elektrowni. Najlepiej łowić tam wędką gruntową z założoną rosówką lub spławikową z robaczkami. Świetne rezultaty można osiągnąć, gdy przynęta będzie niemal stykała się z dnem. Głębokość łowiska waha się tam od 4 do 6 m. Dobre rezultaty osiągnie się również spinningiem (na kolorowe gumy), szczególnie gdy wiatr dmucha od morza. Przy nabrzeżu można złowić okonie, wielkie płocie i krąpie, ale też leszcze, miętusy, czy sandacze. Można też wybrać się na Basen Mulnik – stare koryto Świny, w którym dość licznie gromadzą się ryby. To spokojne i ustronne miejsce, jednak trzeba dobrze się ubrać, bo jest pełne zrośli i mokradeł. Wędkarze cenią sobie również tereny przy przeprawie promowej „Centrum” (promy Karsibór). Warto zabrać tam długi podbierak, gdyż brzeg jest dość wysoki.

Atrakcyjnym łowiskiem są okolice białego Wiatraka lub falochronu centralnego (na wyspie Wolin). Łowimy tam głównie na grunt, ale dobry jest też spinning. Przy falochronach żerują głównie okonie, leszcze, miętusy i płocie. Przy odrobinie szczęścia złapiemy też smaczną, morską rybę – śledzia, belonę lub węgorza. O świcie lub dwie godziny przed zachodem słońca warto spróbować złowić troć, która kręci się w okolicach falochronu w poszukiwaniu drobnicy. Rzuty blachą powinny być bardzo dalekie. Trzeba też pamiętać, że prąd przy ujściu Świny do Bałtyku jest dość silny. Idąc na falochrony warto zabrać ze sobą ciepłą, lekką odzież. Wiatr wiejący od morza potrafi mocno schłodzić nawet w ciepły, słoneczny dzień. Jest też możliwość wędkowania z plaży, jednak trzeba znaleźć ustronne miejsce, aby nie przeszkadzać plażowiczom. Do tego najlepiej nadaje się plaża w dzielnicy Warszów. Jest tam bardzo dużo miejsca i znacznie ciszej. Najlepiej wędkować po sztormie, wtedy ryba podchodzi bliżej brzegu. W Świnoujściu organizowane są również rejsy na pełne morze. W Zatoce Pomorskiej można złowić dorsze, sandacze, płastugi a czasami nawet sieję wędrowną. Organizacją takich rejsów zajmują się specjalne firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem.

Obfite w ryby są również łowiska wokół wyspy Karsibór. Miejscowi wędkarze chwalą sobie szczególnie okolice dawnej bazy Kriegsmarine (Kanał Barkowy). Znajduje się ona po prawej stronie zjazdu z mostu prowadzącego na wyspę. W zakamarkach bazy żeruje wiele gatunków, które najlepiej łapać na grunt lub spławik. Kolejnym polecanym łowiskiem na Karsiborze jest Rzecki Nurt. Znajduje się on w głębi wyspy, po prawej stronie głównej drogi (ul.1 Maja). W kanale tym lubi chować się ryba, która wpływa ze Starej Świny. W Świnoujściu można też wypożyczyć łódkę i popłynąć na płytkie rozlewiska cieśniny Świny, gdzie żerują okazałe karasie i liny. Są też łososie królewskie, które wędrują w kierunku Drawy. Kameralne łowiska znajdują się natomiast na południe od miejscowości Ognica na wyspie Wolin.

Trzeba pamiętać, że wędkowanie w niektórych miejscach Świnoujścia jest zabronione. Przed wyruszeniem na ryby warto więc zasięgnąć informacji na stronach internetowych Polskiego Związku Wędkarskiego lub Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego. Są tam wyszczególnione tereny objęte zakazem wędkowania oraz opłaty za pozwolenie na łowienie ryb. Z kolei na Kanale Piastowskim nie można łowić z łódki. Jest to bowiem tor wodny dla statków. Na wschód od wyspy Karsibór zaczynają się wody Wolińskiego Parku Narodowego – jeziora Wicko Wielkie i okalających go wysepek. Obowiązują tam inne zasady i opłaty za wędkowanie. Trzeba również pamiętać o okresach i wymiarach ochronnych ryb.

Źródło: visit.swinoujscie.pl

Czytaj dalej
12 komentarzy

1 Komentarz

 1. Hekan temu

  24 lutego 2024 na 21:26

  Nie ma ryb, temat artykułu powinien się nazywać:”gówno dla wędkarzy”.

 2. Anonim temu

  1 listopada 2020 na 11:23

  rybak zniszczyl wszystko

 3. Gosc temu

  6 lipca 2020 na 09:36

  Darozjady pisza wszystko by tylko zwabic turyste i doic z niego ile sie tylko da. A lowienie dorszy na morzu jest zabronione.

 4. Anonim temu

  6 lipca 2020 na 00:29

  Potencjał wód jest ogromny. Ale stan faktyczny dużo gorszy – wielka presja rybacka, kłusownicza i wędkarska (kontroli brak) z roku na rok dewastują miejscowy ekosystem. Drugą sprawą jest bardzo mała dostępność miejsc w Świnoujściu, gdzie z nabrzeża można połowić nie potykając się o zakazy

 5. Westswine temu

  5 lipca 2020 na 23:16

  ,,Jednym z nich jest Wybrzeże Władysława IV, a w szczególności odcinek od przeprawy promowej w stronę elektrowni,, Rozumiem, że autorowi tych wypocin chodzi o Elektrownię Dolna Odra w Gryfinie, czy o biura ENEA przy ul. Piastowskiej , gdzie dawno dawno temu na początku XX wieku była elektrownia?

 6. Anonim temu

  5 lipca 2020 na 20:05

  Nie ma ryb a w grudniu jest zakaz

 7. ????? ➔ • temu

  5 lipca 2020 na 09:03

  Przecież tutaj ryb nie ma.
  Z jednej strony wody wy trałowane od Zatoki Pomorskiej, a z drugiej strony od strony Zalewu Szczecińskiego kormorany wyżarły, plus wszędzie same zakazy przez kupojadów w krawatach

  • Ramka panelu temu

   5 lipca 2020 na 20:49

   Bajki o czasach sprzed 30 lat
   Rybacy wyłowili 10 cm okonie do prukcji chipsów z okonka a przy tym wyrąbali malutkie sandacze.
   Kormoran i rybak to nienażarte stworzenia.

 8. Gość temu

  5 lipca 2020 na 08:26

  Pisząc ten artykół chyba autor nie żyje w realnym świecie. Ryb u nas prawie nie ma, bo pseudo rybacy łowią narybek , którym się szycą,( aż wstyd).

  Dorsz, śledź i inne bautyckie ryby są strute przez rolników, toxyny które znajdują się w Morzu Baltyckim pozbawiły tlenu prawie wszystkich żyjących tam zwierząt…

  Kupujemy strute ryby i karmimy nimi nasze rodziny, w tym dzieci…
  Zejdź na Ziemię i spójrz prawdzie w oczy a nie wciskasz ludziom, jaki to wspaniały raj dla wędkarzy jest w Świnoujściu i jego okolicom

  • Anonim temu

   5 lipca 2020 na 18:55

   Artykuł co najmniej 20 lat nieaktualny ale pomarzyć zawsze można.

   • Slawo62 temu

    29 maja 2021 na 21:55

    Ryba w Świnoujściu jest, tylko trzeba trochę delikatniej łowić – żyłka gł. 0,16 , przypon 0,12 haczyk , do tego trochę podnęcić zanętą z klejem (z powodu uciągu).
    Nie chciałbym się wymądrzać, bo w Świnoujściu byłem w ciągu ost. 10 lat – 5 razy na dwutygodniowym urlopie ! Na dowód „grubego” łowienia przez miejscowych niech będzie fakt braku w dwóch sklepach wędk. w Świnoujściu w roku 2013 małych haczyków – nr.14-16 ! Jeżeli ja amator tutejszego wędkowania łowię dużo więcej od miejscowych, to oznacza, że „grube” łowienie się nie sprawdza (przypony niektórych miejscowych wędkarzy są 0,20 !)

    • ∜∞ temu

     31 maja 2021 na 06:35

     Ty chyba nie wiesz dzieciaku, co to znaczy, że jest ryba…?
     W porównaniu z tym co było, to woda jest wyjałowiona.Na te swoje pajęczyny i haczyki ze szpilki, to możesz łowić sobie stynki i cieszyć się, że jest ryba.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524